Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Europoslanci vydají za solidní firmu. Z peněz EU platí přes sto lidí

  0:29aktualizováno  0:29
I když je českých europoslanců jen 22, zaměstnávají tolik lidí, že by to vydalo na středně velkou firmu. Dohromady pro ně pracuje 104 zaměstnanců. Oproti běžné firmě mají jednu výhodu. Neplatí zaměstnance ze svého. Platy totiž hradí sám Evropský parlament, a to velmi štědře.

Pohled do Evropského parlamentu ve Štrasburku | foto: Reuters

Měsíčně za mzdy svých pomocníků mohou poslanci utratit dohromady v přepočtu přes půl milionu korun. A podle ankety MF DNES mezi českými "reprezentanty" v Bruselu tuto částku téměř všichni vyčerpají: celou, nebo její velkou část.

Eurovolby

"Z částky platím tajemníka, asistenty i odborné studie. Europoslanci mají minimálně tři kanceláře: v Bruselu, ve Štrasburku a doma. O každou se musí někdo starat, není efektivní, aby cestovali z místa na místo," hájí vysoký počet spolupracovníků Oldřich Vlasák (ODS), sám jich zaměstnává osm.

Podrobný pohled na jména asistentů ukazuje, že si do Unie přivezli "staré dobré" praktiky z domova. Mezi asistenty jsou straničtí kolegové, přátelé i rodinní příslušníci. A to přesto, že Brusel zaměstnávání příbuzných zakázal už v roce 2009.

"Smlouvu se synem jsem uzavřel v roce 2004 a tehdy v rozporu s žádnými předpisy Evropského parlamentu nebyla. Vím, že tato forma spolupráce smluvního vztahu nebude do budoucna možná. I z tohoto důvodu si vytvářím nový pracovní tým," vysvětluje komunistický poslanec Jiří Maštálka, který kandiduje do Bruselu z druhého místa.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Najdete na iDNES.cz