Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku

Hlasování Evropského parlamentu ve Štrasburku | foto: Reuters

Evropský parlament nasype víc peněz do oslavy sebe samého

  • 70
V době, kdy se většina států Evropské unie potýká s bolestnými rozpočtovými škrty, se minimálně jeden rozpočet navyšuje: ten na sebepropagaci Evropského parlamentu. Stovky milionů korun půjdou na semináře, letáky, multimédia či na nové evropské muzeum, s nímž jsou problémy ještě před otevřením.

První část muzea, jež se bude jmenovat Dům evropských dějin, se má v Bruselu otevřít už příští rok. Bude to stát v přepočtu skoro tři sta milionů korun. Celkově má gigantický projekt v následujících letech přijít až na více než dvě a půl miliardy, napsal britský deník The Telegraph.

Muzeum má oslavovat "historickou paměť" Evropské unie, propagovat evropskou identitu a zvyšovat povědomí o ní. Jednotlivé unijní země se však stran projektu pohádaly už v plánovací fázi.

Původním záměrem bylo zmapovat dějiny kontinentu od rané řecké civilizace po současnost. Jenže zvláště kolem posledních dvou století historie vzniklo mezi poslanci europarlamentu tolik sporů, že bylo nakonec rozhodnuto začít až "rokem nula" evropské integrace, tedy rokem 1946.

Do útrat jim nikdo nesmí mluvit

Evropští poslanci mohou v příštím roce utratit v přepočtu skoro 45 miliard korun, o dvě procenta víc než letos. A nikdo jim nemůže nic říct. Řada vlád unijních států je kvůli tomu velmi podrážděná, ale dohoda o nevměšování se do útrat Evropského parlamentu je podle deníku The Telegraph "gentlemanská" a dlouhodobá.

Frontu na peníze z parlamentního "měšce" stojí podle britských novin všemožné projekty a programy, které mají zvýšit povědomí o Evropském parlamentu a celkově vylepšit jeho obraz v očích veřejnosti.

A tak půjde například na semináře, sympozia a kulturní aktivity téměř 80 milionů korun, což znamená 85procentní navýšení současného rozpočtu. Na "audiovizuální informace" pak odteče bezmála 137 milionů korun, což je navýšení 36procentní.

Další finance půjdou na Parlamentarium, multimediální návštěvnické centrum Evropského parlamentu v Bruselu. Otevřeno bylo loni a stálo už skoro půl miliardy korun.

Zástupci parlamentu tvrdí, že zvýšené výdaje jsou nutností. "Navýšení rozpočtů na semináře a audiovizuální informace souvisejí s povinností instituce zpřístupnit médiím i informace o naší politické aktivitě. Jen tak ji budou moci kontrolovat. Transparentnost nesmí být jen hezkým slůvkem," tvrdí tiskový odbor.

Opravdu to myslí vážně? durdí se diplomaté

"Gentlemani neuzavírají dohody o utrácení cizích peněz," rozčilil se nedávno britský konzervativní poslanec Douglas Carswell. "Tohle nejsou peníze Evropského parlamentu. Kvůli tomu, že půjdou miliony liber na europropagandu, budou příští rok chybět prostředky na místní služby nebo daňové škrty."

I diplomati jsou čím dál frustrovanější. "Očekáváme od všech evropských institucí, že si vyhrnou rukávy a pustí se do šetření. Což uvolní tlak na celý unijní rozpočet a daňové poplatníky. Evropský parlament by vůči tomu neměl být imunní," řekl jeden nejmenovaný britský diplomat.

"Opravdu to může kterýkoliv z těchhle idiotů myslet vážně, že oznamuje zvýšení rozpočtu na sebepropagační muzeum ve chvíli, kdy lidé v Řecku, Portugalsku, Španělsku či Irsku tak trpí?" prohlásil jiný evropský diplomat.

Parlament odvětil upozorněním, že se mu za poslední rozpočtové období podařilo ušetřit přes osm milionů eur, což je přes 220 milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video