Maďarský premiér Viktor Orbán na odhalení památníku obětem letecké nehody ve...

Maďarský premiér Viktor Orbán na odhalení památníku obětem letecké nehody ve Smolensku v Budapešti (7. dubna 2018) | foto: Reuters

Kladivo na Viktátora. Evropská komise chce hříšným zemím sebrat dotace

  • 1347
Evropská komise tento týden představí nový finanční nástroj k usměrnění členských zemí, v nichž jsou podle ní ohroženy základy demokracie. Pozornost se upírá na Polsko a na Maďarsko, kde Viktor Orbán opět dosáhl na ústavní většinu.

Evropská komise tuto středu představí návrh příštího dlouhodobého rozpočtu EU pro léta 2021 až 2027. Média už delší dobu spekulují, že čerpání eurofondů bude v dokumentu podmíněno kvalitou právního státu v dané zemi. Opatření, které má ochránit především nezávislost justice, má podporu Německa, Francie a dalších velkých plátců do unijního rozpočtu.

„Bude tam podmínka,“ potvrdil nyní agentuře Reuters vysoce postavený zdroj z evropských institucí. „Jsou tady vůdci, kteří flirtují s naprosto jinými hodnotami. To je pro Evropu daleko větší hrozba než brexit,“ vysvětlil další s odkazem na maďarského premiéra a jeho vizi „neliberální demokracie“.  

Orbán před třemi týdny potřetí za sebou vyhrál volby, v nichž opět dosáhl na ústavní většinu. Evropští představitelé ho obviňují, že ji zneužívá k systematické demontáži demokratických institucí a posouvá Maďarsko k autoritativním státům jako je Rusko či Turecko. Orbán si proto podle agentury Reuters díky tomu v Bruselu vysloužil  přezdívku „Viktátor“.  

Faktem je, že EU nyní nemá silné nástroje, kterými by si dodržování vlády práva dokázala vynutit. K dispozici má jen pozastavení hlasovacích práv v rámci EU, jenže prosazení článku 7 lisabonské smlouvy je zdlouhavé a Polsko a Maďarsko už daly najevo, že se navzájem proti tomuto trestu ochrání jeho vetováním.

Viktor Orbán potřetí za sebou vyhrál volby v Maďarsku:

8. dubna 2018

„Ohrožujete i naše eurofondy“

I proto vrcholní představitelé EU sáhli po nástroji, který má vzpurné země dostat pod ekonomický tlak. Počítají s tím, že středoevropské státy si o eurofondy nemůžou dovolit přijít, protože představují příliš velkou část jejich veřejných výdajů. V Maďarsku to je sedm procent, v Polsku čtyři procenta. 

„Je možné, že v dalším rozpočtovém období nedostaneme z EU už tolik peněz a pak se také může stát, že maďarská ekonomika zkolabuje,“ uvedla počátkem dubna pro iDNES.cz Gabriella Nagyová z maďarské pobočky Transparency International, která mapuje rozkrádání evropských peněz novou podnikatelskou elitou napojenou na vládní stranu Fidesz (více zde: Noví králové Balatonu. Orbánovi kamarádi zázračně bohatnou z eurofondů)

Orbán se zřejmě po nedávném volebním triumfu bude cítit ve svém boji s Evropskou unií daleko jistější. V minulých letech se ovšem musel sklonit před rozsudky Soudního dvora EU, u kterého prohrál spor o migrační kvóty či odvolávání vysoce postavených soudců. V Bruselu nyní panuje naděje, že se soudní cestou podaří zablokovat i nový balíček maďarských zákonů přezdívaný Stop Soros namířený proti neziskovým organizacím.

Polsku už odebrání hlasovacích práv podle článku 7 hrozí a Varšava proto v posledních měsících svůj postoj vůči EU značně korigovala. V Bruselu panuje optimismus, že polská vláda ve věci ostře sledované justiční reformy udělá ústupky dříve, než příští měsíc začnou tvrdá vyjednávání o dlouhodobém evropském rozpočtu. 

Poláky k ústupkům nabádají i další východevropské a středoevropské země. „Řikáme jim: ‚Podívejte se, vždyť vy ohrožujete i naše eurofondy,‘“ uvedl pro Reuters diplomat z nejmenované členské země EU, která je rovněž závislá na evropských dotacích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video