Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu. Na tabuli je německý překlad...

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu. Na tabuli je německý překlad takzvané šahády, kterou muslim vyznává svou víru. | foto: Profimedia.cz

Zařaďme islám do školních rozvrhů v celém Německu, vyzývají evangelíci

  • 1178
Školy napříč Německem by podle hlavy tamní evangelické církve měly vyučovat islámskou věrouku. Pokud by k tomu došlo, mohli by radikální imámové mezi potomky přistěhovalců z Blízkého východu přijít o své nejvděčnější rekruty - mladé muslimy, kteří hledají své kořeny, ale o islámské víře toho moc nevědí.

„Celoplošné vyučování islámu“ podpořil v bavorském deníku Heilbronner Stimme luteránský biskup Heinrich Bedford-Strohm, který předsedá radě celé německé evangelické církve.

Mladí muslimové podle něj musí dostat možnost, aby se kritickým pohledem seznámili s historií a tradicemi své víry. Výuku navíc podporuje i spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière.

„Mohou se o islámu naučit spoustu nového - a to v souladu s Ústavou,“ podotkl Bedford-Strohm. Za výuku by podle něj měly zodpovídat přímo německé islámské spolky. Muslimové by se tak ve vzdělávacím systému dostali na roveň křesťanům a Židům, kteří už v hodinách náboženství na německých školách mají svůj prostor.

Německá ústava o výuce náboženství ve školách

  1. Celý vzdělávací systém je pod dohledem státu.
  2. Zákonní zástupci mají právo rozhodnout, zda se jejich dítě bude účastnit výuky náboženství.
  3. Náboženská výchova je ve veřejných školách, s výjimkou bezkonfesních škol, běžným vyučovacím předmětem. Náboženství musí být vyučováno v souladu se zásadami náboženských spolků, čímž není dotčeno právo státního dozoru. Žádný učitel nemůže být nucen vyučovat náboženskou výchovu proti své vůli.

Zdroj: Ústava SRN, článek 7

Ačkoli se to z českého pohledu může zdát neobvyklé, náboženská výchova není v německých osnovách nic nového. Současná ústava z roku 1949 jí na státních školách přiznává postavení běžného předmětu.

Silnou a nepřerušenou tradici má zejména v západním Německu, někdejší NDR náboženskou výchovu ze své ústavy vyškrtla a navzdory pozdějšímu sjednocení země zůstala většina tamních škol „bezkonfesních“. Konečné slovo mají vždy rodiče, kteří mohou své potomky z hodin odhlásit.

Judaismus se na německých státních školách - a za státní peníze - vyučuje od roku 2003, kdy tehdejší kancléř Gerhard Schröder přiznal Židům stejná práva, která mají podle německé ústavy katolíci a evangelíci - tedy včetně práva na náboženskou výuku. Islám v zemi takové postavení nemá, některé spolkové země však už jeho věrouku do školních rozvrhů zařadily.

Islám se vyučuje v sedmi ze 16 spolkových zemí

Podle deníku Die Welt se mladí muslimové o své víře učí v Bádensku-Württembersku, Bavorsku, Hesensku, Dolním Sasku, Severním Porýní - Vestfálsku a Porýní - Falci. Nový předmět testují také úřady v Sársku, kde se islám letos začal vyučovat v prvních třídách.

Více než polovina spolkových zemí s islámskými spolky na výuce nespolupracuje, což je podle evangelické církve škoda.

Její myšlenky sdílí i spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière. Výuku islámu by podle něj měl dostat pod kontrolu stát.

Mladí potomci přistěhovalců z Blízkého východu se totiž o svůj původ a kulturní kořeny zajímají bez ohledu na to, zda se islámská věrouka učí ve škole.

Jejich kroky pak často vedou do nejrůznějších mešit, kde poslouchají kázání radikálních imámů. Někteří z kazatelů pak své stoupence postupně směřují k fundamentálnímu wahhábismu. Právě z těchto mešit pak na Blízký východ odcházejí stoupenci teroristických hnutí jako Islámský stát.

Hannoverem navíc nedávno otřásl případ teprve šestnáctileté muslimské dívky, která po několika letech podobných kázání vzala nůž a zaútočila na policistu (o případu jsme psali zde).

Rakouské školky za státní peníze chválily právo šaría

Otázkou ovšem je, zda se radikálové na nové podmínky „neadaptují“ a zda prostřednictvím spolků, které mají podle Heinricha Bedford-Strohma za školní výuku odpovídat, nezačnou jejich myšlenky pronikat i přímo do státem garantovaného vyučování. Podobné zkušenosti nedávno získali Rakušané.

Vídeňská univerzita koncem února vydala podrobnou studii o situaci ve 150 mateřských školkách a dětských skupinách pro muslimy.

Profesor religionistiky Ednan Aslan v ní odhalil, že v některých státem dotovaných institucích dominuje právě výchova k wahhábismu, vyzdvihování práva šaría a mnohoženství. Školku podle něj provozuje třeba i významný představitel Muslimského bratrstva, který veřejně chválí válku v Sýrii a prohlašuje, že chce islamizovat Evropu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video