Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropě by prospělo, kdyby více otevřela okno do Středozemí

  8:42aktualizováno  8:42
Rok po pádu Husního Mubaraka, kdy lidová povstání dál rozviřují arabský svět, je stále zřejmější, že Evropa už nemůže klidně sedět a nedělat nic. Pokračující protesty odhalily naléhavou potřebu obnoveného angažmá Evropské unie v regionu obecně – a zejména v zemích ležících na jižním a východním okraji Středozemního moře, které jsou unijními sousedy.

Maročanka jde kolem předvolebních plakátů v Casablance (24. listopadu 2011) | foto: AP

Chování Evropské unie v jižním a východním Středozemí až dosud určovala takzvaná Evropská politika sousedství (ENP), která se zrodila ze snahy navázat na úspěšnou politiku Unie vůči střední a východní Evropě po pádu Berlínské zdi. Postupem času však ENP do značné míry „převálcovaly“ imigrační a bezpečnostní ohledy. Navíc poskytovala záchranný kruh autokratickým režimům v regionu.

Kapitál tiše odtéká…

Na jižním pobřeží Středozemního moře se stala motivem k neklidu celá paleta pohnutek, od korupce po touhu po svobodě. Jedním z přetrvávajících témat však byla a dosud je absence životaschopných ekonomických příležitostí pro stále početnější populaci nezaměstnaných či podzaměstnaných mladých lidí v regionu.

Rok po vypuknutí arabského jara je však ekonomických příležitostí ještě méně. Ekonomiky Egypta, Libye i Tuniska zaznamenaly prudký pokles. Státní rozpočty jsou napjaté a rezervy zahraničních měn se ztenčují. Místo aby tyto země zaplavili zahraniční investoři, dochází k odlivu kapitálu.

Vzhledem k rozsahu problémů, s nimiž se jižní sousedé Evropy potýkají, musí EU vytvořit mnohem efektivnější eurostředozemní partnerství, než o jaká se až dosud pokoušela. Prvním úkolem je obnovit důvěru, což vyžaduje, aby Evropané znovu zvážili svůj postoj k „politickému islámu“ obecně a k islamistům ve vládě konkrétně.

Důležitost Evropy, důležitost pro Evropu

Důležitým lakmusovým papírkem je Maroko. Ačkoliv se tato země nevydala revoluční cestou jako jiné státy v regionu, pocity a touhy Maročanů odrážejí převládající smýšlení v sousedních státech. EU uvítala nedávné ústavní reformy v zemi a také volební výsledky, které vynesly k moci stranu spřízněnou s egyptským Muslimským bratrstvem. Unie však současně vyzvala k silné oddanosti pluralitě, vládě zákona a rovným právům pro menšiny a ženy – což jsou klíčové oblasti, v nichž islamisté všude na světě teprve musí dokázat, že je myslí vážně.

Abdelilah Benkirane na tiskové konferenci poté, co jeho Strana spravedlnosti a

Abdelilah Benkirane na tiskové konferenci poté, co jeho Strana spravedlnosti a rozvoje vyhrála v marockých volbách (27. listopadu 2011)

Příznivec Strany spravedlnosti a rozvoje se raduje z jejího vítězství ve

Příznivec Strany spravedlnosti a rozvoje se raduje z jejího vítězství ve volbách (27. listopadu 2011)

Ne všichni se z voleb v Maroku radovali. Na snímku je Maročan, který proti nim

Ne všichni se z voleb v Maroku radovali. Na snímku je Maročan, který proti nim protestuje v Casablance (27. listopadu 2011)

Tato podmíněnost – tento princip „více za více“ – naznačuje, že Evropská unie se tím dotkla životaschopného způsobu, jak ovlivňovat vývoj událostí v regionu. Zároveň je však zapotřebí rozptýlit představu, že Evropa, která údajně prochází úpadkem, nemůže být užitečným zprostředkovatelem a partnerem při posilování prosperity v regionu. Faktem zůstává, že Unie je i nadále hlavním obchodním partnerem zemí Maghrebu, který se v roce 2010 podílel na sedmdesáti procentech exportu z tohoto regionu.

