Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Naše zbraně má George W. Bush i jordánský král, říká šéf České zbrojovky

  16:50aktualizováno  16:50
Evropská unie by neměla lidem bránit, když si chtějí pořídit pistoli. Měla by spíš zamezit nelegálnímu dovozu zbraní z bývalého SSSR, míní ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. Pravidla pro získání a držení zbraně jsou podle něj už nyní přísná. „Vždy musíte naplnit literu přísného zákona, velmi složitě a zdlouhavě získat zbrojní průkaz,“ říká v rozhovoru pro MF DNES.

Generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík (23. ledna 2017) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Česká zbrojovka v Uherském Brodě vyrobí čtvrt milionu střelných zbraní za rok. Vyváží je do poloviny států světa. Podle jejího generálního ředitele je mezi nimi i nejnovější model, který je ve své kategorii nejlepší na planetě - útočná puška CZ Bren 2 s krátkou hlavní. „Tohle je trhák. Věřím, že se stane stejně ikonickou zbraní, jakou je útočná puška vz. 58, kterou každý zná z vojny,“ tvrdí přesvědčeně bývalý armádní pilot Kovařík.

Stejně přesvědčeně stojí za názorem, že úřady nemají lidem bránit v pořízení vlastní pistole. A to přesto, že jen kousek od zbrojovky zastřelil před dvěma lety šílenec osm lidí v restauraci (o útoku v Uherském Brodě čtěte zde).

Projevuje se ve vaší branži zhoršující se bezpečnostní situace v Evropě?
Jednoznačně. Projevuje se ve větší poptávce po zbraních pro osobní ochranu. V tomto ohledu mě zaráží nynější tlak EU na naprosto nesmyslná nařízení, která by měla omezovat a restriktivně postupovat vůči držitelům zbraní. To je hloupost.

Lubomír Kovařík

Českou zbrojovku vede od roku 2006. Předtím působil jako manažer, vedl například společnost Škoda Praha. Svou profesní kariéru však začínal jako pilot vojenských nadzvukových a dopravních letounů. Vystudoval Vojenskou vysokou leteckou školu.

Proč?
Zbraň si pořizujete buď jako sportovní střelec či myslivec, nebo ji chcete mít na osobní ochranu. Vždy musíte naplnit literu přísného zákona, velmi složitě a zdlouhavě získat zbrojní průkaz, sehnat nákupní povolení od policie a tak dále. Kdo chce páchat se zbraní trestné činy, tak si nějakou sežene nelegálně a přísný dohled úřadů nehraje roli. Unie by se místo toho měla snažit zamezit nelegálnímu dovozu zbraní, ať už pocházejí z území bývalého sovětského impéria nebo z Číny. To je podstata problémů, které gradují v teroristické útoky.

Vy máte zbraň?
Ano, chodím ozbrojen, protože se obávám, že není otázkou, zdali někdo zaútočí, ale kdy k tomu dojde. A já chci mít možnost se rozhodnout, zda sebe, svoji rodinu, své okolí budu bránit před nějakým bláznem, který bude střílet.

Co říkáte na názor, že čím víc zbraní ve společnosti je, tím víc hrozí, že ji někdo použije neadekvátně, třeba při obyčejné hádce?
Všichni držitelé zbraní musí dodržet zákon. Nemyslím si, že větší počet zbraní mezi lidmi u nás povede ke zhoršení bezpečnostních podmínek. Uvedu příklad Izraele. Jeden bezpečnostní expert izraelské vlády mi nedávno říkal: „Princip ochrany naší společnosti je založen na tom, že mezi námi je spousta lidí, kteří vlastní zbraň. Jsme rádi, že je mají, protože oni mají povinnost zasáhnout, když vidí jakoukoliv hrozbu.“ Je to nejefektivnější způsob ochrany společnosti proti fanatikům.

Nicméně zkušenost Izraele je od té české výrazně odlišná.
Tak se učme od někoho, kdo ty zkušenosti má. Domnívám se, že v Evropě bude docházet k podobným útokům, k nimž už před mnoha lety docházelo v Izraeli. Tady se pohybují stovky tisíc migrantů pocházejících z válečných teritorií, což je prostě bezpečnostní riziko.

