Americké tajné služby viní ruského prezidenta Putina z pokusů ovlivnit volby.

Americké tajné služby viní ruského prezidenta Putina z pokusů ovlivnit volby. | foto: Reuters

Politici varovali Trumpa před Putinem, přidal se Schwarzenberg i Vondra

  • 614
Sedmnáct politiků především ze zemí střední a východní Evropy varovalo budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa před ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem. „Putin neusiluje o americkou velikost. My, jako vaši spojenci, ano,“ stojí v prohlášení. Podle americké rozvědky se Rusko snažilo ovlivnit volby už ve více než dvaceti státech.

Mezi signatáři dokumentu, který varuje Trumpa před nekalými úmysly ruského prezidenta, jsou také bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a český exministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra.

Kromě nich se pod prohlášením objevila například jména exšéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského, bývalého slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy, někdejšího švédského premiéra Carla Bildta, exprezidentů Rumunska, Estonska a Lotyšska Traiana Baseska, Toomase Hendrika Ilvese a Vairy Vikeové-Freibergové, dosluhujícího bulharského prezidenta Rosena Plevnelieva a dalších politiků z Maďarska, Lotyšska a Litvy.

Rusko podle politiků svým chováním na Ukrajině ohrožuje stabilitu, „kterou Američané a Evropané společně vytvořili vítězstvím ve studené válce“. Přijetí rozdělení Ukrajiny uznáním anexe Krymu by podle nich ohrozilo nejen Ukrajinu samotnou, ale i důvěru evropských spojenců v USA.

Putin není podle evropských politiků ani americký spojenec, ani důvěryhodný partner v mezinárodní politice. Oba Trumpovi předchůdci se podle nich snažili jednat s Ruskem „v duchu důvěry a přátelství“, což byl ale „velký omyl“. „Putin využil jejich dobrých úmyslů jako příležitostí,“ stojí v dopise.

Pod Putinovým vedením Rusko militarismem, válkami, hrozbami, porušováním smluv a falešnými sliby učinilo z Evropy nebezpečnější místo, napsali dále politici, kteří proto apelují na budoucího amerického prezidenta, aby nerušil protiruské sankce.

Varování amerických špionů

V úterý zároveň seznámil šéf amerických rozvědek James Clapper senátní výbor se zprávou, podle níž stojí Rusko za hackerskými útoky na Spojené státy. Vyplývá to prý z výpovědí osob, analýzy dat a informací z veřejných zdrojů. Rusko se podle Clappera pokusilo ovlivnit volby ve zhruba „dvou tuctech“ států.

Clapper, a po něm i šéf amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey, v Senátu komentovali zprávu americké špionáže z minulého týdne, která vinila Putina, že vydal příkaz k útokům na servery americké Demokratické strany ve snaze ovlivnit volby ve prospěch Donalda Trumpa.

Comey před výborem prohlásil, že vedení Demokratické strany z jemu neznámých důvodů opakovaně odmítalo žádosti o prozkoumání svých serverů napadených hackery. FBI se prý nakonec musela spolehnout na forenzní analýzu privátní bezpečnostní firmy CrowdStrike.

Američtí vyšetřovatelé podle Comeye nemají důkazy o tom, že by hackeři úspěšně napadli servery Trumpova volebního štábu nebo vedení Republikánské strany. Clapper prohlásil, že Moskva je přesvědčena, že se s Trumpem dohodne spíš než s demokratickým prezidentem, protože newyorský miliardář je obchodník.

Trump, který se stane prezidentem 20. ledna, dlouho ruské útočné záměry zpochybňoval. Když se minulý týden seznámil s analýzou amerických rozvědek, výhrady neodvolal, ale odmítavý postoj podle svých poradců zmírnil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video