Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropský parlament rozhazuje peníze daňových poplatníků

  12:06aktualizováno  12:06
- Velmi kritická je zpráva vnitřního auditora o hospodaření Evropského parlamentu. To vyvolává nervozitu v institucích Evropské unie, kde se parlament obvykle předvádí v roli ochránce morálky a etiky. Mezi hříchy jsou jmenovány úmyslné přeplácení dodavatelů, neoprávněné příjmy, porušování pravidel zadávání zakázek a rozkrádání majetku.

Podle týdeníku European Voice důvěrná zpráva, jež zatím neprosákla do tisku, upozorňuje zejména na nedostatek účetních v sekretariátech výborů a politických klubů, na velkorysé rozhazování peněz bez řádné evidence, nebo na vyplácení peněz úředníkům na základě falešných skutečností.

Vyjímkou není ani ledabylost - tak se například zapomnělo vybrat 18 měsíců nájemného za pronajímanou budovu Evropského parlamentu.

Nejhorší však je, že se v parlamentu krade - podle týdeníku v období 1998-99 zmizelo 11 887 evidovaných předmětů v hodnotě více než pěti miliónů eur (180 miliónů korun).

Celkově spravuje Evropský parlůament přes miliardu eur z kapes daňových poplatníků. Zpráva tedy nijak nevylepší jeho pověst ve veřejnosti.

Tím spíš, že další rána přichází z Lucemburku, kde Evropský účetní dvůr dokončil předběžnou zprávu o hospodaření politických klubů v Evropském parlamentu.

Poprvé se o ní mluvilo na plenárním zasedání tento týden - šéf socialistů Enrique Barón Crespo přiznal, že odhalila "drobné problémy", nad nimiž se bude třeba "seriózně zamyslet".

Zatímco nejpočetnější křesťanští demokraté mlčeli, předseda liberálů Pat Cox přiznal, že dostali špatnou známku například za vyplácení vyššího cestovného mezi Bruselem a Štrasburkem, než kolik činí dálniční mýto.

Slíbil to okamžitě napravit a vyzval spolu s ostatními k vypracování statusu evropských politických stran, který by upravil i jejich financování.

Současně předložil německý sociálnědemokratický poslanec Helmut Kuhne svou zprávu o personální politice v aparátu parlamentu. Uvedl v ní, že při obsazování dobře placených míst hraje větší roli "přítelíčkování" než skutečné schopnosti uchazečů.

Vyzval generálního tajemníka Juliana Pristleye, aby zavedl dlouhodobý výhled přijímání zaměstnanců a netrpěl už "personální politiku za zavřenými dveřmi".

Popsané nešvary nestačí sice na skandál, svědčí ovšem o pokračující rozmařilosti a laxnosti, jíž byl Evropský parlament vždy proslulý.

Zdůrazňují také, jak je škodlivé pravidelné měsíční stěhování všech 626 poslanců a většiny personálu mezi Bruselem a Štrasburkem, kde má Evropský parlament své "hlavní sídlo".

Vrhají stín na shromáždění, jež pod heslem boje proti podvodům a nepravostem vyvolalo loni tažení proti Evropské komisi, které vyvrcholilo demisí týmu v čele s Jacquesem Santerem.

Evropský parlament - Štrasburg

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Trump pokračuje v tradici. V Den díkůvzdání omilostnil dva krocany

Trump udělil milost...krocanovi

Den díkůvzdání zpestřil Američanům už posedmdesáté tradiční rituál, při němž udělil americký prezident Donald Trump...

Připravte se na navýšení vojenské produkce, vyzval ruské firmy Putin

Ruský prezident Vladimir Putin sleduje v Leningradské oblasti na severozápadě...

Všechny velké podniky v Ruské federaci musí být připraveny k navýšení objemu vojenské produkce. Ruský prezident...

AfD navrhuje vracet Syřany do vlasti, v parlamentu to vyvolalo pozdvižení

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Třetí nejsilnější strana v německém parlamentu Alternativa pro Německo (AfD) ve středu vyvolala ve Spolkovém sněmu vlnu...Najdete na iDNES.cz