Jak se rodí pistole. Prohlédněte si zbrojovku:

My máme zatím zkušenost jen s osamělými střelci. Třeba s šílencem, který zastřelil osm lidí v uherskobrodské hospodě legálně drženou pistolí. On přísným administrativním sítem, o němž jste mluvil, prošel.
K tragédii, která se stala asi půl kilometru od nás, by nedošlo, kdyby to síto, ten systém, zafungovalo, jak má. Lékař v okamžiku, kdy zjistí, že dotyčný není způsobilý nosit zbraň, má okamžitě udělat kroky, aby mu ji policie zabavila. I pod hrozbou, že bude ten člověk dočasně uvězněn, dokud zbraň neodevzdá. V tomto případě, jak jsem vnímal z médií, k tomu nedošlo. Systém je velmi přísný, ale musí fungovat.

Kolik vaše zbrojovka vyrobí zbraní?
Předně chci upozornit, že asi čtvrtinu našich tržeb netvoří zbraně, ale výroba komponentů pro automobilový a letecký průmysl. Výrobu zbraní máme rozdělenou do tří kategorií - zbraně pro lovce či myslivce, zbraně pro sportovní střelbu a pak pro ozbrojené složky. Vloni jsme vyrobili asi 250 tisíc kusů zbraní a z toho přes 90 procent míří do zahraničí. Vyvážíme zbraně do stovky zemí světa. Letos chceme produkci navýšit.

V tomto objemu se zakázka pro českou armádu na koupi asi 12 tisíc útočných pušek zdá poměrně malá...
Zakázka pro armádu probíhala v několika letech, ročně zhruba 2 500 kusů. Pro nás je to velmi významný kontrakt, protože kdekoliv, kam chcete dodávat zbraně, se vás ptají, jestli vaše zbraně používá i domácí armáda. Pokud to tak není, začnou se pochybovačně ptát proč. Tedy je to ta nejvýznamnější reference.

Jaké další ozbrojené složky používají zbraně, které se vyrobí v Uherském Brodě?
Pokračujeme v přezbrojování ozbrojených složek Slovenska, některých afrických a středoamerických států, vloni jsme dodávali zbraně třeba do Rwandy. To jsou tisíce zbraní. Co se týká policejních složek, usilujeme o přezbrojení části mexické policie a chystá se rozsáhlé přezbrojení složek egyptského ministerstva vnitra, které používají naše pistole. Co mne těší, že americká Utah Highway Patrol, tedy typická dálniční policie, používá naše samopaly Škorpion. Mým cílem je proniknout do ozbrojených složek USA a výrazněji posílit pozice v Latinské Americe, v Africe i v Asii.

Zároveň jste jednali o tom, že by se vaše pistole vyráběly v zahraničí licenčně, jak to dopadlo?
Za posledních několik let je čím dál častější požadavek, aby se výroba a montáž alespoň částečně přesunula do státu, který pak zbraně kupuje. Tento takzvaný transfer technologií na výrobu a montáž pistolí již existuje v Peru, kam jsme do státní společnosti začali dodávat pistole a ta je na trhu nabízí dál ozbrojeným složkám. Obdobný model rozjíždíme i v Egyptě, kde se však jedná nejenom o pistole, ale i o útočné pušky.

Velkým trhem jsou jistě USA...
Je to tak. Drtivá většina zbraní, které do USA vyvážíme, je určena pro civilní trh, pro lovce, myslivce, hobby a pro osobní ochranu. Podotýkám, že trh zbraní v USA je všeobecně považován za nejkonkurenčnější na světě. Letos rozjíždíme dva projekty, které by měly vést k tomu, že budeme schopni nabídnout naše zbraně federálním ozbrojeným složkách. Je tam ale podmínka, že fabrika musí minimálně 51 procent dané zbraně vyrábět na americkém území. Proto s našimi experty připravujeme projekt, kdy by se naše pistole, útočné pušky a samopaly vyráběly pod naší hlavičkou v USA.

Hodně se mluví o české útočné pušce CZ Bren 2...
Navazuje na původní pušku CZ 805 Bren. Do nové zbraně jsme promítli požadavky i doporučení vojáků. Zlepšili jsme uživatelské vlastnosti a nabídli několik dalších modelů včetně zkrácené hlavně. To se projevilo na kvalitě zbraně i její ovladatelnosti. Verze s krátkou hlavní je podle mě nejlepší útočnou puškou na světě.

Je o ni zájem?
Velký. A nejen v ozbrojených složkách, ale i na civilním trhu. Byl jsem před pár týdny v Americe na největší výstavě zbraní na světě, kterou navštívilo za tři dny asi 70 tisíc lidí, všechno profesionální experti. Jeden z velkých trháků byla naše puška Bren ve verzi určené pro civilní obranu a je o ni velký zájem – bavíme se o tisících kusů. Další objednávky na desítky tisíc kusů se týkají naší nové pistole.

