Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropská bezpečnostní strategie

  7:35aktualizováno  7:35
Absence jednotného postoje a společného stanoviska zemí EU v otázkách bezpečnosti je již dlouho pociťovanou slabinou Unie. Podobně jako kosovská krize tedy znovu jako akcelerátor integračního procesu zapůsobila válka v Iráku.

Na svém květnovém setkání ministři zahraničních věcí členských i kandidátských zemí EU uznali potřebu společné bezpečností strategie EU, jíž by sjednocená Evropa měla zaujmout jednotný postoj k hlavním problémům a výzvám současného mezinárodního a světového prostředí.

Vypracováním bezpečnostní strategie byl pověřen současný Generální tajemník/Vysoký představitel EU pro SZBP - Javier Solana.

Bezpečnostní strategii EU představil Solana 17. června v Lucemburku. V dokumentu je konstatována skutečnost, že EU se po konci studené války nachází ve zcela odlišném bezpečnostním prostředí a musí na tyto změny reagovat. Solana vyzdvihuje potřebu EU aktivně ovlivňovat mezinárodní scénu.

Strategie pojmenovává tři hlavní oblasti bezpečnostních hrozeb pro EU. První  strategickou hrozbou je mezinárodní terorismus, kdy Solana uznává, že EU je jak cílem aktivit teroristických skupin, tak i současně výchozí základnou.

Druhou hrozbou jsou zbraně hromadného ničení a jejich proliferace. Bezpečnostní rizika plynoucí ze zhroucených států (collapsed states) a organizovaný zločin jsou třetí oblastí, kterou dokument považuje za největší hrozbu.

Solana se v návrhu bezpečnostní strategie explicitně přihlašuje ke koncepci mezinárodního systému založeného na multilateralismu a zasazuje se o posilování vlivu mezinárodních institucí a mezinárodního práva.

Mezi další dva hlavní strategické cíle řadí bezpečnost a stabilitu v okolí EU a nutnost čelit všem starým i novým bezpečnostním hrozbám. Rozšiřování EU přinese jejím členům stabilitu, ale zároveň geograficky přiblíží Unii ohniskům konfliktů, což Solana dokazuje na případě Balkánu.

Solana neopomíjí také důležitost transatlantických vazeb. Současně jako základ mezinárodních vztahů uznává OSN a podporuje rozvoj a fungování Mezinárodního trestního tribunálu.

Použití síly chápe Generální tajemník jako poslední možnost řešení konfliktní situace. Strategie zdůrazňuje, že přes veškerý dosažený pokrok je nutné nadále koherentně zvyšovat evropský potenciál, aktivitu a schopnosti.

Spolupráce se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi vládního či nevládního charakteru je dalším akcentovaným bodem.

Evropská bezpečnostní strategie by měla pozitivně oslabit doposud nejslabší místo evropské integrace v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky a to vazbu mezi prostředky a cíli zmiňované politiky. Evropa v této oblasti postrádá společnou vizi bezpečnostních hrozeb.

Bezpečnostní strategií se zabývali také vrcholní představitelé evropské patnáctky a kandidátských zemí na summitu Rady EU v Soluni. Nicméně přijetí nějaké společné evropské bezpečnostní strategie je zatím spíše otázkou budoucnosti. Konečná verze Solanova dokumentu by měla být vypracována do prosince roku 2003.

Další analýzy a komentáře čtěte na portále natoaktual.cz ZDE

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz