Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa je pod klatbou nemoci šílených krav

  16:17aktualizováno  16:17
Evropská komise ve středu navrhla, aby produkty z hovězího dobytka staršího 30 měsíců byly vyřazeny z potravinového řetězce v případě, že se tato zvířata nepodrobila testům na tzv. nemoc šílených krav. Panika, která se začala šířit v evropských zemích poté, co se před několika měsíci ve Francii nakazilo několik lidí, vedla v řadě zemí k prudkému poklesu spotřeby hovězího masa a k různým opatřením včetně zákazu veškerého dovozu hovězího masa. V Německu odmítá konzumaci hovězího masa třetina obyvatelstva.
Každý rok zákazu mouček bude stát tři miliardy eur; příslušná odvětví přijdou o 1,5 milardy eur.
Komisař pro zemědělství Franz Fischler.

Člen Evropské komise David Byrne, který má na starosti zdravotnictví a ochranu spotřebitele, informoval, že EK rovněž navrhla, aby ve všech zemích Evropské unie bylo dočasně zastaveno používání masokostních mouček pro vykrmování všech hospodářských zvířat.

Vše začalo ve Francii
Francouzský prezident Jacques Chirac začátkem týdne přijal příbuzné dvou obětí Creutzfeld-Jacobovy nemoci a ti ho vyzvali, aby šíření této choroby bylo vyšetřeno podobně jako v 80. letech skandál kolem krevních konzerv kontaminovaných virem HIV.

V říjnu vyšlo ve Francii najevo, že se do distribuce dostalo maso ze stáda dobytka, v němž jedno zvíře onemocnělo tzv. nemocí šílených krav (bovinní spongiformní encefalopatií, BSE). To vyvolalo strach a obavy, které jsou důsledkem poznatku, že po požití masa ze zvířete nakaženého BSE může člověk onemocnět nevyléčitelnou nemocí mozku, Creutzfeld-Jakobovou chorobou.

Panika, jež se poté rozšířila, se však ve Francii nezastavila a přelila se do dalších evropských zemí. Stále více se obávají jíst hovězí také obyvatelé ČR.

Spotřeba hovězího poklesla o 40 procent
Ve Francii psychóza vedla k zákazu podávání hovězího v řadě školních jídelen a vůbec k poklesu jeho spotřeby asi o 40 procent. Vláda pod tlakem veřejného mínění zakázala používání živočišných mouček ke krmení nejen skotu, ale i prasat, drůbeže a ryb. Právě po požití těchto mouček se může dobytek nemocí BSE nakazit.

Nová lidská choroba, varianta Creutzfeldt-Jakobovy nemoci, se objevila ve Velké Británii před pěti lety. Tato nemoc je spojena s nemocí šílených krav, označovanou jako BSE (bovinní spongiformní encefalopatie). Člověk se jí může nakazit konzumací masa nakaženého hovězího dobytka. V Británii podlehlo této nemoci, napadající lidský mozek, už sedmdesát lidí. Podle některých odhadů by do roku 2040 tato nevyléčitelná choroba mohla postihnout až 136 tisíc lidí.
Třetina Němců odmítá hovězí
Mohu si ještě dát hovězí steak? Není mléko závadné? Neobsahují pomády na rty dobytčí komponenty? Podobné otázky v těchto dnech znepokojují v sousedním Německu mnohé spotřebitele, kteří jsou od minulého víkendu šokováni prvními zjištěnými případy BSE v nejsevernější spolkové zemi Šlesvicku-Holštýnsku.

Konzumenti doslova přetěžují "horké linky" zavedené urychleně na ministerstvu zemědělství v Berlíně i na regionálních úřadech ve všech německých zemích.

Z průzkumu veřejného mínění, který uskutečnil institut Forsa pro středeční hamburský list Die Woche, vyplývá, že téměř třetina všech Němců odmítá nyní po odhalení případů "nemoci šílených krav" i v německých stádech konzumovat jakékoli hovězí maso.

Itálie zakázala dovoz francouzského hovězího

Onemocnění vyvolává poruchy nervové činnosti a končí celkovou paralýzou prganismu. Nemoc ničí mozkovou tkáň, která se po čase začne podobat staré houbě.
Italská policie zabavila minulý týden na hraničním přechodu Ventimiglia kamión převážející telata z Francie. Podle úřadů to bylo asi 30 zvířat.

Podnět k zásahu policie byl podvod italského řidiče, který pozměnil průvodní dokumentaci a zvířata deklaroval jako španělského původu. Navíc u některých přepravovaných kusů bylo zřejmé, že jsou starší než 18 měsíců a tudíž se na ně vztahuje zákaz dovozu.

Řím předtím ve snaze zabránit případnému šíření BSE vyhlásil embargo na dovoz hovězího dobytka staršího 18 měsíců a nevykostěného hovězího masa francouzské provenience a zakázal dovoz krmných směsí založených na masových moučkách a masových granulích.

Česká státní veterinární správa zakázala minulý týden dovoz hovězího masa, skotu, embryí a masokostní moučky do ČR z Francie a Portugalska. Obdobný zákaz dovozu z Velké Británie a Švýcarska platí od roku 1994. Ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský upřesnil, že v České ani Slovenské republice nikdo BSE neonemocněl.
V polovině listopadu Bulharsko zakázalo kvůli obavám z BSE na dobu neurčitou dovoz dobytka, hovězího masa, hovězích produktů a kostní moučky z Francie, Británie, Irska, Švýcarska, Belgie, Portugalska, Dánska a Nizozemska; výjimku tvoří pouze maso z mladého dobytka z některých zemí.

Polsko se bojí hovězího z celé Evropy
V úterý hlavní polský hygienik požadoval, aby vláda zakázala dovoz živých krav, hovězího masa a potravin s obsahem hovězího masa ze všech evropských zemí včetně ČR. Uzavření hranic má podle něho uchránit polský trh před zavlečením BSE.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Erdogan vyzval mocnosti, aby uznaly Jeruzalém za hlavní město Palestiny

Recep Tayyip Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na summitu islámských zemí vyzval světové mocnosti, aby uznaly...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...Najdete na iDNES.cz