Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropská obrana je terčem sporu s USA

  19:22aktualizováno  19:22
Spor o evropskou obranu vráží klín mezi Spojené státy a Evropu. USA se obávají, že vznik evropské obrany oslabí jejich vliv na vojenské aktivity Evropanů v rámci NATO. Američané proto v pondělí svolali jednání rady aliance.

"Je obava, že bychom příležitostně mohli být - aliance jako taková, nečlenové unie - postaveni před hotovou věc, se kterou nelze hýbat," popsal tyto nálady český velvyslanec při alianci Karel Kovanda.

Nechtěl se však vyjadřovat k tvrzení Nicholase Burnse, amerického velvyslance při alianci, podle nějž evropská obrana představuje "nejvážnější hrozbu pro budoucnost NATO".

Burns vystoupil s tímto tvrzením minulý týden před summitem unie. Po skončení summitu si Spojené státy vyžádaly na včerejšek zvláštní sezení k této otázce.

Na unijním summitu se totiž o evropské obraně obsáhle jednalo - pro její vytvoření v té či oné podobě se vyslovili všichni. "Jsme zcela jednomyslní, pokud jde o potřebu vybavit unii odpovídající obrannou politikou. Žádná diplomacie nemůže existovat bez opory v odpovídající vojenské síle," uvedl italský premiér Silvio Berlusconi, jehož země nyní vede unii.

"Není Evropy bez obranných schopností," prohlásil francouzský prezident Jacques Chirac. Tuto myšlenku hájil i britský premiér Tony Blair, jehož země patří k nejvěrnějším oporám USA: "Nastanou okolnosti - nyní je máme v Makedonii - kdy Američané z toho či onoho důvodu nebudou chtít být vojensky zapojeni," řekl Blair.

Unie převzala letos na jaře v Makedonii stabilizační úlohu, kterou zde dosud sehrávalo NATO. Došlo k tomu ve chvíli, kdy se USA chystaly k irácké válce.

Evropská obrana: doplněk NATO
Evropa se však snažila Ameriku přesvědčit, že evropská obrana není namířena proti ní a že bude jen doplňkem NATO. "Evropská obrana nemá žádnou šanci při konkurenci s NATO," tvrdil už koncem minulého týdne Blair, zatímco Chirac volal po "shodě se závazky vůči NATO" a belgický premiér Guy Verhofstadt přizvukoval, že "evropská obrana nebude alianci konkurovat".

U myšlenky evropské obrany existuje několik sporných bodů, které ovlivňují i podobu evropské ústavy. V ní je zatím obsažen článek, podle nějž si unijní státy budou poskytovat vzájemnou pomoc v případě napadení. Dosud byl podobný závazek jen ve smlouvě o NATO.

Ústava navíc umožňuje „strukturovanou spolupráci“ v otázkách obrany a otevírá možnost, aby vojenskou spolupráci zahájila třeba jen část EU.

U Američanů však největší obavy vzbudily náznaky, že unie by mohla vytvořit vlastní velitelské struktury - právě v tom vidí hlavní konkurenci pro NATO. Blair je ujistil, že k ničemu takovému nedojde a že on sám nikdy nedovolí nic, co by "vystavovalo alianci riziku".

Autoři:


ZPRÁVY: Pražské nemocnice aktivovaly traumaplán, po nehodě autobusu čekaly příliv zraněnýchHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz