V Evropě se šíří tropické nemoci, na západonilskou horečku zemřelo 20 lidí

  14:37aktualizováno  14:37
Evropa se potýká s rostoucí hrozbou tropických nemocí, které se kvůli letošnímu extrémně teplému počasí rychleji šíří. Největší nárůst lékaři zaznamenali u západonilské horečky, na kterou v tomto roce zemřelo 20 lidí a dalších 401 se nakazilo. Ačkoli žádný Čech zatím tuto chorobu nemá, Státní zdravotní ústav letos eviduje 22 případů horečky dengue.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Muhammad Mahdi Karim CC-BY-NDCreative Commons

Starý kontinent čelí největšímu výskytu západonilské horečky za poslední čtyři roky. Zmíněnou statistiku lidí, kteří se touto chorobou přenášenou komáry letos do poloviny srpna nakazili, zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Pro iDNES.cz tato čísla potvrdil i Státní zdravotní ústav (SZÚ).

V Německu objevili obří tropická klíšťata, mohou šířit krvácivé horečky

Nejvíc případů se objevilo v Itálii a Srbsku, dále v Řecku, Rumunsku, Francii či Kosovu. Ve stejném období v minulých letech přitom úřady evidovaly jen od pěti do 45 případů nakažených.

Podle Světové zdravotnické organizace mohou za rozšíření nákazy vysoké teploty a vlhké počasí, které jsou pro rozmnožování komárů ideální. „Jsme překvapení, jak rychle se onemocnění rozšířilo,“ uvedl pro The Guardian profesor Jan Semenza z vědeckého oddělení ECDC.

„Komáři a klíšťata jsou chladnokrevní a působí na ně okolní prostředí. Při vyšších teplotách se komáři rychleji rozmnožují a epidemicky naroste šíření virů,“ vysvětluje.

Západonilskou horečku přenášejí zejména komáři rodu Culex, inkubační doba trvá tři až čtrnáct dní. „Nákaza probíhá v 80 procentech bez příznaků, asi u pětiny nakažených proběhne zjevné onemocnění s horečkou, bolestmi hlavy, únavou, nevolností, zvracením, případně vyrážkou,“ popisuje průběh onemocnění SZÚ.

Horečku dengue si Češi nejčastěji přivezou z jihovýchodní Asie

Ačkoli se západonilskou horečkou v Česku zatím nikdo nenakazil, brněnští vědci v červnu objevili na jižní Moravě druh komárů, který virus přenášel

„V našich podmínkách toto onemocnění nemá velkou dynamiku, protože Česká republika je už hodně na severu. Je možné, že se nemoc vyvine během příštích měsíců, ale dramatický vývoj neočekáváme,“ uvedl pro iDNES.cz Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ. 

Obec na Šumpersku sužují mračna komárů, bodají i padesátkrát za minutu

Podle jeho kolegyně Hany Orlíkové se nákaza západonilskou horečkou v posledních pěti letech v Česku neobjevila. „Oblasti výskytu jsou především v jižních zemích, kde má nemoc příhodné podmínky,“ říká. Upozorňuje ale na horečku dengue, kterou si někteří Češi přivážejí z dovolené.

„Letos zatím evidujeme 22 nakažených. Nejčastěji si cestovatelé nemoc přivezli z Thajska, Filipín či Indonésie,“ podotýká s tím, že na našem území se horečka dengue nepřenáší.

Kromě vysokých teplot se nemoc projevuje úpornými bolestmi svalů a kloubů a vyrážkou. Lékaři cestovatelům do zemí, kde se nemoc vyskytuje, doporučují chránit se před poštípáním komáry. Vhodné je používat repelenty, sítě proti hmyzu v oknech a dveřích nebo oděvy s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Odborníci v souvislosti s extrémně teplým počasím varují, že se v Evropě mohou rozšířit také další nemoci přenášené komáry – například tropická nemoc chikungunya nebo virus zika.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Trnucha píchla muže do břicha u pobřeží Tasmánie. Zemřel na infarkt

Podmořské duo člověk a rejnok

Muž koupající se u pobřeží Tasmánie se stal obětí trnuchy. Paryba patřící mezi rejnoky dvaačtyřicetiletého plavce bodla...

Macron: Nacionalismus se vrací, ale Německo tohoto démona přemohlo

Macron v německém parlamentu (Berlín, 18.11.2018)

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve Spolkovém sněmu vyzval Německo, aby v době nového nacionalismu udělalo Evropu...

Čína účtuje za léky astronomické ceny, pacienti si je musejí vyrábět sami

Ilustrační snímek

Ačkoli je Čína jednou ze světových ekonomických velmocí, její obyvatelé si navzdory univerzálnímu zdravotnímu pojištění...

Najdete na iDNES.cz