Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa Berlusconiho ušetří

  9:06aktualizováno  9:06
Blok pravicových stran v čele Silviem Berlusconim se stal vítězem nedělních parlamentních voleb. Do čela významné evropské země se tak dostává politik, který budí velké obavy. Evropa však už potvrdila, že Itálii nehodlá nijak sankcionovat.

Oficiální údaje, které zveřejnilo ministerstvo vnitra, potvrdily jeho absolutní většinu v horní komoře parlamentu a ukazovaly i na výrazné vítězství v Poslanecké sněmovně.

"Uznávám legitimitu vítězství pravého středu," prohlásil jeho soupeř Francesco Rutelli, který stál v čele levicové koalice Olivovník.

Evropa má obavy, ale sankce jako proti Rakousku si odpustí
Mnozí evropští představitelé reagovali na vítězství Berlusconiho se znepokojením. "Je to nedobrá zpráva pro lidi s jistou citlivostí," sdělil Pierre Moscovici, francouzský státní tajemník pro evropské záležitosti.

 

VÝSLEDKY VOLEB

Volební aliance pravého středu Dům svobody italského mediálního magnáta Silvia Berlusconiho získala
v nedělních volbách absolutní většinu křesel v obou komorách italského parlamentu. Podle oficiálních výsledků získal Dům svobody 368 křesel v 630členné Poslanecké sněmovně a 177 křesel ve 324členném Senátu.
Dosavadní vládní koalice levého středu získala v Poslanecké sněmovně 242 míst a v Senátu 125 křesel.
Ten však současně vyloučil, že by proti Itálii byly uplatněny podobné sankce jako loni v případě Rakouska. Evropě vadí Berlusconiho spojenci, tedy separatistická Liga severu a postfašistická Národní aliance.

Nesouhlasné reakce vyvolala také celá série žalob na jeho osobu, stejně jako jeho střet zájmů. Hrozí nebezpečí, že v jeho rukou skončí drtivá většina televizních stanic. "Bude zajímavé sledovat, jak Berlusconi vyřeší tento konflikt zájmů," řekl Elmar Brok, poslanec za německé křesťanské demokraty.

Jiné nebezpečí představuje nestabilita slepence pravicových stran. Pozorovatelé varují, že výhledy nového kabinetu budou nejisté. Berlusconi bude značně svázán spoluprací s Ligou severu.

"Jsem pevně přesvědčen, že tato koalice se rozpadne," sdělil politolog římské univerzity James Waltson. Byla to právě Liga severu, která před pěti lety odchodem z vlády položila Berlusconiho.

I případné budoucí otřesy v italské politice nenechávají Evropu v klidu. Nestabilita jedné z důležitých zemí unie by se promítla do akceschopnosti celé unie.

 KDO JSOU HLAVNÍ SOUPEŘI

Silvio Berlusconi

Francesko Rutelli

Pravice získala, levice ve hře
Silvio Berlusconi dotáhl svou kampaň do vítězného konce. V parlamentních volbách, které se staly plebiscitem o jeho osobě, získala jeho koalice Dům svobod poměrně silnou většinu v obou komorách parlamentu.

"Jsem rád, že Italové pochopili naši výzvu," prohlásil k výsledkům Berlusconi.
V Poslanecké sněmovně čítající 630 poslanců se jeho většina pohybovala mezi 30-50 křesly, v Senátu přibližně stejně.

Ale v koalici se změnil poměr sil. Jeho strana Forza Italia dosáhla téměř 30 procent hlasů, zatímco Liga severu poklesla z 10,1 na pouhých 4,4 procenta. Šéf Ligy Umberto Bossi byl z výsledku roztrpčen. "Pomohli jsme Berlusconimu k vítězství, ale zmizeli jsme ze scény." Druhá největší strana koalice, pravicová Národní aliance, dopadla lépe. Získala 11,5 procenta.

"V okamžiku, kdy jsme souhlasili s tím, aby na symbolu naší koalice bylo napsáno 'Berlusconi premiér', jsme věděli, že se jeho strana stane tažnou silou," řekl jeden z jejích představitelů Adolfo Urso. "S výsledkem jsme však spokojeni." Pravicoví lídři přitom zdůrazňovali, že jejich koalice bude stabilní.

Tomu věří především sám Silvio Berlusconi, kterému se před pěti lety jeho křehký slepenec stran rozpadl. Z menších stran si pozice uchovala Strana komunistické obnovy, která byla v opozici a odmítla se při volbách spojit s Olivovníkem.

Početní představitelé Demokratické levice vyčítají jejímu tajemníkovi Faustovi Bertinottimu, že jeho zásluhou volby prohráli a pravice využila rozkolu.
Ten kritiku odmítl.

"Ve škole mě učili, že nelze sčítat brambory s mrkví. My jakožto levá síla nemůžeme podporovat vládu, která se podílela na bombardování Bělehradu, odmítá zkrácení pracovní doby a neustále ustupuje pravici," uvedl. Bertinotti proto doufá, že na levici dojde k přeskupení sil v jeho prospěch.

Politolog Giovanni Sartori doufá, že by nová vláda mohla přinést alespoň pro tuto chvíli více stability. "Doufám jen, že levice porážku přijme a v této zemi se konečně nastolí normální, i když soutěživý vztah mezi vládou a demokratickou opozicí," uvedl.

Kromě levice existuje ovšem ještě jeden poražený nedělního klání - tím jsou organizátoři. Při přípravě voleb si nikdo neuvědomil, že spojení obecních a parlamentních voleb situaci zkomplikuje. V roce 1997 totiž italský parlament snížil počet volebních místností z 99 000 na 60 000.

Výsledkem bylo, že zvláště ve velkých městech jako Milán, Řím a Neapol voliči museli čekat dvě až tři hodiny. Místnosti měly být oficiálně uzavřeny ve 22 hodin, ale v Římě se hlasovalo ještě o půlnoci a v Neapoli až do dvou ráno.

Posledním voličem byl jistý Alessandro Panra v Reggio Calabria, který hlasoval v pět hodin ráno po sedmihodinovém čekání. "Je to blamáž před celým světem," prohlásil bývalý a patrně i budoucí Berlusconiho ministr Antonio Martino.

Mediální magnát Silvio Berlusconi, jenž stojí v čele opoziční aliance pravého středu Dům svobody.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Další z rubriky

Podivné zvuky mučí Američany i v Číně, Pompeo mluví o sonickém útoku

Ilustrační snímek

Americký zaměstnanec konzulátu Spojených států v jihočínském Kantonu oznámil, že utrpěl lehké mozkové poranění v...

Španělského herce vyšetřují kvůli „urážce Boha a Panny Marie“

Španělský herec Willy Toledo (vpravo) na tiskové konferenci v Madridu...

Španělská justice vyšetřuje herce Willyho Toleda kvůli „urážce Boha a Panny Marie“, jíž se údajně dopustil na Facebooku...

Německem otřásá azylový skandál, ministr vnitra Seehofer je pod palbou

Uprchlíci čekají v Berlíně před ministerstvem sociální péče, aby podali žádost...

Horst Seehofer má co vysvětlovat. Německý konzervativní ministr vnitra čelí ostré kritice kvůli skandálu kolem...

Najdete na iDNES.cz