Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exekuce na Karlovy Vary končí, magistrát dodal informace a zaplatil

  14:35aktualizováno  18:24
Karlovy Vary si zřejmě oddychnou. Exekuce na jejich miliardový majetek by mohla dnešním dnem skončit. Soudní exekucí si občanský aktivista Tomáš Pecina vymáhal informace, které od roku 2007 požaduje od stavebního úřadu. Ten mu je dnes všechny zaslal, spor by tak měl být urovnán. Vary zároveň uhradily exekuční poplatky.
Celý případ, kvůli kterému karlovarský soud minulý týden obstavil městský majetek za miliardy korun, považuje primátor za šikanu města.

Celý případ, kvůli kterému karlovarský soud minulý týden obstavil městský majetek za miliardy korun, považuje primátor za šikanu města. | foto: Lukáš Kuběna, MF DNES

Občanský aktivista Tomáš Pecina předpokládá, že exekuce městského majetku skončí brzy. "Záleží na tom, jak rychle exekutor pošle mně a Karlovým Varům exekuční příkaz," řekl Pecina.

Požadované informace dostal Pecina od tajemníka magistrátu Jiřího Vávry ve středu. Považoval je ale za nedostatečné. Dnes dopoledne dostal další dávku, s kterou je už spokojený.

"Pan Tomáš Pecina, zastupující žadatele o informace ze stavebního řízení, dnes dopoledne souhlasil s dodanými informacemi," potvrdil tiskový mluvčí města Jan Kopál.

"Oznámil, že jeho žádost byla uspokojena. Tutéž informaci by nyní měl obdržet exekutor a potažmo i soud, který na jejím základě může rozhodnout o případném ukončení exekuce," dodal.

Písecký exekutor Stanislav Pazderka dnes poslal Karlovým Varům faxem výzvu, aby zaplatily deset tisíc korun za náklady na exekuci.

"Pokud magistrát ještě dnes peníze na účet zaplatí, tak může exekuce ihned skončit," řekl MF DNES exekutor. Podle něj záleží jenom na Varech, jak na výzvu zareagují.

Vary zareagovaly brzy a exekuční poplatky zaplatily. "Dnes odpoledne odešly peníze z účtu Komerční banky," potvrdil MF DNES mluvčí radnice Kopál.

Miliardová exekuce kvůli toaletě

Pecina hájil práva manželů Květy a Oldřicha Kolečkových z Karlových Varů. O případu černé stavby napsal v lednu 2007 jako první deník MF DNES, na který se manželé obrátili.

Jako nájemníci původně bydleli v bytě na Mattoniho nábřeží. Domácí jim v roce 2005 při rekonstrukci odkryl střechu a zboural koupelnu a záchod. Co se dělo na stavbě, kterou stavební úřad později legalizoval, se Kolečkovi nikdy nedozvěděli. Prý nejsou účastníky stavebního řízení.

Od července 2007 až do června 2008 Pecina požadoval záznamy o kontrolách, které stavební úřad na původně černé stavbě dělal. Podle žadatele magistrát šestkrát za sebou žádost o informace odmítl, i když krajský úřad v odvolacím řízení rozhodnutí pětkrát napsal, že žadatel musí informace dostat.

Magistrát ignoroval i poslední rozhodnutí kraje z listopadu 2008. K jednání ho přiměla až nařízená exekuce na majetek za miliardy korun.

Škodu by mohli zaplatit úředníci

Náklady na exekuci ještě nebyly městu vyčísleny. Primátor města Werner Hauptmann (ODS) uložil zpracovat právní analýzu celého případu. Celý případ, kvůli kterému karlovarský soud minulý týden obstavil městský majetek za miliardy korun, považuje primátor za šikanu města.

Na pátek svolal poradu vedení magistrátu. Pokud zjistí provinění úředníků, nechá jim škodu za uhrazené náklady zaplatit.

Hauptmann nevyloučil, že se mohl pochybení dopustit i krajský úřad. To dnes odmítl jeho ředitel Roman Rokůsek. Jak řekl, kraj i město mají v případu jiný právní názor. Kraj postupoval podle zákona o informacích, Karlovy Vary podle správního řádu.

"Krajský úřad města a obce vede metodicky, je jim nadřízený. Proto mělo město spolupracovat a názor kraje respektovat. Vyhnulo by se tím zablokování majetku," uvedl podle ČTK Rokůsek.

I přes neshody o právním výkladu celého případu chce karlovarský primátor jednat s hejtmanem Josefem Novotným (ČSSD) o vyvinutí tlaku na zákonodárné instituce, aby prosadily novelizaci exekučního zákona. Považuje za nesmyslné, aby v tak nejasném sporu, kdy navíc město ani nedluží, došlo na zablokování majetku. "Chceme dostat případ před soud, protože u nás nemá zatím obdoby," uvedl náměstek primátora Tomáš Hybner z ČSSD.

Karlovy Vary momentálně nemohou provádět jakékoliv převody svého majetku na katastrálním úřadu. Soudně obstavený majetek ve výši kolem 11 miliard korun přitom nemají poprvé. V roce 2007 ho exekutor zablokoval kvůli částce 8700 korun, které mělo město zaplatit, ovšem kvůli chybě advokátní kanceláře to včas neudělalo. Blokace majetku trvala několik dní.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Najdete na iDNES.cz