Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropou se šíří atlas mající Darwina za kořen terorismu

  8:42aktualizováno  8:42
V Evropě kdosi rozšiřuje bohatě ilustrovanou knihu Atlas stvoření. Byla vydána v Turecku a Darwinovu teorii evoluce považuje za kořen moderního terorismu. Osmisetstránková publikace zasáhla nejdřív Turecko, pak ji někdo rozeslal do francouzských škol a knihoven. Objevila se i v Česku.

Kořeny terorismu nejsou v náboženství, ale v ateismu, a projevem ateismu je darwinismus, píše autor knihy. | foto: ReproiDNES.cz

Ilustrace v turecké knize Atlas stvořeníTurecký originál knihy, která odmítá evoluci a snaží se stvoření světa "vědecky" dokázat, se poprvé objevil minulý rok v Turecku. Koncem ledna se tisíce výtisků dostaly do francouzských škol a knihoven.

Honosná publikace Atlas stvoření nabízí na 780 stranách velkého formátu z křídového papíru barevné fotografie a ilustrace. Textu je na každé stránce vždy jen několik málo odstavců. Kniha odmítá evoluci a snaží se dokázat, že svět stvořil Bůh.

Francouzské ministerstvo školy varovalo
Francouzské úřady ihned před islámskými kreacionistickými teoriemi vedení škol a univerzit varovaly. Ministerstvo školství dokonce žádalo, aby kniha nebyla studentům rozdána.

Ilustrace v turecké knize Atlas stvoření"Ministerstvo se nemůže postavit proti tomu, aby profesoři knihu používali. Může je ale požádat, aby byli ostražití na to, jaký je obsah tištěných děl, která nejsou odsouhlasené v programu školství," vysvětlila iDNES.cz mluvčí francouzské ambasády Marianne Cowdy.

Kniha se dostala i do České republiky. Jeden výtisk v angličtině má k dispozici i redakce iDNES.cz.

Nic podobného jako ve Francii se ale v Česku nekoná. Redakce iDNES.cz nenašla žádnou školu či univerzitu, která by atlas dostala. Nic o něm neví ani Národní knihovna či Městská knihovna v Praze.

Darwin ovlivnil komunisty i teroristy, tvrdí kniha
Ilustrace v turecké knize Atlas stvořeníAtlas na první pohled vypadá jako práce stoupenců kreacionismu, křesťanských fundamentalistů ze Spojených států. Pak ale vychází najevo, že jde islámský kreacionismus, hnutí rozšířené v Turecku, kde převažují muslimové.

Kritika evoluční teorie je tedy brána z islámského pohledu. V závěru je pasáž, ve které autor tvrdí, že darwinismus byl zdůrazňováním “přežití nejzdatnějších” původní inspirací pro rasismus, nacismus, komunismus a rovněž pro dnešní terorismus.

Ilustrace v turecké knize Atlas stvoření"Kořeny terorismu, který postihl naší planetu, nejsou v náboženství, ale v ateismu, a projevem ateismu v naší době je darwinismus a materialismus,” píše autor podepsaný jako Harun Yahya.

Skupina vydává knihy ve velkém
Propagátorem těchto knih je islámský učitel Adnan Oktar, který v uplynulých deseti letech publikoval právě pod pseudonymem Harun Yahya. Provozuje v Istanbulu islámské nakladatelství a stojí za ním několik autorů. Společně vydali na 200 knih v turečtině a desítky z nich byly přeloženy do 51 jazyků.

"Je to intelektuálská skupina lidí, profesorů a historiků. A tyto knihy vydávají ve velkém. Darwinova teorie je protináboženská, není tam stvořitel, ale přirozený vývoj. Oni se snaží najít vědecký protipól," vysvětlil iDNES.cz předseda Muslimské unie ČR Muhammad Abbás.

Padesátník Oktar se představuje na webu skupiny se sportovně zastřiženým vousem a v elegantním obleku. Jeho práce lze najít v muslimských knihkupectvích ve světě a mnoho z nich je na internetu zdarma. Atlas stvoření je však v internetovém obchodě k mání za 99 dolarů.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...Najdete na iDNES.cz