Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropu pohltila rekordní vedra

  8:53aktualizováno  8:53
Vlna tropických veder zachvátila většinu Evropy. Teploty dosahují místy až čtyřiceti stupňů Celsia. Pařáky sužují zejména střední a jižní Evropu, kde padají teplotní rekordy a kde je tepleji než na Mallorce. Přetrvávající vysoké teploty v Chorvatsku nepřežilo pět lidí, v Rumunsku čtyři.

V Itálii a Španělsku, ale také v Německu - zejména Bavorsku a Bádensku-Württembersku - se lidé potí ve čtyřicetistupňových vedrech.

Čtvrtek byl v Mnichově s 32,7 stupně Celsia nejteplejším 12. červnem od měření před 130 lety. "Tak vysoké teploty nejsou v tomto období ojedinělé, nezvyklé však je, že se drží už několik dnů po sobě," uvedla meteoroložka Marilott Groschová.

Nábřeží Sprévy u berlínského parlamentu se ve čtvrtek proměnilo v "prázdninovou míli", kde pod slunečníky našli úkryt politici i novináři.

Nejenom v Německu a Rakousku, ale také v Itálii je konec vlny veder v nedohlednu. V důsledku nepřetržitého používání klimatizace hrozí na některých  místech výpadek elektřiny.

Už začátkem května byla v Itálii největší vedra za posledních 200 let.

Vedra sužují také Rakousko, kde se teploty drží na 35 stupních a kde jsou již ventilátory a klimatizační přístroje zcela nedostatkovým zbožím. Prodejci minerálky, zmrzliny a plavek se rovněž těší ze závratných tržeb.

V Chorvatsku, kde stovky lidí skončily v nemocnicích s potížemi krevního tlaku a oběhového systému, vzrostl nákup klimatizace o 200 procent. Radost obchodníků však nesdílejí zemědělci, kterým vedra vysušují úrodu. Škody na obilí se zřejmě vyšplhají do výše několika miliard.

Rekordní vedra vládnou i na jihu Rumunska. Televize ve svém večerním zpravodajství uvedla, že následkem veder zahynuli nejméně čtyři lidé. Jen v Bukurešti, kde ve čtvrtek odpoledne bylo 37 stupňů Celsia, musely záchranáři zasahovat ve více než 800 případech. Je to zhruba dvojnásobek zásahů běžných v letních dnech.

Dvojnásobek zásahů, zhruba 500, hlásí i pražští záchranáři. Většina z nich byla kvůli potížím s dýcháním nebo kolapsům a mdlobám, opilosti, infarktům a cévním mozkovým příhodám. "Stále je největší podíl vzniku těchto stavů na veřejných prostranstvích a budovách - to znamená na ulici, dále parky, školy, úřední budovy, nádraží," popsal iDNES mluvčí pražských záchranářů Marek Uhlíř.

V pražském Klementinu ve čtvrtek odpoledne naměřili 32,6 stupně Celsia. Padl tak teplotní rekord starý sto dvacet šest let. V červnu roku 1877 tu totiž meteorologové naměřili 32,4 stupně.

Stoletý teplotní rekord ve čtvrtek padl v Budapešti, kde meteorologové odpoledne naměřili 34,7 stupňů Celsia. Dosavadní rekord činil 34,3 stupňů.

Turisté se ochlazují ve fontáně na římském náměsti Piazza del Popolo, 12. června 2003

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Najdete na iDNES.cz