Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropský parlament omylem přivítal Chorvatsko znakem z vlády fašistů

  16:25aktualizováno  16:25
Úřednický šotek před víkendem nejspíš řádil v Bruselu. Vřelé přivítání Chorvatska do Unie se Evropskému parlamentu příliš nezdařilo. Místo současného státního znaku umístil do koláže na své facebookové stránce erb z ustašovské éry, symbol kolaborace s nacisty za druhé světové války.

Na oficiální stránce Evropského parlamentu na sociální síti Facebook se omylem objevil znak z ustašovské éry. | foto: iDNES.cz

"Vítej, Chorvatsko," s těmito slovy se rozhodl v pátek přijmout Evropský parlament do svého područí nově přistupující Chorvatsko, které se od 1. července stane osmadvacátým členem Unie. Na své oficiální stránce na sociální síti Facebook si proto změnil svoji úvodní fotografii na koláž s tímto textem v angličtině a s chorvatským státním znakem.

Ustašovci

Hnutí Ustaša neboli ustašovci bylo chorvatské ultranacionalistické hnutí, které se moci v zemi chopilo roku 1941, kdy tehdejší Jugoslávii obsadili Němci a Italové.

Právě k nacistické tetí říši a fašišistické Itálii měli ustašovci ideově velmi blízko. Pod vedením Ante Paveliče vyvraždili za druhé světové války desítky tisíc lidí - zejména Srbů, Židů, Romů, ale i svých politických odpůrců.

Symbolem jejich hrůzovlády se stal koncentrační tábor Jasenovac.

Jenže co čert nechtěl, úředníci v Bruselu na sklonku pracovního týdne sáhli omylem po znaku z doby, který zemi reprezentoval za druhé světové války. Že se jedná o desítky let starý atribut, by Chorvaté ještě nejspíš "skousli", pokud by se ovšem v jejich případě nejednalo o hořkou připomínku vlády ustašovců, fašistického hnutí působícího v zemi za druhé světové války.

"Polehčující okolností" pro bruselské úředníky ovšem budiž fakt, že jsou si oba znaky velmi podobné. Oba mají podobu červeno-bílé šachovnice. Nad tím aktuálním se však oproti staré variantě užívané v letech 1941 až 1945 tyčí pěticípá koruna reprezentující pětici historických zemí Chorvatska.

Na facebookové stránce Evropského parlamentu se objevil znak bez koruny, po upozornění uživatelů jej však administrátoři pohotově změnili za současný. O něco rychlejší byli ovšem reportéři chorvatských a srbských médií a zprávu o "vřelém přivítání" do Unie poslali do světa.

Státní znak Chorvatska

Státní znak Chorvatska

Ustašovský znak na stránce Evropského parlamentu vyvolal u Chorvatů velkou vlnu nevole. "To nás tak vítáte, že jste si ani nezjistili, jak vypadá náš státní znak," okomentoval faux pas jeden z uživatelů Facebooku. Tamní média spekulují, zdali se jednalo o omyl, nebo cílenou provokaci. Ať tak či onak, Evropská unie se do povědomí Chorvatů zrovna dvakrát příznivě hned zkraje nezapsala.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Tragédie v německé škole: student v Porýní ubodal svého spolužáka

Muž bodl svého známého do krku kapesním nožem švýcarského typu (ilustrační...

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje...

Najdete na iDNES.cz