Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Euroskeptik Petr Mach doplnil odpovědi

  14:50aktualizováno  14:50
Na dotazy čtenářů iDNES odpovídal šéf Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) Petr Mach. Jeho instituce se otevřeně hlásí k euroskeptismu. "Uznávám, že jsou lidé, pro které může být vstup do EU výhodný," odpovídal na jedenz dotazů MACH. "Určitě to nejsou obyvatelé Prahy, které budou jen na daních platit, ale na dotacích nebudou nic dostávat."Odpovědi najdete ZDE

Autor řady euroskeptických článků tvrdí, že pro Česko by bylo výhodnější do unie nevstupovat.

Na unii podle Macha doplatí například také kuřáci či zemědělci. "Vstup do unie nebude výhodný ani pro kuřáky, kterým evropské daně zdraží krabičku běžných cigaret na 80 korun," uvádí Mach.

"Zvýhodnění nebudou ani zemědělci, kteří budou mít o 75 % nižší dotace z EU než jejich konkurenti z Německa či Francie, přičemž hranice budou jejich dumpingovému dovozu plně otevřené," uvádí šéf CEPu.

"Já nejsem kuřák ani zemědělec, ale stejně mi bilance vychází negativně. Takže budu hlasovat proti," dodal na otázku, jak bude hlasovat.

Osmadvacetiletý Petr Mach vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde získal titul PhD. na katedře Měnové teorie a politiky. Je členem ODS. V roce 1997 vedl sdružení Mladí konzervativci.

V Centru pro ekonomiku a politiku, v jehož správní radě sedí například prezident Václav Klaus či jeho kancléř Jiří Weigl, působí od roku 1999. Do ředitelské funkce byl jmenován letos.

Euroskepticismus dává Mach najevo nejen v řadě celostátních deníků a odborných ekonomických periodik, kam pravidelně v posledních letech přispívá, ale také ve své knize Úskalí evropské integrace.

Jako jeden z mála navrhl alternativu členství Česka v Evropské unii. Podle něj může ČR existovat vedle EU jako nezávislý stát, který má s Bruselem podepsánu řadu vzájemně výhodných dohod.

"Jako nečlenové bychom nemuseli platit členské příspěvky a nedostávali bychom dotace. Nemuseli bychom schvalovat zákony podle toho, zda odpovídají normám unie, ale podle toho, jestli se námi zvolnému českému parlamentu zdají kvalitní," uvedl Mach v textu Deset mýtů o vstupu do Evropské unie. - celý článek ZDE

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výročí úmrtí Jana Palacha připomněli zástupci akademiků a studentů

V kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze se 16. ledna konalo...

Zástupci akademiků a studentů si v Karolinu připomněli 49. výročí úmrtí Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil na...

Máme obavu z afrického moru prasat z Maďarska, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Když se před koncem loňského roku objevila první nakažená prasata mimo ohrazenou zónu na Zlínsku, znamenalo to, že se...

ŽIVĚ: V Česku si lze objednat stíhání, řekl Babiš. Žalobce Zeman se ohradil

Premiér Andrej Babiš hovoří na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19. ledna...

Při jednání Sněmovny o tom, zda bude vydán k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo, premiér Andrej Babiš řekl...

Najdete na iDNES.cz