Průzkum: Voliči populistů méně důvěřují tradičním médiím

  8:38aktualizováno  9:07
Průzkum amerického Pew Research Center zjistil, že tíhnutí k populismu rozděluje vnímání médií lidmi více než levo-pravý pohled.

| foto: Wikipedia Mediahub

Evropané, kteří tíhnou k populismu, důvěřují novinářům mnohem méně než zbytek společnosti. Jsou také kritičtí ke způsobu, jakým média informují o otázkách přistěhovalectví a hospodářské kriminality. O novém průzkumu informoval zpravodajský portál The Guardian.

V mnoha zemích Evropy, ovšem nikoliv ve všech, lidé s populistickými postoji čerpají zprávy spíše ze sociálních sítí. Třetina z nich vůbec nevěnuje pozornost zdroji, ze kterého zprávy pocházejí.

Americké výzkumné středisko Pew Research Center založilo svůj průzkum na vzorku 16 000 respondentů z osmi zemí západní Evropy. Jako „populisté“ byli ve výzkumu označeni lidé, kteří zastávají názor, že běžní lidé by problémy své země řešili lépe než jejich volení zástupci a že politici se právě o jejich názory nezajímají.

V Německu v této skupině sympatizantů s populismem důvěřovalo tradičním sdělovacím prostředkům pouze 47% lidí, ve skupině ne-populistů dosáhla důvěra 78%, tedy o  31% lidí více. Rozdíl přes dvacet procent byl zjištěn ve Španělsku, Švédsku, Dánsku a Francii, v Británii pak ve skupině  ne-populistů věřilo tradičním médiím jen o 17% lidí více.

V sedmi z osmi zemí, které byly součástí výzkumu, lidé s populistickým postojem  méně často vyjádřili názor, že sdělovací prostředky jsou pro společnost důležité. Při posouzení důležitosti medií se rozdíl mezi oběma skupinami pohyboval od 11% (Dánsko) po 24% (Německo). „Tíhnutí k populismu rozděluje vnímání sdělovacích prostředků v západní Evropě více než dělení pravice - levice,“ poznamenali výzkumníci. Podle nich průzkum napříč národy prokázal konzistentní míru něčeho, co lze identifikovat jako základní principy populismu.

Populismus, tedy názor, že vláda musí reflektovat "vůli lidu" a že "lidé" a "vládnoucí elity" jsou dvě neslučitelné skupiny, zaznamenal v posledních letech v celé západní Evropě velký nárůst. Součástí tohoto posunu je podle portálu The Guardian britský Brexit, volební úspěch populistů v Nizozemí, Francii, Německu, Rakousku a Itálii.

V konkrétních tématech byla ve skupině populistů nižší spokojenost s informováním o tématech ekonomiky ve Španělsku (o 33%) a v Německu byla obdobně nižší spokojenost s informováním o tématech imigrace (o 29%) a kriminality (o 31%).

Obecně byla důvěra ve sdělovací prostředky vyšší na severu Evropy oproti jihu a Velké Británii. Například v Německu důvěřuje národním sdělovacím prostředkům 64% lidí, zatímco ve Velké Británii a Itálii je to jen 32% respektive 29%.

Napříč všemi zeměmi průměrně 30% lidí získává informace o aktuálních událostech přinejmenším jednou denně na sociálních sítích (v rozsahu 50% v Itálii po 26% v Německu). Facebook přitom je stále nejpopulárnější platformou. V atmosféře obecně známých faktů o šíření falešných zpráv se více než třetina pravidelných konzumentů informací ze sociálních sítí vyjádřila, že nevěnují pozornost tomu, odkud novinky pocházejí. (Zahrnuje Francii, Nizozemí, Itálii a Velkou Británii, na opačné straně spektra je 16% lidí ve Švédsku.)

Regionální rozdíly existují i v návycích, jak lidé zpravodajství konzumují. Zhruba třetina či více lidí v severní Evropě (Švédsko, Velká Británie, Nizozemí, Německo a Dánsko) se orientuje na několik málo hlavních zdrojů zpráv. Naopak 21% lidí či méně je to ve Francii, Itálii a Španělsku.

Autor:

Většina Angličanů věří, že se EU rozpadne, řekl politolog v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Česká televize bude mít příští rok nižší rozpočet

Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek)

Česká televize bude příští rok hospodařit s náklady a výnosy 6,674 miliardy korun. To je o 286 milionů korun méně než...

Soukup má opět nový pořad a opřel se do novinářů

Jaromír Soukup v pořadu Moje zprávy na TV Barrandov

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup má další pořad. Na obrazovkách se ve středu objevila jeho už jedenáctá relace Moje...

Najdete na iDNES.cz