Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa řekla ano geneticky upraveným potravinám

  15:48aktualizováno  15:48
Evropský parlament schválil nové návrhy zákona o geneticky pozměněných potravinách, což připravilo půdu pro zrušení tříletého moratoria na udělování nových licencí takovýmto produktům. Nová pravidla nařizují přísné popisky na geneticky upravených potravinách, krmivech, semenech i léčivech, ale také zřízení databáze, která umožní zákazníkům získat o takovýchto výrobcích potřebné informace. Ačkoli zákon ještě musí schválit Výbor ministrů Rady Evropy, protestuje proti němu řada odpůrců geneticky upravovaných produktů, píše BBC.

Obavy z bezpečnosti
Kvůli obavám z možných rizik geneticky pozměněných potravin a odporu veřejnosti bylo v EU od roku 1999 v podstatě zakázáno uvádět na trh jakékoli nové geneticky pozměněné výrobky.

Proti geneticky upravovaným produktům se zvedly už v počátcích silné vlny protestů po celé Evropě, zejména ve Francii a Velké Británii.

"Jsme přesvědčen, že dnešním rozhodnutím budou mít zákazníci jistotu, že geneticky pozměněné potraviny, které budou mít povolení k prodeji v zemích Evropské unii, splní ta nejpřísnější měřítka ve světě. Tohle je historický okamžik, průmysl nemůže pořád jen čekat. Evropa musí udržet rychlé tempo s vývojem nových biotechnologií," tvrdí britský poslanec David Bowe.

Britská vláda nové zákony sice podpořila, ale odmítá komerční rozšíření geneticky pozměněných potravin, dokud nebudou známy výsledky současných vědeckých studií, které by vyloučily jakékoli riziko užití takovýchto potravin.  

Rovněž Francie naléhá na schválení dalších dodatečných zákonů, které by zajistily, že geneticky pozměněné suroviny a produkty budou moci být identifikovány ve všech stadiích výroby a spotřeby.

Podmínky k udělění licencí
Podle nového zákona získají firmy licence pouze po důkladném rozboru veškerých možných rizik daného geneticky pozměněného produktu s tím, že budou průběžně sledovat výskyt jakýchkoli problémů.

Po určité době povolení vyprší, takže bude nutné o něj znovu požádat.

Ještě před zákazem udělování nových povolení v roce 1999 jich bylo uděleno více než deset. Čtyři z nich získala americká obří biotechnologická firma Monsanto. Nyní se očekává vlna nových žádostí jak od Monsanta, tak dalších firem.

Ekologové se geneticky pozměněným potravinám brání s tím, že takto manipulované organismy můžou poškozovat lidské zdraví. Svoje argumenty nemají vědecky podloženy, nicméně tvrzení, že tyto výrobky jsou neškodné, nemají podloženy ani zastánci těchto výrobků.

Proces schválení nového zákona Výborem ministrů Rady Evropy může trvat až 18 měsíců.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Najdete na iDNES.cz