Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropská unie ostudně málo podpořila Dány

  1:00aktualizováno  1:00
Pamatujete na začátek roku 2000? Evropská unie hrdinně uvalila sankce na Rakousko, protože do vídeňské vlády vstoupili Svobodní populisty Jörga Haidera.

Libanonci protestovali proti karikaturám Mohameda - Libanonský demonstrant demoluje policejní vozidlo. | foto: Adnan HajjReuters

Mnohé noviny starého kontinentu se předháněly v tom, kdo otiskne lepší karikaturu, na níž měl Haider zvednutou ruku k nacistickému pozdravu Sieg Heil či hitlerovský knírek.

Francouzský prezident Jacques Chirac tehdy mudroval o ohrožení svobody v Evropě. Akce proti Rakousku, jedné z nejdemokratičtějších zemí světa, běžela naplno.

Evropská unie usazená v teplých bruselských křeslech ostrakizovala svůj vlastní stát (za absurdního přispění vlády Miloše Zemana).

Po šesti letech, v době, kdy kvůli karikaturám proroka Mohameda hoří ve světě ohně nenávisti, najednou Evropská unie nesmyslně přešlapuje na místě.

Jak je vůbec možné, že teď neuvaluje sankce? Vždyť radikální islamisté za souhlasného pokyvování syrské či libanonské vlády vypálili dánské ambasády. Tedy zaútočili na výsostné území Unie. Proč nepřichází odveta z Bruselu, když je skandinávský spojenec urážen a když už jde skutečně o život?

Je snad normální, že totalitní íránská vláda ohlásí sankce proti Dánsku, a Evropa se tváří, že je to vlastně v pořádku? Ať si to ti Dánové vylížou!

Kde je ochránce svobod Jacques Chirac? Nebo snad souhlasí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, podle něhož by Dánsko mělo požádat o odpuštění?

Dánský list Jyllands-Posten vůbec nechtěl otištěním už známých karikatur urazit náboženské cítění muslimů. Také to už několikrát vysvětlil a uvedl na pravou míru.

Řádění islámských fanatiků a radikálů je proto naprosto nepřiměřené. Vždyť nelze problém několika novin, které v rámci svobody slova karikatury otiskly, obrátit proti celému národu, a dokonce proti celé jiné kultuře.

Nepřiměřená je však v tomto případě i zakuklenost většiny politiků zemí Evropské unie. U nás patří mezi výjimky ministr zahraničí Cyril Svoboda či europoslanec Josef Zieleniec.

Evropa se měla celou svou vahou postavit na stranu Dánska, Norska i kohokoli dalšího, kdo byl brutálně napaden. Ochrana hodnot i respekt k jiným hodnotám jsou výsadou západní civilizace. Nic na tom nemění 12 karikatur. Bohužel to evropští politici – zdá se – nevědí. Či spíše nechtějí vědět. Je to ostuda.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Najdete na iDNES.cz