Může tato zbraň navázat na dnes už ikonickou útočnou pušku vz. 58, kterých se u vás vyrobil milion?
Věřím tomu. Tuto zbraň vyrábíme ve třech základních rážích, které jsou typické jak pro NATO, tak pro východní armády. Tím plně pokrýváme veškerou potřebu de facto jakéhokoliv vojska na světě.

Kolik taková zbraň stojí?
Civilní verze od cca dvou tisíc dolarů (aktuálně asi 51,5 tisíce korun, pozn. red.). Bez příslušenství.

A jak je to s pistolemi?
Málokdo ví, že CZ 75 vyráběná v Uherském Brodě je druhou nejvíce kopírovanou zbraní na světě. Vyrábí ji dvanáct firem. Bohužel tehdy v 70. a 80. letech nebyla patentově chráněna. Věříme, že naše nová řada pistolí P10, P9 a P7 bude velmi úspěšná.

Fotogalerie

Zhatily vám někdy levnější plagiáty nadějnou lukrativní zakázku?
Samozřejmě. V některých asijských a afrických státech se s tím setkáváme. Zejména kvůli tomu, že tam není prvořadým kritériem kvalita, ale cena.

Vyvíjíte něco úplně nového?
Pro mě je vývoj nových zbraní jednou z nejdůležitějších součástí firmy. Nechceme být montovnou. Dáváme do něj desítky milionů korun ročně. Máme poměrně sofistikovaný plán výzkumu, každý rok chceme na trh uvádět alespoň jednu novinku. Tedy ano, připravujeme revoluční řadu kulovnic, také bychom rádi dokončili řadu speciálních pušek tak, abychom nabídli některé odvozeniny brenu, jako je ostřelovací puška či bojová puška. Zkrátka každý rok vyvineme buď nový, nebo inovovaný typ zbraně.

Děláte i zbraně na zakázku?
Každou naší zbraň je možné individuálně přizpůsobit uživateli. Používáme například zlato, stříbro, velmi drahá dřeva, jako je mahagon či teak. Nepoužíváme slonovinu, ale velmi drahou mamutovinu, kterou lze koupit na burzách. Máme na to speciální zakázkovou dílnu včetně vlastního rytce, kterým je fenomenální René Ondra. Jsme schopni splnit takřka všechny požadavky zákazníků. Záleží jen, kolik peněz do toho chtějí vrazit, a na jejich vkusu. Osobně mám rád stříbro kombinované s tmavým dřevem.

Kolik takových zbraní vyrobíte?
Stovky kusů ročně. Naše zbraně mají například exprezident George W. Bush nebo jordánský král Abdalláh II., který naše ryté kulovnice používá jako oficiální dar svým státním návštěvám.

Na kolik taková zbraň vyjde?
Rozhodující je použitý materiál. Cena je tak dvě stě tři sta tisíc korun.

A co sportovní zbraně, třeba malorážky pro biatlonisty?
V malorážkách dominují Rakušané. My zase ve sportovních pistolích. Troufnu si říct, že z deseti střelců na stupních vítězů jich minimálně sedm bude používat naše zbraně, třeba model CZ Shadow 2.

O jakou zbraň mají největší zájem Češi?
Když nepočítám myslivce, tak o pistole. Lidé, kteří si je kupují pro osobní ochranu, preferují kromě spolehlivosti a přesnosti jednu ze základních - a řekl bych nejlepších - vlastností našich zbraní, což je ergonomie. Naše pistole se vyznačují tím, že velmi dobře padnou do ruky.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Další z rubriky

Chartista Hradílek ukončil pod tlakem rodiny hladovku proti Zemanovi

Bývalý disident a mluvčí Charty 77 Tomáš Hradílek (8. listopadu 2017).

Bývalý disident Tomáš Hradílek ukončil hladovku, kterou držel 17 dní na protest proti prezidentské kandidatuře Miloše...

Poslancem za ODS bude po rozhodnutí soudu Kupka, nahradí Bendla

Nejvyšší správní soudu rozhodl, že poslanecký mandát za ODS ve Středočeském...

Poslanecký mandát za ODS ve Středočeském kraji získal starosta obce Líbeznice Martin Kupka. Zjistil to Nejvyšší správní...

Zlom v kampani, hodnotí experti vstup Topolánka do boje o post prezidenta

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek se účastní pouliční slavnosti Korzo...

Kandidatura bývalého premiéra Mirka Topolánka na funkci prezidenta republiky znamená podle marketingových expertů...

13 pravd o rodičovství
13 pravd o rodičovství

Tyhle hlášky vás svou upřímností dovedou k smíchu i pláčiNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.