Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vítězové a poražení. Jak je rozpoznat v letošních evropských volbách

  11:03
ANALÝZA - Hnutí ANO si oproti volbám do Evropského parlamentu v roce 2014 polepšilo o pět procentních bodů, získalo o dvě křesla europoslanců navíc, na druhého mělo náskok téměř sedm procentních bodů. Volby tudíž přesvědčivě vyhrálo. Hnutí ANO v letošních eurovolbách získalo zhruba o třetinu hlasů méně, než mu přisuzují průzkumy. Jeho vládní partneři vyhořeli, opozice významně posílila. Volby jsou tedy nelichotivou vizitkou pro vládu. To jsou dva úhly pohledu na skončené volební klání.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Jak říká Sir Humphrey Appleby z kultovního britského seriálu Jistě, pane ministře: Je i není to pravda! Navíc tato „hláška“ platí pro oba výše nastíněné pohledy. Proč?

Volby do Evropského parlamentu jsou značně specifické. Na rozdíl od jiných se při nich totiž Česko proměňuje v jeden volební obvod, to znamená, že lidé od Aše až po konec Moravy volí stejné kandidátky. Výsledky nejsou bezprostředně „měřitelné“ tím, kdo s kým sestaví vládu, krajské či městské zastupitelstvo, anebo kdo získá většinu v Senátu.

Za vítěze se tak může označit prakticky každý, kdo v eurovolbách uspěje. Stejně tak je ale snadné popsat ho jako svým způsobem poraženého. Až na naprosté výjimky typu občanského demokrata Alexandra Vondry, jenž díky preferenčním hlasům přeskákal z patnáctého místa kandidátky na druhé, což jinak než jako jeho jednoznačný úspěch prezentovat nelze, tedy záleží především na interpretaci výsledků.

Vše začíná už u volební účasti. Tu letošní lze pro eurovolby označit slovem rekordní. Volilo totiž 28,72 procent lidí, zatímco před pěti lety něco málo přes osmnáct procent. A jelikož v letech 2009 a 2004 volilo 28,22, respektive 28,32 procenta voličů, máme tu ono slovo rekordní. Zároveň je však nutné si uvědomit, že to je pořád hluboko pod volební účastí v ostatních celostátních volbách. Navíc volební účast opět „zachraňuje“ silně protibabišovská Praha.

V nadcházejících hodinách a dnech se jistě z analýz dozvíme, zda volili víc mladí či staří, jestli to bylo víc ve městech, nebo na vesnicích. Mnohem podstatnější ovšem je, co v žádné takové analýze nebude. A to, kolik lidí nepřišlo jen proto, že je volby do Evropského parlamentu vůbec nezajímají, a koho by volili oni. To je přitom zřejmě jediný klíč k predikci výsledků příštích voleb do Sněmovny na základě těch víkendových.

Volby vyhrálo ANO, posiluje ODS. Sociální demokracie je bez europoslance

MF DNES se na základě komentářů lídrů jednotlivých stran a hnutí, dosavadních názorů všemožných politologů a také ohlasů na sociálních sítí a jinde pokusila udělat pro každou z relevantních stran dvojí interpretaci jejích výsledků. Vyberte si sami.

ANO

Varianta vítězná: Hnutí Andreje Babiše značně posílilo. Vzhledem ke složení jeho voličů, jejichž podstatná část k eurovolbám nechodí, je posílení o šest procentních bodů a o dva europoslanecké mandáty velkým úspěchem. Stalo se tak totiž za situace, kdy se proti Babišovi a jeho vládě konají masivní demonstrace a kdy je proti němu sešikována celá opozice a někdy i koaliční partner z ČSSD. Navíc za situace, kdy kandidátku tvořili nepříliš známí lidé. Nehledě na slušný zisk preferenčních hlasů Dity Charanzové, první na kandidátce, totiž lidé mohou kroužkovat tak nějak automaticky.

Varianta poraženecká: Hnutí Andreje Babiše sice vyhrálo, ale zdaleka ne tak přesvědčivě, jak se podle většiny průzkumů pro volby do Sněmovny dalo očekávat. Je tedy nejspíš na sestupné trajektorii, v příštích volbách do Sněmovny může získat buď stejně, nebo ještě méně, což je jasný důkaz, že si opozice počíná dobře.

ODS

Varianta vítězná: Strana Petra Fialy udělala další krok ke své renesanci. Zatímco před pěti lety získala jen dva europoslance díky necelým osmi procentům hlasů a byla předposlední, nyní má čtyři křesla se ziskem čtrnácti a půl procenta. Navíc se ukázalo, že straně pomohl vyhazov Václava Klause mladšího, protože si ODS oproti volbám do Sněmovny polepšila o tři procentní body.

Varianta poraženecká: Občanští demokraté absolutně nevyužili svůj potenciál. Ačkoli se strana přes šest let profiluje jako hlavní opoziční síla proti vládám ANO se socialisty, stále se plácá okolo čtrnácti procent a končí s velkým odstupem druhá těsně následovaná ostatními v čele s Piráty. Na rozdíl od ANO jsou navíc voliči ODS tradičně mnohem zodpovědnější a ke všem typům voleb chodí. Přijít v co nejhojnějším počtu mohli i proto, že vycítili šanci Babiše poprvé porazit. Jejich aktuální výsledek tak klidně může být odrazem skutečných preferencí strany pro jiné typy voleb. Což – upřímně řečeno – není nic moc.

