Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropští státníci se slétli do Soluně

  17:23aktualizováno  17:23
Zástupci patnácti členských zemí EU a deseti vstupujících států se slétají do řecké Soluně. Na třídenním summitu budou poprvé diskutovat o evropské ústavě a uhlazení roztržky vyvolané válkou v Iráku. Do letoviska Pórto Karrás dorazil i premiér Vladimír Špidla.

Špidla přistál kolem 15. hodiny na soluňském letišti, odkud se dopravil vrtulníkem do 100 kilometrů vzdáleného Pórto Karrás.

Summit začíná v 18:00 SELČ prvním pracovním zasedáním, na které naváže večeře věnovaná hlavně společné azylové a imigrační politice, která je jedním ze tří stěžejních témat summitu.

Jedním z témat může být britský návrh zřizovat u vnějších hranic EU sběrné tábory pro azylanty, kde by byly jejich žádosti vyřizovány a tříděny podle potřeb unie. Návrh vyvolal vlnu kritiky a sám Londýn se od něj v posledních dnech distancoval.

U večeře mohou šéfové států a vlád otevřít i téma Blízkého východu, Iráku a nutně tedy i poškozených evropsko-amerických vztahů, kterými se bude za týden věnovat summit EU-USA svolaný na 25. června do Washingtonu.

Podle diplomatů se ještě nedá očekávat zevrubné vyjasnění postojů, spíše bude převládat snaha uklidnit a urovnat aspoň vnějškově poměry mezi Evropany, nepřilévat olej do ohně.

V pátek přijde na řadu Valéry Giscard d'Estaing, který předloží návrh ústavy EU schválený minulý týden Konventem. "Pětadvacítka" bude mít poprvé zhruba tři hodiny na debatu na nejvyšší úrovni.

Podle všeho dílo Konventu podpoří Francie, Německo, Itálie a několik menších zemí, zatímco další - Španělsko, Rakousko, Portugalsko a kandidátské státy - budou vyjadřovat nespokojenost s některými ujednáními ohledně institucí budoucí rozšířené EU, které jim připadají diskriminační.

Summit vyvrcholí v sobotu setkáním s nejvyššími představiteli Chorvatska, Srbska a Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Makedonie a Albánie. EU potvrdí, že považuje za oprávněné jejich snahy se stát členskými zeměmi, zopakuje však, že k tomu musejí být splněny náročné politické a ekonomické podmínky.

Úřady chtěly summit uspořádat v Soluni, ale zalekly se připravovaných demonstrací svolaných protiglobalizačními, anarchistickými a komunistickými skupinami.

Řekové proto summit přesunuli do komplexu Pórto Karrás na poloostrově Sitónia, který se dá snáze chránit. Celou cestu ze Soluně střeží policisté v rozestupech několika set metrů, nehledě na řadu vozidel. - více v článku Řecko rozehrálo bezpečnostní šachy

Italský premiré Silvio Berlusconi přijíždí na summit v řeckém letovisku Pórto Karrás. (19. června 2003)

Komplex Pórto Karrás asi 140 kilometrů od Soluně hostí summit Evropské unie. (19. června 2003)

Odpůrkyně globalizace chystá v Soluni plakáty na demonstrace proti summitu Evropské unie, který se bude konat v komplexu Porto Carras. (19. června 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Nejsem rasista, prohlásil Trump. Chce dohodu o ochraně imigrantů

Donald Trump na tiskové konferenci s norskou premiérkou Ernou Solbergovou v...

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že není rasista. Řekl to v souvislosti s nedávnými výroky o Haiti a Africe....

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Najdete na iDNES.cz