Euroskeptici se hádají, kdo zhatil společnou volební kandidátku

  12:07aktualizováno  12:07
Sotva uzavřely své kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu, pustily se nové euroskeptické strany do sebe. Libertas.cz Vladimíra Železného a svobodní Petra Macha se přou, kdo zavinil, že se strany nedomluvily na společné kandidátce, která by zvýšila jejich šance.

Společnou dohodu přitom oběma stranám doporučil i prezident Václav Klaus. | foto: Michal Šula, MF DNES

"Železný lže," pustili se svobodní do europoslance, který jim při čtvrteční prezentaci kandidátky Libertas.cz vytkl, že jejich vinou nedošlo ke shodě na společném postupu.

Železný od počátku navrhoval, aby jeho strana Nezávislí demokraté i Machova Strana svobodných občanů kandidovaly pod jednotnou hlavičkou Libertas.cz, kterou v lednu založil. Oba subjekty totiž staví na odporu k Lisabonské smlouvě a usilují tak o stejnou část voličského koláče, která by mohla čítat až 22 procent hlasů, jak ukázal prosincový průzkum.

Společnou dohodu přitom oběma stranám doporučil i prezident Václav Klaus, o jehož podporu se všichni euroskeptici ucházejí. Pokud strany nepotáhnou za jeden provaz, nemají šanci ve volbách uspět, vzkázal prezident stranám přes média. - čtěte Táhněte za jeden provaz, vzkázal prezident malým stranám

Oba subjekty o spolupráci jednaly do poslední chvíle, když ale svobodní spustili vlastní primární volby přes internet, začalo být jasné, že půjdou vlastní cestou.

"Vyjednávali jsme s Machem tři měsíce, měli jsme hotovou koaliční smlouvu, kterou jsme napsali podle jejich požadavků, dokonce jsem vyšli vstříc daleko za zájmy dalších politických subjektů, které se na kandidátce podílely," postěžoval si Železný ve čtvrtek novinářům.

Svobodní: Je to nehoráznost

Svobodní si Železného výtku nenechali líbit. "Pan Železný nám zaslal písemně v sobotu 21. března svoji představu možné koaliční spolupráce mezi ním a Stranou svobodných občanů. Podmínky, které navrhoval, ale byly nepřijatelné. Žádal, abychom zrušili výsledky našich primárních voleb – první dvě místa na kandidátce měla být obsazena podle jeho představ," uvedl předseda Strany svobodných občanů Petr Mach. "Je nehoráznost, aby teď tvrdil, že se snažil vyjít vstříc," dodává Mach.

Železný je ale přesvědčen, že jeho návrh byl velkorysý. "Náš návrh dohody byl mimořádně vstřícný. Petr Mach měl být lídrem kandidátky, já bych byl na druhém místě," řekl iDNES.cz Vladimír Železný. Stejné pořadí už dříve iDNES.cz potvrdil sám Petr Mach.

Potvrzuje to i návrh koaliční spolupráce mezi svobodnými a Libertas.cz, který má iDNES.cz k dispozici. "Volebním lídrem kandidátky bude Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů, a to zcela nezávisle na výsledku interních primárních voleb kandidátů ve Straně svobodných občanů," říká osmý bod dohody, kterou Železný sepsal.

Další kandidáty na prvních osmi místech měly strany delegovat střídavě a to v pořadí, které si samy určí.

Železný byl ochoten odstoupit v případě soudních pří

Svobodní se také báli případného odsouzení Železného v jedné z jeho kauz. "Další překážkou pro úspěšnou dohodu byl pro svobodné i fakt, že byl Vladimír Železný odsouzen ke dvouletému trestu s podmínkou, teprve ho čeká odvolací soud, a věc tedy není pravomocně uzavřena," tvrdí mluvčí Kateřina Bouda Kašparová.

Z koaliční dohody ale plyne, že Železný svobodným navrhoval ústupek. V případě, že by ve své třetí kauze (v předchozích dvou byl prvoinstančně osvobozen) došlo k odvolacímu řízení, které by mohlo vést k pravomocnému potvrzení rozsudku, z kandidátky by odstoupil a i druhé místo přenechal Svobodným.

"I přes možnost dovolání k Nejvyššímu soudu by pravomocný charakter nálezu vedl k poškození pověsti koalice a k možnému zneužití této skutečnosti v mediálních kampaních. Smluvní strany se proto dohodly, že v případě pravomocného odsouzení, byť k podmínečnému trestu, Vladimír Železný z kandidátky odstoupí se zdůvodněním, že nechce poškozovat šance koalice Libertas," píše se v návrhu koaliční spolupráce.

Pouze v opačném případě, že by byl Železný do voleb obvinění zproštěn, by z kandidátky odstoupil Mach a "koalice by využila vítězství Železného jako výrazného PR prvku," uvádí se v návrhu dohody.

Strany se přesto nakonec nedohodly. O voličskou přízeň proto budou usilovat na vlastní pěst. Svobodní si do čela kandidátky zvolili exposlance Jiřího Payna, na druhém místě kandiduje spisovatel a publicista Benjamin Kuras, na třetím filosof Miloslav Bednář. - o kandidátce svobodných čtěte zde

Železný přenechal první místo kandidátky Libertas.cz poslanci Vlastimilu Tlustému, sám bude na druhém místě. Trojici Libertas.cz uzavírá další z rebelů, poslanec Jan Schwippel. - o kandidátce Libertas.cz čtěte zde


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Na Pustevnách se letos nebude lyžovat, není voda na zasněžování

Lyžaři i snowboardisté si letos na Pustevnách nezajezdí.

Kvůli nízkým srážkám má stále více sjezdovek v Moravskoslezském kraji problém se zasněžováním, chybí jim voda. Pro...

Babiš rozděluje společnost, ale zlepšil výběr daní, ukázal průzkum

Tisková konference ohledně kauzy Čapího hnízda a vyjádření Babiše mladšího (15....

Agentura Median provedla průzkum, který hodnotí vnímání osobnosti Andreje Babiše veřejností. Nejvíce negativně podle...

Končící rada schválila půlmiliardové opravy. Byly v plánu, říká starosta

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radní Prahy 3 týden před ustavujícím zastupitelstvem schválili dvě veřejné zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun....

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz