Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa našla strategii: hájit mír s USA

  13:29aktualizováno  13:29
Evropská unie bude mít poprvé v dějinách vlastní bezpečnostní strategii. Čtrnáctistránkový dokument vypočítává možné hrozby a způsoby, jak na ně odpovědět. Evropa v něm ale také ujišťuje, že stojí o spolupráci s USA, s nimiž chce vytvořit "nesmírnou sílu dobra ve světě".

Dokument vypracoval šéf zahraniční politiky EU Javier Solana. V úterý ho schválili ministři zahraničí a očekává se, že ani šéfové států a vlád nebudou mít v pátek připomínky.

Strategie připomíná hrozby současného světa - terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, regionální konflikty, mezinárodní organizovaný zločin a "zkrachovalé" státy typu Somálska, Libérie či Afghánistánu v éře Talibanu.

Jako hlavní principy evropské bezpečnostní politiky jmenuje obranu míru, stability a blahobytu, potírání terorismu a zbraní hromadného ničení, spolupráci se Spojenými státy a s bezprostředními sousedy unie.

"Složité problémy dneška nedokáže vyřešit jediná země. Jako unie pětadvaceti států se 450 miliony obyvatel je EU globálním hráčem. Podle toho by měla být připravena i k převzetí odpovědnosti," vysvětlil už dříve Solana.

Evropa podává ruku USA i Číně
Španělský politik považuje dobré vztahy mezi Evropou a Spojenými státy za nenahraditelné, zvláště poté, co je letos poškodila válka v Iráku. Washington se ale obává, že tato strategie je jen krokem k vlastní evropské obranné politice.

Evropa chce upevnit nejen transatlantické pouto, ale také vztahy se sousedy ve východní Evropě, severní Africe, Asii, a také se strategickými partnery jako jsou Rusko, Japonsko, Kanada, Čína či Indie.

EU počítá s preventivními údery
Dokument vyzývá země unie, aby posilovaly své vojenské schopnosti: "Musíme vytvořit strategickou kulturu, která usnadní včasné, rychlé a, bude-li to zapotřebí, i silné zásahy."

Na rozdíl od americké koncepce předběžných zásahů Evropa počítá jen s preventivními akcemi. Připouští tak nicméně, že použití vojenské síly je ospravedlnitelné v případech, kdy selže diplomacie.

Pozorovatelé to považují za vstřícné gesto vůči Washingtonu.

Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody jsou teze v souladu s bezpečnostní strategií České republiky, takže vládou projde bez výhrad. "Texty se vzájemně doplňují. Není rozpor v tom, co jsme vyjednali v EU a co máme ve vlastní strategii."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Najdete na iDNES.cz