Muslimský chlapec studuje Korán. Ilustrační foto

Muslimský chlapec studuje Korán. Ilustrační foto | foto: AP

Evropa pohřbívá multi-kulti. Projekt padl, shodli se státníci

  • 1354
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy prohlásil, že idea multikulturalismu selhala. Připojil se tak k rostoucímu počtu politiků z celého světa, kteří se ke zklamání z nepodařeného budování multi-kulti přiznávají už několik měsíců.

"Tolik jsme se zajímali o identitu příchozího, že jsme nevěnovali pozornost identitě země, která ho přijímá," prohlásil Sarkozy ve čtvrtek v rozhovoru pro francouzskou televizi a dodal, že projekt multikulturalismu v zemi naprosto selhal.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v televizním pořadu (10. února 2011)

Sarkozy není jediný politik, jenž si v uplynulých měsících sypal popel na hlavu. V podobném duchu koncem ledna promluvil i britský premiér David Cameron, podle kterého je "státní multikulturalismus doktrínou, která se ubírá špatným směrem a jejíž následky mohou být hrozivé".

Konzervativec Cameron upozornil, že multikulturní snahy vedou jen k "prohlubování rozdílu mezi komunitami a oslabování kolektivní identity", cituje ho britský list The Daily Telegraph. A jako by si ministerský předseda Spojeného království řeč vypůjčil od německé kancléřky Angely Merkelové.

"Železné dámě" trpělivost došla už loni v říjnu. Snahy Německa vytvořit multikulturní společnost "totálně selhaly", prohlásila na setkání s mladými členy své CDU. Zemi, kde žijí čtyři miliony muslimů, se podle ní nepodařilo najít strategii, která by lidem z různého kulturního prostředí umožnila žít vedle sebe, aniž se integrovali.

EVROPA ZTRÁCÍ NERVY S MULTI-KULTI

Starý kontinent řeší krizi identity

V tom tkví idea multikulturalismu, která dlouhé roky převládala v evropských zemích. Tamní vlády chtěly, aby nově přicházející (hlavně z Afriky a Asie) přinášeli svoji vlastní kulturu, která by obohacovala tu stávající. Obě kultury se měly samozřejmě vzájemně respektovat.

Prorůstání kultur se nedaří

Nyní však jeden státník po druhém pomalu připouštějí, že se něco nedaří. Kultury se neobohacují a nevrůstají do sebe, spíše vedle sebe vznikají jakési "paralelní světy", zaznívá z úst státníků včetně bývalého španělského premiéra José Maria Aznara nebo bývalého australského ministerského předsedy Johna Howarda.

Mnozí z nich se domnívají, že vlády v minulosti od imigrantů žádaly velmi málo. To připustila i Merkelová, která zdůraznila, že přistěhovalci by se měli naučit německy, už kvůli školám nebo práci. Řada imigrantů neovládá jazyk své "nové vlasti" ani po letech. To se má změnit - od imigrantů se očekává, že budou přejímat základní hodnoty té které země.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video