Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropané mají arabské geny

  0:01aktualizováno  0:01
Dnešní Evropané jsou v průměru z padesáti procent potomky zemědělců z Blízkého východu, zjistili vědci díky genovým testům. Lidé z Blízkého východu se masově stěhovali na evropský světadíl zhruba před deseti tisíci lety a smísili se zde s tehdejšími lovci mamutů a sběrači. Při tom je také naučili pěstovat zemědělské plodiny a chovat hospodářská zvířata.

Historikové se už dlouho přou o to, jak se vlastně do Evropy dostalo zemědělství. Někteří předpokládají, že zemědělské znalosti přinesli přistěhovalci z Blízkého východu a naučili jim původní Evropany, s nimiž postupně splynuli.

Podle jiné hypotézy však zemědělské techniky původní Evropané okoukali od blízkovýchodních sousedů, avšak bez jejich větší aktivní spoluúčasti.

Vědecký tým, který vedl Lounes Chikhi z londýnské vysoké školy University College, využil k rozluštění této otázky poznatky moderní genetiky. Výzkumníci vyšli z předpokladu, že pokud se obyvatelé Blízkého východu přistěhovali do Evropy, musely po nich zůstat stopy v genech dnešních Evropanů.

To se opravdu potvrdilo, jak výzkumníci informovali v prestižním americkém vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.  Vědci sledovali zvláštní typ mutací (změn) na chromozomu Y. To je pohlavní chromozom, který mají pouze muži a jenž se přenáší z otce na syna. Tyto změny jsou typické pro obyvatele Blízkého východu.

Výzkumníci zjišťovali, do jaké míry se objevují i mezi Evropany, protože shodný výskyt dosvědčuje existenci společných dávných předků.

Zjistili, že "blízkovýchodní" mutace chromozomu Y je mezi dnešními Evropany skutečně rozšířená, a to v různé míře. V jihovýchodní Evropě, v zemích jako je Albánie, Makedonie a Řecko, genetické porovnání zjistilo, že 85-100 procent obyvatel má blízkovýchodní původ.

Ve Francii a Německu má ve svých genech svědectví o původu z Blízkého východu 15-30 procent mužů a v Anglii pouze 10 procent.

"To odpovídá dřívějším archeologickým poznatkům, že se zemědělství do Evropy dostalo z Blízkého východu a postupovalo rychlostí asi jeden kilometr za rok, tedy dvacet kilometrů za generaci," řekl Lounes Chikhi britské rozhlasové a televizní stanici BBC.

Nešlo však ani tak o šíření poznatků, ale o přistěhování zemědělců, kteří zcela nové postupy zaváděli mezi obyvatelstvem, s nímž postupně splynuli.

Tento poznatek odpovídá i faktům zveřejněným loni v dubnu ve vědeckém časopise Nature. Tehdy se vědci ze dvou dublinských vysokých škol soustředili na původ dnešního evropského skotu. Genovým rozborem vyvrátili teorii, že si jej dávní Evropané sami vyšlechtili z dnes už vyhynulého pratura.

Ukázalo se, že největší podobnost je mezi geny současného evropského a blízkovýchodního dobytka, z čehož se dá soudit na společného předka. Proto je pravděpodobné, že do Evropy s sebou přivezli domácí skot přistěhovalci z Blízkého východu. Díky jejich přispění tedy mohla vzniknout evropská civilizace.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Smráká se nad uprchlickými kvótami? Tusk je hodlá označit za neúčinné

Nový předseda Evropské rady Donald Tusk (30. srpna 2014)

Přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země Evropské unie podle kvót je neefektivní nástroj, který státy bloku...Najdete na iDNES.cz