Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

EU otevírá válku proti pirátům i na souši. Na jejich skrýše pošle rakety

  16:54aktualizováno  16:54
Námořní síly Evropské unie, které chrání lodě před piráty v Adenském zálivu, budou moci proti bukanýrům zasahovat i na somálském pobřeží. Na břeh nevstoupí, ale použijí helikoptéry a rakety. Dohodli se na tom ministři obrany zúčastněných zemí. Prodloužili také trvání mise, a to až do prosince 2014.

Somálský rybář kráčí se svým úlovkem válkou poničeným Mogadišem (27. března 2012) | foto: Reuters

Rozhodnutí znamená podstatné rozšíření protipirátské mise u somálských břehů, která trvá už od roku 2008, píše list The Times. Evropská unie tehdy do Adenského zálivu poslala v rámci operace Atalanta několik válečných lodí, aby chránily plavidla před stále troufalejšími piráty.

Až doteď mohly námořní síly působit pouze v mezinárodních a somálských vodách. Nyní budou moci útočit na sklady paliva, plavidla a vozidla na pobřeží, která patří pirátům. Stále ale budou operovat pouze z vody pomocí helikoptér nebo raket, na břeh jejich vojáci vstupovat nebudou.

Dohodli to ministři obrany zemí, které u Somálska operují, takže Španělska, Německa, Itálie, Francie a Velké Británie. Podle agentury Reuters to umožní silám Evropské unie více spolupracovat se somálskou armádou v boji proti námořním bukanýrům.

Pirátství stálo loni světovou ekonomiku miliardy dolarů

"Pirátství způsobilo mnoho utrpení obyvatelům Somálska i posádkám lodí proplouvajících oblastí a je správné, že se v našem úsilí posuneme dopředu," řekl jeden z důstojníků působících v rámci operace Atalanta, kontraadmirál Duncan Potts. Za poslední čtyři roky námořnictvo EU zadrželo a poslalo před soud 117 pirátů.

Somálští piráti se vzdávají poté, co je zadrželi portugalští vojáci (1. května

Somálští piráti se vzdávají poté, co je zadrželi portugalští vojáci (1. května 2009)

Piráti z chudého Somálska si za unesené lodi účtují miliony dolarů výkupného. Jen loni jejich činnost stála dle odhadů světovou ekonomiku 7 až 12 miliard dolarů, píše agentura Reuters. V sumě se kromě výkupného projevují i zvýšené náklady na plavbu lodí, třeba vyšší pojistné pro plavidla plující kolem Afriky.

Pirátství u somálských břehů podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu dosáhlo zatím vrcholu v roce 2010. Tehdy od ledna do listopadu piráti vzali 625 rukojmích, zabili osm lidí a zranili 41 dalších. Koncem loňského roku bylo v Somálsku zadržováno 40 lodí se zhruba 400 rukojmími.

Cílem mise je chránit i humanitární pomoc

Kromě lodí EU působí v oblasti i NATO. Evropská flotila má za úkol kromě boje s piráty také ochranu plavidel Světového potravinového programu, které přiváží humanitární pomoc Somálcům zuboženým dvacet let trvající občanskou válkou v zemi. Mají také monitorovat rybolov u Somálských břehů.

Somálští piráti začali přepadat lodě v 80. letech 20. století. Většinou se rekrutovali z řad rybářů a tvrdili, že chtějí zabránit nelegálnímu rybolovu a přivážení odpadu k pobřeží. V 90. letech se začalo pirátství rozvíjet, lodní společnosti začaly za zajatá plavidla platit výkupné.

Vláda si s piráty neporadí. Země nemá od začátku 90. let plně funkční vládu. Stát je rozdělen na několik regionů s vlastními přechodnými vládami. Centrální kabinet v Mogadišu dlouho neměl ani kontrolu nad hlavním městem.

Metropoli zčásti ovládali radikálové z hnutí al-Šabáb, stejně jako mnohé další oblasti v Somálsku. Vytlačit se je z hlavního města podařilo až před několika měsíci jednotkám Africké unie. Trpělivost se situací v Somálsku došla i Keni a Etiopii, které tam vyslaly své vojáky a v boji s islamisty slaví dílčí úspěchy.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Sníh v Zermattu uvěznil tisíce turistů, spojení zajišťují vrtulníky

Vrtulník představuje jediný způsob, jak se dostat do Zermattu (21. ledna 2018)

Husté sněžení a lavinové nebezpečí odřízly několik alpských středisek. Tisíce turistů uvázly ve švýcarském Zermattu....

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

Najdete na iDNES.cz