Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropské fondy a korupce

  9:51aktualizováno  9:51
Existuje korupce při rozdělování dotací? Toto je jedna z nejčastějších otázek, které nám kladou naši klienti. Jaksi snad počítají s tím, že součástí služby, kterou si u nás objednávají, je i „zajištění toho, aby dotace byla přidělena.“ Máme i zkušenosti toho rázu, kdy klient, zjistivše, že dotaci „zajistit neumíme“ odešel k jiné firmě, která „to umí“.

Je proto i naším zájmem, mohu-li mluvit za společnosti, které se snaží zabývat regionálním poradenstvím seriózně, aby prostředí pro rozdělování dotací, grantů a dalších veřejných podpor bylo co nejtransparent-nější.

Jaký je dnešní stav? Bohužel takový, že zdrcující většina subjektů, které rozdělují veřejnou podporu, vypisuje své programy financování podle vlastních pravidel. Programy jednotlivých ministerstev a státních fondů se vzájemně liší natolik, že prakticky není možné hovořit o principech, které je pojí. ,

Tak například u některých programů je uvedena kontaktní osoba, které můžete adresovat své dotazy (například když váš projekt je „na hraně“ programu a vy si ne-jste jisti, zda-li jej lze financovat či nikoli). U dalších však tato kontaktní osoba uvedena není či je uveden pouze kontaktní e-mail, na který také třeba nikdo neodpovídá. Navíc závaznost těchto odpovědí není nijak upravena. 

Jsou programy, kde je přesně známa alokace a vy si můžete spočítat, zda-li kupříkladu máte usilovat o grant na nové sportoviště v ceně 3 mil., když celková alokace programu jsou 2 mil. Jsou však programy, kde se dopředu neví, kolik vlastně finančních prostředků je alokováno a tudíž bude rozděleno.

V některých programech je nutno doložit územní rozhodnutí, v jiných (na akci obdobného charakteru) povolení sta-vební. Jsou programy, kde se dozvíte o přidělení či nepřidělení dotace do jednoho měsíce s tím, že víte termín jednání orgánu, který rozhodne. U jiných programů třeba marně čekáte půl roku na pozitivní či negativní stanovisko.

Tato nekoncepčnost je jedním ze dvou důvodů, proč nás naši klienti zpravidla sami kontaktují. Tím druhým je ta skutečnost, že zpravidla ne-jsou schopni vlastními prostředky žádost připravit – zpravidla nerozumějí metodikám jako je logický rámec, studie proveditelnosti či analýza nákladů a přínosů.

Neznají terminologii a kontext. Obecně se domnívám, že je správné, aby existovaly specializované poradenské agentury, které projekt ve spolupráci s klientem vytvoří. Je iluzorní domnívat se, že žadatelé si budou větší projekty schopni připravovat sami.
Nekoncepčnost politiky veřejné podpory se však týká i jich samotných. Za prvé, nejsou schopni sami identifikovat, zda-li jejich projekt může být podpořen dotací a na kterou instituci se má v této věci obrátit.

Za druhé, jen těžko se dokáže orientovat v problematice a tím dává šanci těm nepoctivým poradenských společnostem, které mu pak nafakturují částky, o kte-rých neví zda-li jsou přiměřené a jsou-li vůbec za úkony, které byly nutné.  Tento příspěvek však nemá být kritikou, nýbrž podnětem ke zlepšení současného stavu. Námi navřžený sys-tém by měl mít těchto pět pilířů:

1. Standardizace formulářů a podmínek ministerstev a státních fondů do jednotné podoby.
2. Podstatné zjednodušení a sladění programových dokumentů jednotlivých operačních pro-gramů.
3. Kompletní zveřejnění dokumentace  a bodovacího hodnocení u vybraných projektů.
4. Certifikace poradenských společností (agentur) především na základě referencí.
5. Vytvoření grantové agentury, která bude ve spolupráci s regionálními partnery řídit proces rozdělování veřejné podpory.

Tyto principy by bylo vhodné dále rozpracovat a v ideální podobě jim dát podobu právního předpisu, nejlépe zákona. Pokud mohu poradit žadatelům, tak v současné době je asi nejvhodnější nechat si prověřit nabídku služeb v oblasti přípravy projektu např. od konkurenční společnosti a v každém pří-padě vyžadovat reference a ty si ověřit.

Společný regionální operační program, jako jeden z programů spolufinancovaných z Evropské unie,  v jednom ze svých opatření zaměřuje svoji pozornost i do oblasti korupce a zneužívání veřejné moci.  Jde jen o to najít takové mechanismy, které tato rizika v co největ-ší míře minimalizují. Je i na jednotlivých krajích, jak s těmito prostředky naloží.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...Najdete na iDNES.cz