Postup chomutovského exekutora prověří kontrola ministra spravedlnosti. Ilustrační foto

Postup chomutovského exekutora prověří kontrola ministra spravedlnosti. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Exekuce dávek nejsou protiprávní a budou pokračovat, tvrdí Chomutov

  • 200
Chomutov se pře s ombudsmanem a ministerstvem spravedlnosti o zabavování sociálních dávek neplatičům městských poplatků. Exekutor vybírá hotovost na úřadě hned poté, co si dlužníci příspěvky vyzvednou. Pokud se prokáže, že exekutor pochybil, čeká ho kárná žaloba.

Zatímco město tvrdí, že postup soudního exekutora je v pořádku, o opaku je přesvědčena kancelář ombudsmana. Ta požádala ministra spravedlnosti, aby takový způsob exekuce prošetřil.

"Dnes ráno jsem tam poslal kontrolu. Pokud se ukáže pochybení, což v tuto chvíli prověřujeme, bude následovat kárná žaloba," řekl ve čtvrtek ministr Jiří Pospíšil.

Domnívá se, že exekutor nezvolil v Chomutově zrovna šťastný postup. Zda je taková praxe v rozporu se zákonem, ukáže až prověrka.

"Rozlišme, že to není šťastné a že to odporuje principu sociálních dávek, ale počkejme si, až to někdo vyhodnotí, zda je to protizákonné," uvedl Pospíšil.

Jak se na postup dívá exekutorská komora, se nepodařilo zjistit. "Nemám k tomu žádné informace, jen z médií. V tuto chvíli nemůžu říct žádné stanovisko," řekl iDNES.cz ředitel exekutorské komory Juraj Pokonický.

Zodpovědnost za postup nenese město, ale právě exekutor, který peníze na chomutovském městském úřadu od neplatičů vybíral, tvrdí radnice.

"Jak exekuce proběhne, určuje exekutor, ne město. My jsme s ním jen v součinnosti. Místo a způsob určí exekutor, my do toho nemůžeme zasahovat," vysvětlil mluvčí radnice Tomáš Branda.

Město hodlá s novým způsobem získávání dluhů od neplatičů pokračovat. "Při exekucích nedošlo k žádnému incidentu, není důvod to měnit," myslí si Branda.

Peníze zabavili neprávem, soudí ombudsman

Kancelář ombudsmana je přesvědčená, že by lidé měli dostat zabavené peníze zpátky. "Peníze by lidem měli vrátit, zabavili je neoprávněně," řekla mluvčí ochránce práv Iva Hrazdílková.

Občanský soudní řád říká, že se exekuce nevztahuje na sociální dávky. Proto už dříve úřady upustily od strhávání peněz rovnou z těchto dávek.

"Pokud je dávka vyplacena, stává se z ní hotovost. Proto ji exekutor může zabavit," myslí si ale mluvčí Chomutova. Neplatičům zůstala v ruce jen tisícikoruna. Dále je pro exekutora nedotknutelný oděv, vybavení domácnosti, snubní prsten a zdravotnické potřeby.

Peníze, které exekutor neplatičům zabavil, nejsou zpravidla jedinými dávkami, které pobírají. "Odebíráme jim jen dvě dávky, příspěvek v hmotné nouzi a na bydlení. Ostatní dávky dostávají třeba od úřadu práce," dodal Branda.

S neplatiči nebyla domluva

Městu došla trpělivost s nepřizpůsobivými lidmi, kteří mu dlužili na pokutách nebo místních poplatcích.

"Město o tom uvažovalo už dlouho, na úřad chodili slušní lidé, kteří nás žádali o pomoc," popsal důvody mluvčí Tomáš Branda a doplnil:

"Koupili si byty v domech, kam se nastěhovali i nepřizpůsobiví lidé. Takový byt se pak ani nedá prodat, lidé se odtud tedy nemohou odstěhovat."

S neplatiči byla těžká domluva - upomínky ignorovali, nepomohla ani vyhlášená amnestie nebo nabídka splátkových kalendářů.

"Nic nepomohlo, táhlo se to roky. Na jeden dluh dostali minimálně čtyři dopisy, včetně upomínek a soudního rozhodnutí," tvrdí Branda. - čtěte Exekutoři začali kasírovat dlužníky hned u pokladny na sociální dávky

Teprve pod pohrůžkou exekucí se desítky neplatičů rozhodly přijít na chomutovský úřad a domluvit si splátkový kalendář na svůj dluh. - čtěte Desítky dlužníků se valí na chomutovský magistrát, bojí se exekuce

Úředníci se vydali k neplatičům domů

Chomutovská radnice chce v boji proti nepřizpůsobivým občanům pokračovat. Dnes ráno jim na dveře zaklepali úředníci v doprovodu strážníků. "Kontrolovali jsme, zda lidé využívají sociální dávky v souladu se zákonem, zda v bytě bydlí jen nahlášené osoby, zda se děti v rodinách nedopouštějí záškoláctví, zda není načerno odebírána elektřina," vyjmenovala důvody kontroly primátorka Chomutova Ivana Řápková.

"Když jste nám dali výpověď, přestali jsme platit," krčil rameny jeden z neplatičů. Zástupce majitele domu mu připomněl, že mu hrozí vystěhování. "Proč jste nám nedali splátkový kalendář?" divil se neplatič. To by ale musel přijít na úřad a domluvit se na splátkách, vysvětlil mu úředník. "Ale když je ta výpověď, proč máme platit," ohradil se znovu neplatič.

V podobném duchu se nesly i ostatní návštěvy úředníků v bytech neplatičů. V jednom z bytů se dluh vyšplhal přes 125 tisíc korun, rodina zde navíc bydlí načerno. "Největší dlužníky bude radnice stěhovat do mobilních buněk za město," připomněl mluvčí Chomutova Branda.

Je správné, aby exekutor vzal dlužníkům skoro celé sociální dávky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 3. března 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 18480
NE
NE 3932
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video