PIRÁTI

Varianta vítězná: Před pěti lety se Piráti do europarlamentu vůbec nedostali, skončili těsně pod pěti procenty. Nyní skončili třetí se ziskem téměř čtrnácti procent, mají tři europoslance. To je jasný důkaz správnosti jejich politiky, do budoucna mohou ještě růst.

Varianta poraženecká: Stejně jako občanští demokraté Piráti svůj volební potenciál v tomto typu voleb promrhali. Ostatně sám předseda Ivan Bartoš cílil na zisk dvaceti procent. Obecně se má za to, že stejně jako ODS dokážou Piráti mobilizovat své voliče, především mladé lidi, k účasti u uren. Pokud tedy skutečně zmobilizovali, co mohli, může to být s výhledem na volby do Sněmovny jejich strop. A opět lze konstatovat: no, nic moc.

TOP 09 a STAN

Varianta vítězná: Ačkoli se topka v průzkumech plácá pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny, spolu se Starosty a nezávislými skončila v eurovolbách čtvrtá. Oproti volbám před čtyřmi lety si sice jejich společná kandidátka o zhruba čtyři procentní body a jednoho europoslance pohoršila, ale vzhledem k posunu společnosti od té doby je jejich aktuální výsledek pořád úspěch. Nehledě na obhajobu pozice skokana díky počtu preferenčních hlasů. Před pěti lety kvůli nim Jiří Pospíšil přeskákal Luďka Niedermayera, nyní si to prohodili.

Varianta poraženecká: Tento typ voleb s jednou celostátní kandidátkou přinejmenším TOP 09 vyhovuje zřejmě nejvíc. Zvlášť za situace, kdy volební účast vylepšují hlavně velká města v čele s Prahou. V tomto kontextu je nutné vidět ztrátu Pospíšila a spol. v porovnání s nárůstem ostatních stran, které hrají o podobný typ voliče, tedy ODS a Pirátů. Ve volbách do Sněmovny to pro topku a STAN bude nejspíš jen horší.

SPD

Varianta vítězná: Na rozdíl od doby před pěti lety se nyní tak nějak počítalo, že se strana Tomia Okamury do europarlamentu dostane. Úspěch je o to větší, že ve velkých městech jsou na tom okamurovci špatně, navíc měli téměř neviditelného lídra, exministra Ivana Davida. Přesto předseda SPD dokázal na silně protievropskou rétoriku utáhnout téměř deset procent lidí, především z menších měst a obcí, a přesvědčit je, aby k volbám šli.

Varianta poraženecká: Tady není. Pro okamurovce eurovolby nebyly žádnou velkou prioritou, přesto dokázali takto uspět.

LIDOVCI

Varianta vítězná: Lidovci procházejí nelehkým obdobím, personální výměnou na vedoucích pozicích včetně předsedy. Strana si sice oproti době před pěti lety o dva a půl procentního bodu pohoršila a se ziskem mírně přes sedm procent přišla o jednoho europoslance, za dané situace jsou však dvě křesla v europarlamentu úspěch. Ve všech dalších typech voleb to vzhledem k aktuální lidovecké neviditelnosti může být spíš horší, bude to boj o překročení pěti procent.

Varianta poraženecká: Za dané situace není.

Eurovolby 2019

KSČM:

Varianta vítězná: Komunisti jdou volby od voleb v preferencích strmě dolů, z europarlamentu mohli klidně vypadnout úplně. Část jejich voličů už dříve přešla k ANO, další část nejspíš k SPD. Nakonec se komunisti v EP udrželi díky jedničce kandidátky Kateřině Konečné, museli si oddechnout.

Varianta poraženecká: Sestupný trend komunistů pokračuje. Oproti volbám před pěti lety ztratili pět procentních bodů, přišli o dva europoslance. Nyní už mají pro volby do Sněmovny blíž k pětiprocentní hranici, než ke „hře v klidném středu tabulky“.

ČSSD:

Varianta vítězná: Není, je to průšvih. Už samotný fakt, že za socialisty nechtěl kandidovat nikdo výrazný v čele s Lubomírem Zaorálkem či šéfem odborů Josefem Středulou a post jedničky „zbyl“ na nevýrazného Pavla Poce, je všeříkající. K tomu si přidejte mizernou kampaň. ČSSD eurovolby odpískala ještě předtím, než začaly. Pro příští volby do Sněmovny to může některé jejich voliče odradit s tím, že se budou bát propadnutí svého hlasu a vyberou si někoho jiného.

Varianta poraženecká: Je to průšvih!

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Symbol pařížského kabaretu Moulin Rouge v troskách. Lopatky mlýna se zřítily

25. dubna 2024  8:12,  aktualizováno  9:05

V noci na čtvrtek se v Paříži zřítily lopatky větrného mlýnu, který je symbolem kabaretu Moulin...

Vrchní soud rozhodne o odvolání muže, který dostal devět let za týrání družky

25. dubna 2024  8:49

Olomoucký vrchní soud dnes rozhodne o odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  8:38

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

KOMENTÁŘ: Český důchodce, pro vládu nepřítel číslo jedna

25. dubna 2024  7:47

Vláda dokola opakuje, že nebude na důchody pro příští generace a zbankrotujeme. Nic takového...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...