Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropská trojice moudrých skončila inspekční návštěvu Rakouska

  15:53aktualizováno  15:53
Evropská skupina tří moudrých, vyslaná s cílem získat podklady pro rozhodování o dalším osudu sankcí čtrnácti zemí Evropské unie proti zbývajícímu Rakousku, končí třídenní návštěvu Vídně.
Trojka ocenila dostatek informací, které při sérii rozhovorů nashromáždila, a podle všeho se již do Rakouska nehodlá vracet.

Skupina má vydat z podkladů jednání v Rakousku komuniké tří moudrých. Je však málo pravděpodobné, že by dokument prolomil informační embargo, jež dosud návštěvu evropských emisarů ve Vídni provázelo.

"Nic neřekneme, dokud nebude předložena zpráva, která nebude jednoduchou záležitostí," sdělil jeden z moudrých, německý expert na mezinárodní právo a někdejší místopředseda Evropské komise pro lidská práva Jochen Frowein.

Trojice, kterou vedle Froweina tvoří finský exprezident Martti Ahtisaari a bývalý španělský ministr zahraničí Marcelino Oreja, nemá přesný termín pro odevzdání své zprávy, nicméně se očekává, že se tak stane koncem září.

Frowein dnes před novináři prohlásil, že trojka podle všeho nashromáždila dostatek materiálu. Ocenil přitom, že představitelé, s nimiž emisaři jednali, poskytovali podrobné informace.

S Haiderem se moudří setkat nechtějí
Německý právník prakticky vyloučil, že by se moudří hodlali setkat s předákem rakouských nacionalistů Jörgem Haiderem. "Nyní to na to nevypadá," odvětil Frowein na otázku týkající se takové schůzky.

Právě vstup Haiderových Svobodných do vídeňské vlády počátkem letošního roku vyvolal v zahraničí obavy o osud rakouské demokracie a vedl k vyhlášení protirakouských sankcí.

Trojice moudrých, která je ve Vídni od pátku, během osmnáctihodinového maratonu rozhovorů setkala se třemi desítkami osob.

Jednalo se především o představitele vlády a parlamentu, jednotlivých politických stran včetně Svobodných, zástupce odborů, náboženských obcí i justice. Již v pátek evropské experty přijal rakouský prezident Thomas Klestil.

Inspektoři jsou pro odvolání sankcí
Přes kusé kuloární informace o obsahu jednání se po mnoha rozhovorech objevily zprávy, že jejich rakouští účastníci se vyslovovali pro odvolání protirakouských sankcí.

Dnes se tak prý kupříkladu vyslovili zástupci muslimské diaspory i předseda opoziční sociální demokracie Alfred Gusenbauer, který jinak patří k ostrým kritikům FPÖ.

Gusenbauer prohlásil, že si ponechává své kritické výhrady vůči Svobodným jako pravicové populistické straně, že se nicméně přimlouvá za odvolání sankcí s cílem zbavit tak rakouskou domácí politiku nepříjemné zátěže.

Rakouští sociální demokraté v minulých měsících se znepokojením zaznamenali, že na sankce Evropské unie reagují mnozí rakouští voliči podporou projevovanou vládní koalici.

Mise moudrých se koná pod záštitou Evropského soudu pro lidská práva, který trojici uznávaných osobností pověřil jejich úkolem se souhlasem obou zainteresovaných stran - tedy Rakouska a zbytku EU.

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel (vpravo) se setkal 28. července ve Vídni (zleva) s bývalým finským prezidentem Marttim Ahtisaarim, někdejším španělským ministrem zahraničí Marcelinem Orejou a německým expertem na mezinárodní právo Jochenem Froweinem. Ti tvoří výbor "tří moudrých", kterýjmenoval Evropský soud pro lidská práva jako rozhodčí pro ukončení sankcí 14 členských zemí Evropské unie vůči patnáctému Rakousku. V pozadí je rakouský ministr obrany Herbert Scheibner (30. července 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Najdete na iDNES.cz