Brusel má vodítka pro vyjednávání o brexitu, prioritou jsou práva občanů

  • 40
Vyjednávací tým Michela Barniera by se měl nejprve zabývat řešením otázky zachování práv občanů Unie v Británii i britských občanů v Unii. Návrh mandátu předložila ve středu Evropská komise, během května by jej měly schválit členské státy. Samotná jednání začnou nejspíš v polovině června.

Doporučení začít jednat s Londýnem, v němž jsou směrnice pro Barniera obsaženy, zahrnuje také opakovanou výzvu, že Velká Británie musí uznat všechny finanční závazky, které na sebe jako členská země Unie vzala. „Nejde o trest, jde o uzavření účtů,“ zdůraznil Barnier.

Cesta k brexitu

O výši závazků nechtěl před novináři spekulovat. Média nejčastěji zmiňují částku šedesát miliard eur (1,6 bilionu korun), deník Financial Times nyní uvedl částku až sto miliard eur (2,7 bilionu korun). Barnier pouze připustil, že Brusel a Londýn mají zatím na tuto otázku odlišné názory.

Třetím významným bodem, na kterém se podle Bruselu musí obě strany shodnout před tím, než se bude možné začít bavit o budoucnosti vzájemných vztahů, je otázka hraničního režimu mezi Severním Irskem a Irskou republikou. EU se tam chce vyhnout „tvrdé“ hranici (více o tomto tématu zde).

V první fázi jednání musí být dále podle návrhu zmocnění nalezena shoda ohledně správy budoucí dohody o brexitu a ohledně řešení možných sporů.

Nynější doporučení navazuje na politická vodítka k jednání, jež přijalo sedmadvacet unijních států během sobotního summitu. V nich je jasně stanoveno rozfázování rozhovorů, tedy nejprve vyřešení „rozvodu“ a teprve poté diskuse o nové budoucnosti (více zde). Londýn však s takovým konceptem zatím nesouhlasil a navrhl souběžně diskutovat o obou oblastech. Aktuální krok Komise však takový postup Barnierovi fakticky znemožňuje.

Británie vystoupí z Unie na jaře 2019

Mandát, který se striktně týká jen první části vyjednávání, nyní musí státy opět probrat a potvrdit. Mělo by se tak stát 22. května.

Samotná jednání začnou nejspíš v polovině června. Británie by se mimo EU měla ocitnout na jaře 2019 – dva roky poté, co o svém záměru odejít informovala partnery v Unii.

Barnier zároveň vyzval k rychlému jednání, obě strany podle něj tlačí čas. Britské parlamentní volby, jež jsou vyhlášeny na 8. června, podle někdejšího eurokomisaře nebudou mít na unijní pozici vliv.

Evropský vyjednavač přitom doufá, že základní principy dohody v první fázi jednání budou na podzim domluvené tak, aby se mohlo začít vyjednávat též o budoucnosti. Je však podle něj jasné, že brexit bude mít své sociální, ekonomické, právní a politické důsledky. Bylo by prý lží myslet si opak, a diskuse tedy nebudou bezbolestné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video