Evropě se sice nedostává prostředků, nicméně stále může zprostředkovávat angažmá skrze multilaterální instituce, od Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, kde je EU největším akcionářem (její podíl se blíží sedmatřiceti procentům, oproti šestnáctiprocentnímu podílu Spojených států), až po Evropskou investiční banku, jež nedávno zvýšila úvěrový strop pro tento region o miliardu eur. Také Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) nedávno ohlásila zahájení dárcovsky financovaných aktivit v některých částech regionu včetně Maroka v roce 2012.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová na summitu v Bruselu.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová na summitu v Bruselu.

Dobrým příkladem tohoto typu unijního angažmá je Program sluneční elektrárny a hospodaření s pitnou vodou v Ouarzazate v objemu 37 milionů eur. Projekt financuje Investiční fond sousedství EU, který se podílel na zajištění úvěrů v celkové hodnotě přesahující 600 milionů eur. Právě tuto zprostředkovatelskou schopnost potřebuje EU efektivněji využívat.

Správně narušit tu uzavřenou enklávu

Kromě úkolů v oblasti vzájemného vnímání vyžaduje úspěch obnoveného partnerství s Evropou, aby země v regionu provedly životně důležité strukturální reformy. Za prvé musí upevnit zdravý regulační a institucionální rámec, který posílí efektivitu a právní bezpečnost pro investory, a to jak místní, tak i zahraniční. Takový rámec je stěžejní podmínkou nejen pro přilákání velkých firem, ale i pro podporu malých a středních podniků, které například v Evropě v letech 2002-2010 vytvořily 85 procent všech nových pracovních míst.

Neméně důležité je interpretovat politiku EU jako prostředek kolokalizace, nikoliv delokalizace, a překonat mentalitu „můj zisk, tvoje ztráta“, která dnes převládá. Povzbudivým dokladem kolokalizačního přístupu je start projektu firmy Renault v Maroku (jenž bohužel uprostřed předvolební horečky ve Francii vyvolal veřejný odpor).

Logo firmy Renault

Logo firmy Renault

Dalším životně důležitým zájmem je infrastruktura – nejen proto, že spojuje Unii a jižní Středozemí, nýbrž i proto, že podporuje tolik potřebnou regionální integraci. Většina ekonomik Maghrebu je dnes faktickými enklávami, odříznutými od sebe z důvodů, které mají často politickou povahu. Také zde je dobrým příkladem Maroko: za uzavřením hranice s Alžírskem je výrazně cítit podtext konfliktu o západní Saharu, přičemž roční náklady pro obě strany se při konzervativním odhadu pohybují kolem 1-2 procentních bodů HDP.

Obecněji vzato mají země Maghrebu nejnižší vnitroregionální objem obchodu na světě – méně než pět procent HDP oproti sedmdesáti procentům v EU a padesáti procentům v Severní Americe. Důvodem je zejména zašmodrchané klubko preferenčních obchodních dohod a bezcelních opatření uvnitř regionu. EU by měla využít řady svých bilaterálních dohod se státy jižního Středozemí, aby podpořila životaschopný obchodní rámec v regionu.

Arabské revoluce daly všem lidem příležitost podívat se na svět kolem Středozemního moře novýma očima. Namísto někdejšího vztahu ochránce-klient je nyní zapotřebí partnerský vztah EU-Maghreb, který bude součástí transformované politiky sousedství založené na důvěře. Jedině takové partnerství dokáže rozšířit ekonomické příležitosti a zvýšit prosperitu – kteréžto požadavky se staly rozbuškou arabských povstání. Bude-li navíc takové partnerství dobře řízené, může přispět rovněž k pozvednutí evropských ekonomik z jejich současných potíží.

Ana Palaciová, bývalá ministryně zahraničí Španělska a bývalá viceprezidentka a

Ana Palaciová, bývalá ministryně zahraničí Španělska a bývalá viceprezidentka a generální právní zástupkyně Světové banky

Ana Palaciová je bývalá ministryně zahraničí Španělska a bývalá viceprezidentka a generální právní zástupkyně Světové banky.

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil Jiří Kobělka. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz