Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Průzkum: Voliči populistů méně důvěřují tradičním médiím

  8:38aktualizováno  9:07
Průzkum amerického Pew Research Center zjistil, že tíhnutí k populismu rozděluje vnímání médií lidmi více než levo-pravý pohled.

| foto: Wikipedia Mediahub

Evropané, kteří tíhnou k populismu, důvěřují novinářům mnohem méně než zbytek společnosti. Jsou také kritičtí ke způsobu, jakým média informují o otázkách přistěhovalectví a hospodářské kriminality. O novém průzkumu informoval zpravodajský portál The Guardian.

V mnoha zemích Evropy, ovšem nikoliv ve všech, lidé s populistickými postoji čerpají zprávy spíše ze sociálních sítí. Třetina z nich vůbec nevěnuje pozornost zdroji, ze kterého zprávy pocházejí.

Americké výzkumné středisko Pew Research Center založilo svůj průzkum na vzorku 16 000 respondentů z osmi zemí západní Evropy. Jako „populisté“ byli ve výzkumu označeni lidé, kteří zastávají názor, že běžní lidé by problémy své země řešili lépe než jejich volení zástupci a že politici se právě o jejich názory nezajímají.

V Německu v této skupině sympatizantů s populismem důvěřovalo tradičním sdělovacím prostředkům pouze 47% lidí, ve skupině ne-populistů dosáhla důvěra 78%, tedy o  31% lidí více. Rozdíl přes dvacet procent byl zjištěn ve Španělsku, Švédsku, Dánsku a Francii, v Británii pak ve skupině  ne-populistů věřilo tradičním médiím jen o 17% lidí více.

V sedmi z osmi zemí, které byly součástí výzkumu, lidé s populistickým postojem  méně často vyjádřili názor, že sdělovací prostředky jsou pro společnost důležité. Při posouzení důležitosti medií se rozdíl mezi oběma skupinami pohyboval od 11% (Dánsko) po 24% (Německo). „Tíhnutí k populismu rozděluje vnímání sdělovacích prostředků v západní Evropě více než dělení pravice - levice,“ poznamenali výzkumníci. Podle nich průzkum napříč národy prokázal konzistentní míru něčeho, co lze identifikovat jako základní principy populismu.

Populismus, tedy názor, že vláda musí reflektovat "vůli lidu" a že "lidé" a "vládnoucí elity" jsou dvě neslučitelné skupiny, zaznamenal v posledních letech v celé západní Evropě velký nárůst. Součástí tohoto posunu je podle portálu The Guardian britský Brexit, volební úspěch populistů v Nizozemí, Francii, Německu, Rakousku a Itálii.

V konkrétních tématech byla ve skupině populistů nižší spokojenost s informováním o tématech ekonomiky ve Španělsku (o 33%) a v Německu byla obdobně nižší spokojenost s informováním o tématech imigrace (o 29%) a kriminality (o 31%).

Obecně byla důvěra ve sdělovací prostředky vyšší na severu Evropy oproti jihu a Velké Británii. Například v Německu důvěřuje národním sdělovacím prostředkům 64% lidí, zatímco ve Velké Británii a Itálii je to jen 32% respektive 29%.

Napříč všemi zeměmi průměrně 30% lidí získává informace o aktuálních událostech přinejmenším jednou denně na sociálních sítích (v rozsahu 50% v Itálii po 26% v Německu). Facebook přitom je stále nejpopulárnější platformou. V atmosféře obecně známých faktů o šíření falešných zpráv se více než třetina pravidelných konzumentů informací ze sociálních sítí vyjádřila, že nevěnují pozornost tomu, odkud novinky pocházejí. (Zahrnuje Francii, Nizozemí, Itálii a Velkou Británii, na opačné straně spektra je 16% lidí ve Švédsku.)

Regionální rozdíly existují i v návycích, jak lidé zpravodajství konzumují. Zhruba třetina či více lidí v severní Evropě (Švédsko, Velká Británie, Nizozemí, Německo a Dánsko) se orientuje na několik málo hlavních zdrojů zpráv. Naopak 21% lidí či méně je to ve Francii, Itálii a Španělsku.

Autor:


ROZSTŘEL: Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl filmař žraloků

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Další z rubriky

Módní bible Vogue přichází do Česka, titulní stránka patří Olze Havlové

Výtisk prvního československého čísla časopisu Vogue. Jsou na něm holá záda...

Poprvé v historii se magazín Vogue objevuje v československé verzi. První číslo vychází v pátek 17. srpna a jeho...

Finální verze české hry Factorio by měla být do roka

Česká budovatelská hra Factorio by měla být zcela hotová v létě příštího roku. Již nyní je prodáno kolem 1,5 milionu...

Soud projednával žalobu Marešové na televizi Nova

Kvůli označení jako \"sestra smrt\" nebo \"vraždící sestra\" žaluje zdravotní sestra Věra Marešová TV Nova. Marešová,...Najdete na iDNES.cz