Evropská unie za USA stále více zaostává

  • 3
Brusel - Životní úroveň Evropské unie je ve srovnání s USA stále nižší. Ani s úrovní zaměstnanosti, produktivity práce a se zaváděním nových technologií na tom není Evropa o moc lépe. Konkurenceschopnost unie ve srovnání s USA neustále klesá. "Hrubý domácí produkt na hlavu představuje nyní v Evropské unii jen dvě třetiny úrovně Spojených států. Propast proti životní úrovni USA nebyla nikdy od konce šedesátých let tak hluboká," konstatuje hodnocení Evropské komise.

A její komisař Erkki Liikanen, odpovědný za podniky, žádá vysvětlení: "Klíčová otázka je, proč unie ztrácela ve srovnání s USA, pokud jde o konkurenceschopnost a životní úroveň, když se v ní koncem 90. let zrychloval ekonomický růst a rostla zaměstnanost?"

V unii je nižší zaměstnanost
Zpráva, kterou ve čtvrtek předložil, na to dává celkem jasnou odpověď. Svou roli sehrála nižší zaměstnanost v EU, která se jen pomalu blíží k hranici sedmdesáti procent.

Přitom v USA se běžně pohybuje kolem 75 procent. To má za následek nižší celkovou výkonnost unie. Rozhodující je však zaostávání v produktivitě práce, kde unie dosahuje sotva tří čtvrtin úrovně USA.

Lucembursko vede
Jen jediná země z celé evropské patnáctky je na tom lépe než ekonomický obr za Atlantikem, a to maličké Lucembursko.

A co více, tempo růstu produktivity je v EU dvakrát nižší než ve Spojených státech. Příčinou je fakt, že Evropa má menší výkonnost při hledání novinek, a navíc je pomalá při jejich zavádění do praxe.

Existuje tu začarovaný kruh: nízké investice do evropského výzkumu omezují přínos vědy pro praxi, pomalé šíření technických novinek podkopává zájem o vědecké investice.

Dopady jsou tvrdé. Evropská komise odhaduje, že jen kvůli nízkým investicím do informačních technologií přicházela unie o 0,3 až 0,5 procenta ročního růstu.

Méně podnikatelů než v USA
Mezi Evropany je i daleko menší zájem o samostatné podnikání. Podle průzkumů o něm uvažuje polovina lidí, zatímco v USA to zvažuje až 70 procent lidí.

A po unii navíc existují velké rozdíly v tom, jak podnikavé jsou ženy – od nejaktivnějších Portugalek, které tvoří 41 procent všech samostatně činných ve své zemi, až po pasivní Irky - 15 procent samostatně činných.


Video