Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropský parlament rozhodl o Česku bez Temelína

  17:31aktualizováno  17:31
Evropský parlament schválil rezoluci o České republice, která se přímo nezmiňuje o jaderné elektrárně Temelín. Poslanci tak zamítli návrh dodatku klubu Zelených, který přijetí Česka do Evropské unie nespuštěním Temelína podmiňoval. Rezoluce, kterou schválilo 504 z 535 poslanců, tedy zdůrazňuje nutnost vysokých standardů jaderné bezpečnosti a zkoumání dopadů na životní prostředí, bez zmínky o jakékoli konkrétní elektrárně.
Za nejlépe připravené země jsou považovány Česká republika, Maďarsko, Slovinsko, Estonsko, Kypr, jisté pochybnosti panují kolem Polska. Všechny tyto země si vytyčily jako svůj interní termín přistoupení 1. leden 2003.

V komentáři zpravodaj Jürgen Schröder napsal, že Česká republika potřebuje provést reformu veřejné správy. Češi podle něj logicky předpokládají, že budou mezi prvními bývalými komunistickými státy střední Evropy, které se připojí k Evropské unii. EU musí podle Jürgena Schrödera splnit své slovo. "Lidé v České republice by prostě nepochopili, kdyby za pár let splnili podmínky přistoupení, a přesto zůstali stát před vchodem," dodal.

Benešovy dekrety
Ohledně Benešových dekretů vítají poslanci ochotu české vlády zkoumat zákony a dekrety Benešovy vlády z let 1945 a 1946, které jsou nadále v platnosti. To má pomoci zjistit, zda odporují platnému právu EU a kodaňským kritériím. Podle velvyslance České republiky při EU Libora Sečky je však tato formulace jistým nedorozuměním, protože česká vláda se takto konkrétně nezavázala. Podle Sečky může složité hledání kompromisů na parlamentní půdě způsobit že některé části jsou vzdáleny realitě.

Dětská prostituce
Dokument dále žádá, aby česká vláda i Evropská komise věnovaly pozornost problémům sexuální turistiky, dětské prostituce a obchodování se ženami hlavně u hranice s Německem.

Účinné soudnictví
Rezoluce rovněž vyzývá českou vládu, aby rychle zahájila program k zajištění nezávislosti a účinnosti soudnictví a aby zajistila nezávislost audiovizuálních médií. Tento dodatek prosadila baronka Nicholsonová of Winterbourne na podnět amerických podnikatelů, kteří se domáhají práva ve sporu o televizi Nova. Chce dosáhnout především toho, aby se v České republice zkrátily odvolací lhůty v soudních procesech.

Ochrana životního prostředí
Parlament v rezoluci dále říká, že je potěšen reakcí kabinetu premiéra Miloše Zemana na loňskou kritickou zprávu Evropské komise. Žádá ale, aby se věnovala větší pozornost předpisům o ochraně životního prostředí. Poslanci Evropského parlamentu kritizovali snahu vlády odložit liberalizaci telekomunikačního trhu.

Rezoluce si všímá i pozitivního vývoje ekonomické situace v zemi a vítá restrukturalizaci a privatizaci bankovnictví. Poslanci kladně hodnotí i zákon o bankrotech.

V dokumentu jsou dva odstavce věnovány postavení romské menšiny. Poslanci by uvítali větší účast Romů v politice zejména na místní úrovni a žádají o využívání fondů z programu Phare.

Noví členové do roku 2004
Evropský parlament se vyslovil pro přijetí prvních nových členů ze střední a východní Evropy do Evropské unie do roku 2004. Článek je součástí obsáhlé rezoluce EP o rozšiřování unie a je nejpodstatnějším stanoviskem, jaké kdy parlament k tomuto procesu schválil. Dokument sice není závazný pro členské státy unie, Radu Evropské unie (EU) nebo Evropskou komisi, ale bude mít značný politický vliv.

"Evropský parlament navrhuje, aby instituce EU, členské státy a kandidátské země udělaly vše, co je v jejich silách, a zajistily tak, že Evropský parlament bude moci schválit první smlouvy o přistoupení před volbami do EP v roce 2004, tedy aby tyto země měly možnost se účastnit těchto voleb," praví se ve schválené rezoluci.

Výsledek jednání je kompromisem mezi křesťanskými demokraty, socialisty a liberály. Podle místopředsedy socialistického klubu Klause Hänsche by splnění tohoto přání znamenalo, že by nejlépe připravené země musely přistoupit k EU v průběhu roku 2003.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Ratko Mladič půjde na doživotí do vězení, rozhodl mezinárodní tribunál

Ratko Mladič u soudu  (22. listopadu 2017)

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii ve středu poslal bývalého velitele bosenskosrbské armády Ratka...

Zeman se setkal s Gorbačovem, dostal od něj knihu „Zůstávám optimistou“

Miloš Zeman se v Moskvě setkal s bývalým sovětským prezidentem Michailem...

Prezident Miloš Zeman, který je nyní na státní návštěvě v Rusku, se ve středu v Moskvě setkal s bývalým sovětským...

Američané vyšetřují smrt muže, kterého před lety osvobodili z KLDR

Aijalon Gomes před odletem z Pchjongjangu (27. srpna 2010)

Americké úřady vyšetřují smrt osmatřicetiletého Aijalona Mahliho Gomese, který byl v roce 2010 propuštěn ze...Najdete na iDNES.cz