Evropští muslimové prý táhnou na Irák

  • 301
Při pohledu na zraněné mrtvé americké vojáky v Iráku zavětřili krev i mladí islamisté z Evropy, z nichž mnozí už údajně dokonce vyrazili do Bagdádu, aby se pokusili zasadit Američanům další rány. Policisté a bezpečnostní experti jsou znepokojeni.

Klid jim bere vyhlídka, že by se Irák mohl stát magnetem pro radikální evropské muslimy, kteří jsou rozhořčeni americkou okupací země a současně povzbuzeni sérií smrtících útoků na americké jednotky.

"Vidí je umírat a krvácet v televizi každý den a to je dělá v jejich očích zranitelné," řekl agentuře AP jeden německý činitel. Tento odborník dodal, že po skončení války v Iráku byl zjištěn rozsáhlý přesun lidí do této země.

Jeho kolegové, kteří byli anonymně citováni americkými a evropskými médii, vesměs nepochybují, že nějací mladí evropští muslimové do Iráku vyrazili, nikdo však není schopen doložit toto tvrzení konkrétními případy, nebo dokonce čísly.

Nikdo totiž takového "cizího bojovníka", jak jim říkají Američané, zatím nespatřil. Drtivá většina těchto bojovníků působících již v Iráku pochází z ostatních arabských zemí, jako jsou Sýrie, Saúdská Arábie či Libanon. Jen velmi málo z nich představují muslimové s pasy evropských států. Navíc o nich nejsou prozatím známy žádné konkrétnější informace.

Jisté se však zdá být, že nemají žádný specializovaný výcvik pro vedení gerilové války, tedy že například neprošli tábory Al-Kajdy v Afghánistánu. To je dobrá i špatná zpráva zároveň. Dobrá proto, že nejsou tolik nebezpeční, jelikož neovládají techniku partyzánského boje, a špatná proto, že se nedostali do seznamů bezpečnostních služeb.

Odhady počtu mladých lidí, kteří údajně odešli bojovat do Iráku, jsou proto velmi mlhavé. Zatímco již citovaný německý expert považuje jejich množství za "nikoliv zanedbatelné", podle agentury AP naopak představují Evropané jen zlomek z radikálů mířících do Iráku.

Předtím to byl Afghánistán, Bosna a Čečensko
List The New York Times, jenž o Evropanech v Iráku psal, na potvrzení svých závěrů citoval francouzského soudce Jeana-Louise Bruguieru, podle něhož od léta odešly z Francie do Iráku desítky muslimů. Soudce však včera svoje slova odvolal.

Evropští muslimové odcházeli v posledních dvaceti letech bojovat do Afghánistánu po invazi Brežněvových jednotek, pak bojovali v Bosně, Čečensku a znovu v Afghánistánu, když jej dobyli Američané.

O "cizích bojovnících" působících tajně v Iráku začali Američané více hovořit po zesílení útoků v posledních dnech. Státy, které sousedí s Irákem, včera svorně oznámily, že zpřísní kontrolu hranic, aby se přes ně nemohlo volně přecházet do Iráku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video