Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropští poslanci chtějí zachovat židovské pohřebiště v Praze

  17:39aktualizováno  17:39
Praha - Podporu Výboru pro zachování židovských hřbitovů v Evropě vyjádřilo 67 poslanců Evropského parlamentu. Sdělila to právní zástupkyně výboru Šimona Mašková. Evropští poslanci vyzvali ministra kultury Pavla Dostála a pražského primátora Jana Kasla k vyjádření úcty k základním lidským právům a svobodám tím, že hřbitov na staveništi ve Vladislavově ulici v Praze 1 prohlásí za kulturní památku a nedopustí, aby se pod ním stavělo, jak zamýšlí vlastník pozemku - Česká pojišťovna.

Poslanci, kteří podpořili živdovské organizace, tvoří přibližně desetinu celkového počtu členů parlamentu. Jejich počet je nestálý s ohledem na rozdílné termíny doplňovacích voleb v jednotlivých členských zemích. Například 4. srpna 2000 měl 626 poslanců.

Řešení České pojišťovny, která chce uložit hroby do betonového sarkofágu a stavět pod ním, považují členové Výboru pro zachování židovských hřbitovů v Evropě, který poslance oslovil, za znesvěcení hrobů.

Členové výboru uspořádali ve čtvrtek tiskovou konferenci, na které oznámili, že v této věci podali žaloby k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Řadu dalších žalob podle svých slov chystají, mimo jiné i na postup úřadů České republiky.

Žalobu považuje místopředseda vlády Pavel Rychetský (ČSSD) za neopodstatněnou. Podle něj absolutně nehrozí žádné riziko, že by soud zastavil stavbu, která je v souladu s vnitrostátním právem a která je na soukromém pozemku.

Vicepremiér Rychetský již dříve řekl, že vláda prohlásila pohřebiště za národní kulturní památku a tím zajistila, že se s ostatky nebude hýbat. Názor, že ČR porušila svým postupem lidská práva, považuje za absurdní.

Podle ministerstva kultury na staveništi nejde o hřbitov, ale o bývalé pohřebiště zrušené v roce 1478.

Také vedoucí archeologického oddělení Pražského ústavu památkové péče Zdeněk Dragoun zdůraznil, že pohřebiště ve Vladislavově ulici zaniklo již v 15. století. Tehdy na něm byly vystavěny obytné budovy. Druhá vlna výstavby se uskutečnila na přelomu 20. století. Dodal, že na území Prahy je více zaniklých hřbitovů. "Například zaniklá křesťanská pohřebiště byla dříve u každého kostela," řekl Dragoun.

Židovská pohřebiště byla podle něj především v okrajových částech nynější Prahy, kde žily židovské komunity. "Dodnes jsou zachovány zbytky židovského hřbitova na Žižkově, který byl z větší části likvidován stavbou žižkovské věže," řekl archeolog.

Pohřebiště ve Vladislavově ulici je ale podle něj nejstarší a po jeho zániku nabyl na důležitosti Starý židovský hřbitov na Josefově.

Členové výboru pro zachování židovských hřbitovů zpochybňují, že pohřebiště bylo v 15. století prodáno, o převodu totiž neexistují dokumenty. Dragoun je ale přesvědčen, že tehdejší panovník Vladislav Jagellonský hřbitov vykoupil. "Jak znám Vladislava, tak to zaplatil," uvedl archeolog.

 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Vláda schválila demisi. Prezident ji od Babiše přijme do konce týdne

Vláda Andreje Babiše schválila demisi, přesto bude dál úřadovat (17.1.2018).

Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) schválila svou demisi jen půl dne poté, co v úterý ve Sněmovně nezískala důvěru....

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz