Mluvčí generála Haftara pohrozil, že po uplynutí lhůty může být kdokoli z občanů Kataru či Turecka zadržen. Ilustrační foto

Mluvčí generála Haftara pohrozil, že po uplynutí lhůty může být kdokoli z občanů Kataru či Turecka zadržen. Ilustrační foto | foto: Reuters

Libyjský generál chystá hon na špiony, Turecko evakuuje stovky lidí

  • 5
Stovky Turků narychlo opouštějí Libyi. Místní generál Chalífa Haftar totiž vyhrožuje, že je nechá pozatýkat. Společně s Katařany podle něj Turci v zemi působí jako špioni, jejichž vlády podporují terorismus. Na opuštění země dostali 48 hodin.

Generál Haftar nyní jako fakticky nejmocnější muž v zemi vede ofenzivu na východě země proti nezvladatelným ozbrojeným milicím, které obvinil z islámského extremismu.

Asi 420 Turků v úterý odletělo z města Misuráta na severozápadě země, uvedl podle agentury Reuters mluvčí místního letiště. Jak dodal, šlo o zaměstnance elektrárny v pobřežním městě Syrta a ze země je odvezla společnost Turkish Airlines.

Dalších 140 Turků odletí do úterní půlnoci z východolibyjského města Bajdá, které leží nedaleko od Benghází. Letiště v tomto městě je od poloviny května z bezpečnostních důvodů uzavřeno.

Haftar na sebe chce strhnout všechnu moc, tvrdí vláda

Haftarův mluvčí pohrozil, že po uplynutí lhůty může být kdokoli z občanů Kataru či Turecka zadržen. Ankara již v minulých týdnech raději přesunula zaměstnance svého konzulátu v Benghází do metropole Tripolisu.

Útok na parlament

Generál Haftar patřil v minulosti k odpůrcům svrženého diktátora Muammara Kaddáfího. Dvě desetiletí strávil v USA a má také americké občanství.

Nyní vede ofenzívu proti osamostatněným povstalcům v oblasti východolibyjského Benghází, která si vyžádala už desítky mrtvých.

Haftar označil za svůj cíl vyčištění Libye od extremistů, ale vláda v Tripolisu ho považuje za samozvance, který chce strhnout moc na sebe.

Milice pod Haftarovým velením v květnu přepadly sídlo libyjského parlamentu, fakticky jej rozpustily a ustanovily vlastní šedesátičlenný zákonodárný sbor. Generálův mlučí zásah v televizi zdůvodnil tím, že bylo třeba odstavit od moci parlamentní islamisty.

Předseda svrženého parlamentu Núrí abú Sahmajn poté požádal skupinu islamistických milicí, aby zmobilizovala své lidi proti Haftarovi. Během následných bojů v ulicích Tripolisu zemřeli nejméně dva lidé, pět desítek dalších se zranilo (více o bojích na parlamentní půdě se dočtete zde).

Libye se zmítá v chaosu od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011. Místní vládní představitelé doufají, že vleklou krizi oživovanou také svévolí samostatných ozbrojených milicí, které se podílely na Kaddáfího pádu, by mohly vyřešit předčasné parlamentní volby, které se konají již ve středu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video