Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Evidence v čase globalizace nepolevuje

  15:23aktualizováno  15:23
Poslanecká sněmovna schválila novelu zákona o evidenci obyvatel a rodných číslech.Za povšimnutí stojí, že vlastníci domů získali právo zjistit si v evidenci, kdo je v jejich bytech přihlášen k trvalému pobytu.Novela také umožňuje větší kontrolu pohybu cizinců

Ačkoli do zákonu bude v tomto bodě vloženo jen několik slov, jedná se o významnou změnu. Vlastníci objektů kritizovali dosavadní pravidla hlášení změn počtu přihlášených osob, protože neměli možnost se dozvědět, ke které osobě oprávněné užívat objekt či byt se někdo přihlásil k trvalému pobytu.

S tím byly spojeny praktické  problémy při uplatňování vlastnických práv, ale také při vybírání poplatků, které se vážou na počty osob, např. vodné a stočné, platby za komunální odpad apod.

Vlastník bude mít konečně právo mít přehled o počtu osob s trvalým pobytem v jeho objektu. Je to zdánlivě maličkost, ale ve skutečnosti to je zásadní změna, která v praxi povede k zpřehlednění pobytu osob.

Do budoucna se možná dočkáme ještě dalšího zpřesnění a zpřísnění evidence osob, pokud současné bezpečnostní trendy budou směřovat k protiteroristické prevenci formou maximálního zefektivnění přehledu o pohybu osob.

Můžeme se dočkat trendu, kdy bude vyžadováno i přihlašování osob k dočasnému pobytu, pokud se občan bude zdržovat na jednom místě déle, než určitý počet dnů a bude muset mít doloženo, kde je ubytován. Ubytování bude možná muset vykazovat určité parametry, které budou v přímé návaznosti na hygienické předpisy, takže dočasný pobyt na jakési návštěvě trvající např. rok a půl nebude mít šanci dvacet osob v bytu 1+2, protože tento prostor nebude odpovídat základním hygienickým normám v oblasti hygieny bydlení pro pobyt tak velké skupiny lidí „na návštěvě“.

Věřím tomu, že se během několika let můžeme dočkat zvýšení evidence pohybu osob, která se nám bude zajídat. Ale logika protiteroristické prevence tímto směrem jde. Americké opatření vůči cizincům přijíždějícím do USA je toho příkladem, byť polovičatým, nesystematickým a tím i v zásadě neplodným, protože nelze ze snímání otisků prstů a dalších opatření vyjmout občany spřátelených států. Jakákoli výjimka vytváří bránu pro nechtěného cizince…

Systém evidence a sledování pohybu osob se bude zpřísňovat a znepříjemňovat nám život. Globalizace sice znamená spojení s celým světem, možnost pohybu po celém světě, ale zároveň se množí podmínky, které přitom musí člověk respektovat.

Bezpečnostní experti tvrdí, že společnost je třeba již monitorovat průběžně, protože pohyb osob a informací se stále zrychluje, přesahuje regionální rozměr, nové formy komunikace dovolují bleskový přenos informací nejen v rámci jednoho státu, ale celé planety. Také pohyb osob a materiálu se velmi urychlil. 

Od represe se přechází k prevenci.. Podle bezpečnostních expertů je třeba ponechat globální svět rozsekaný na regiony kontrolovatelné účinnými bezpečnostními závorami. Ty začínají již u evidence obyvatelstva a jeho dlouhodobějšího pohybu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vlaky jezdily celý den přes otevřené závory kvůli překopnutému kabelu

Na železničním přejezdu v Praze - Řepy nefungovalo několik hodin signalizační...

Na železničním přejezdu v pražských Řepích v pondělí nefungovalo přes celý den kvůli poruše signalizační zařízení....

Žádost o Babišovo vydání je logická, brání Chovanec postup policie

Milan Chovanec (ČSSD)

Policie v případu Čapí hnízdo postupuje tak, jak jí to ukládá zákon, uvedl ve středu ministr vnitra Milan Chovanec....

Hašek opět dostane klíč od Sněmovny. Bude asistovat poslanci Běhounkovi

Hejtmani Josef Novotný, Michal Hašek, Jiří Běhounek a Jiří Zimola na mimořádné...

Bývalý poslanec a jihomoravský exhejtman Michal Hašek opět dostane vstupní kartu do Poslanecké sněmovny. Bude totiž za...

Nadívaný krocan a dýňový koláč
Nadívaný krocan a dýňový koláč

Recepty ke Dni díkuvzdání zpestří podzimní jídelníčekNajdete na iDNES.cz