Brusel opustí poslední Brit až za čtyřicet let, brexit skončí v roce 2059

  19:09aktualizováno  19:09
Mezi skoro tisícem britských úředníků pracujících v bruselských orgánech Evropské unie je mnoho takových, kteří ještě nevědí, co s nimi po brexitu ohlášeném už na příští rok bude. Celkově pak v Belgii žije přes 25 tisíc Britů. „V tom nejhorším scénáři může většina z nich přijít o svůj domov,“ říká Kristian McCann, britský novinář v Belgii.

Tisíce Britů protestovalo proti brexitu v ulicích Londýna. (20. října 2018 | foto: Reuters

Mnohým z nich však před několika dny vytrhlo trn z paty rozhodnutí belgického nejvyššího soudu, který ve svém rozsudku zrušil donedávna platné ustanovení, že roky strávené v Belgii prací pro evropské instituce se nezapočítávají do doby pobytu.

Fotogalerie

To je vedle dalších podmínek nutné k tomu, aby si mohli podat žádost o belgické občanství. Belgické orgány před rozsudkem žádost několika britských úředníků o udělení občanství odmítly. Zdůvodňovaly to tím, že úředníci unijních institucí mají diplomatický status, což znamená, že v zemi mimo jiné neplatí daň z příjmu, která je v Belgii jedna z nejvyšších v Evropě.

„Když se zpráva o rozsudku rozšířila, tak někteří britští kolegové otevírali šampaňské,“ říká jeden z Čechů pracující v úřednickém aparátu bruselské centrály EU.

Stále je ovšem dost takových, kteří britské občanství měnit nechtějí, ale chtějí dál pracovat pro EU. I ti mají velkou šanci, že svoji dobře placenou práci ani po vystoupení Británie z Unie neztratí.

Podle Junckera mohou britští úředníci přijít v EU o práci

„Panuje tady tendence britských úředníků se nezbavovat, a pokud to jde, tak je v aparátu Evropské komise i dalších unijních institucí ponechat,“ říká jeden vysoký úředník Komise.

Británie chce rozšířit svou diplomatickou síť o 1000 lidí

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt pět měsíců před odchodem své země z EU oznámil "nejvýraznější rozšíření britské diplomatické sítě během této generace". Plány souvisí se snahou Londýna posílit po brexitu britský vliv ve světě. Podle Hunta chce Británie najmout nejméně 1 000 dalších diplomatů, otevřít nové ambasády a posílit výuku jazyků. Celkem by mělo být otevřeno 12 nových zastupitelských úřadů.

Mluvčí britského ministerstva zahraničí sdělil, že po zamýšleném rozšíření diplomatického sboru bude mít Londýn představitele v 83 procentech zemí Organizace spojených národů.

Hunt uvedl, že nová pracovní místa vzniknou do konce roku 2020 a konkrétně půjde o 335 pozic ve světě, 328 v Londýně a 329 pracovních pozic vytvořených pro místní obyvatele v cizích zemích.

Podle údajů z poslední doby ministerstvo zahraničí zaměstnávalo v letech 2016 až 2017 po celém světě 12 865 pracovníků.

Zdroj: ČTK

Šéf Komise Jean-Claude Juncker ale varuje: „Zaměstnanecký poměr úředníků EU s britskou státní příslušností může být v případě brexitu ukončen podle pravidel služebního řádu.“

Juncker vyzval Belgii, aby úředníkům EU vyšla při udělování občanství vstříc. „Britští zaměstnanci mohou ale požádat o výjimku,“ dodává zároveň šéf Komise. To se také v mnoha případech děje a úředníkům je vyhověno.

Zájmu o Brity pomáhá to, že angličtina i po odchodu Londýna z unijního spolku zůstane jedním ze dvou oficiálních jazyků EU a stále i hlavní komunikační řečí Komise. „Rodilý anglický mluvčí je vždy potřeba a není realistické, aby všechna tato místa zaplnili Irové a Malťané, což jsou jediné dvě země EU, kde je angličtina mimo Británii oficiálním jazykem,“ říká česká úřednice Evropské komise, která si nepřála být jmenována.

Co nejvstřícnější přístup k britskému úřednickému aparátu má však své hranice. Nejhůř jsou na tom paradoxně ti, kteří na tom byli dosud nejlépe. Tedy ti Britové, kteří byli v rámci unijního aparátu na vysokých postech. Pro ty bude znamenat brexit většinou stopku.

Lidé na vysokých postech dostali nabídku na místa poradců

„Některým byla nebo ještě bude nabídnuta funkce poradců, ale je otázka, zda ji přijmou. Je to přece jen propad, jak pokud jde o prestiž, tak samozřejmě i v příjmech,“ vysvětluje vysoký úředník Komise situaci některých svých britských kolegů. „A je také fakt, že při obsazování nových míst se už s Brity tak trochu nepočítá,“ dodává.

V Londýně protestovalo až půl milionu lidí, chtějí nové referendum o brexitu

Tisíce Britů protestovalo proti brexitu v ulicích Londýna. (20. října 2018)

Na druhé straně v hyperkorektní atmosféře, která v úřednickém aparátu v Bruselu panuje, Brity nikdo nebude z bruselských orgánů Evropské unie po brexitu vyhazovat, pokud splní podmínku v podobě „vyreklamování“. Podle toho, co zaznívá v Bruselu, se dá říci, že ten, kdo přežije samotný brexit, tak pak může pro Evropskou komisi pracovat až do důchodu.

Vzhledem k tomu, že do penze se v orgánech Evropské unie chodí v 65 letech a některým Britům pracujícím v Bruselu není ani 25 let, je možné s trochou nadsázky říci, že poslední Brit skončí v EU až někdy za čtyřicet let. Tedy kolem roku 2060. Pokud ovšem nebude v té době Británie už zase zpátky v Evropské unii.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Makedonský expremiér utekl před vězením do Maďarska, žádá o politický azyl

Lídr vládní nacionalistické strany VMRO DPMNE a bývalý premiér Makedonie Nikola...

Bývalý předseda makedonské vlády Nikola Gruevski, který měl nejpozději v pondělí nastoupit k výkonu trestu vězení,...

Vyhánění aut z okolí škol ve Vídni nabírá na síle, první pokus měl úspěch

Dovoz dítěte do školy

Vídeňany zaujal pokus s časově omezeným uzavíráním ulic u škol pro motorová vozidla. Dvouměsíční pilotní projekt ve...

Vyjednávači dosáhli předběžné dohody o brexitu, oznámila britská vláda

Tisíce Britů protestovalo proti brexitu v ulicích Londýna. (20. října 2018

Britská vláda potvrdila, že vyjednávači Británie a Evropské unie dosáhli předběžné dohody o podmínkách odchodu země z...

Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem
Vyhrajte poukaz na Rajče a potěšte své blízké kalendářem, fotoknihou a pexesem

S příchodem sychravého počasí, padajícího listí a tmavých rán přichází i první myšlenky na nákup vánočních dárků. Letos nemusíte dlouho přemýšlet, potěšte své blízké výrobky z vlastních fotografií. Soutěžte o poukazy na fotoknihy, kalendáře nebo pexeso.

Najdete na iDNES.cz