Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Europoslanci budou řešit zprávu, podle níž Češi vyvážejí nástroje k mučení

  11:08aktualizováno  11:08
Jmenovitě Českou republiku a Německo vypíchla Amnesty International ve zprávě o mezinárodním obchodu s výrobky, které jsou v některých zemích používány k mučení. Česko povolilo vývoz okovů, řetězů nebo elektrických paralyzérů. Zprávou se dnes budou zabývat europoslanci.
Spoutaný vězeň v jihosúdánské Džubě. (únor 2004)

Spoutaný vězeň v jihosúdánské Džubě. (únor 2004) | foto: www.jiribenak.estranky.cz

České úřady však byly i pochváleny, že jako jedny z mála o povolených vývozech informují.

Česká republika od roku 2006 povolila vývoz policejních zbraní a donucovacích prostředků, jako jsou pouta na kotníky, aerosoly s chemikáliemi nebo pouta, která vydávají elektrošok o síle 50 000 voltů, do nejméně devíti zemí, kde jsou tyto prostředky podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) rutinně používány k mučení.

"Náš výzkum ukazuje, že české úřady opakovaně povolily vývoz těchto věcí do států, kde takové zboží bývá používáno k mučení. Jedná se o státy jako Kamerun, Pákistán, Moldávie nebo Mongolsko. Tyto vývozy vyvolávají obavy, že mohlo dojít k porušení legislativy," uvedla AI ve zprávě.

Organizace proto podle zprávy požádala české úřady o detaily jednotlivých vývozů, aby mohla posoudit, jestli skutečně byla porušena pravidla přijatá před čtyřmi lety Evropskou unií.

AI znepokojuje vývoz do Kamerunu a Mongolska

"V roce 2008 ČR povolila vývoz elektrických paralyzérů a sprejů s chemickými látkami do Kamerunu. AI v této zemi dokumentuje množství případů mučení ze strany policie a armády. Podle kamerunských organizací je velmi rozšířené právě mučení elektrošoky," píše se ve zprávě.

Dalším odbytištěm českých vývozců je podle Amnesty International Mongolsko, kde často dochází k mučení na policejních stanicích, ve vazebních zařízeních a v celách se zvláštním režimem, zejména v celách smrti.

"Mezi používané metody patří zabodávání jehel pod nehty, elektrošoky nebo prodloužená doba pobytu v poutech a okovech. V jednom ze zdokumentovaných případů byl vězeň v okovech držen bez přestávky po dobu tří let," popisuje AI.

Česko nyní musí organizaci informovat o tom, jak se ujišťuje, že koncoví příjemci nástroje nezneužijí k nelidskému zacházení.

Úřady si jsou jisté správným postupem

Ministerstvo zahraničí, které žádosti o vývoz posuzuje před konečným schválením ministerstvem průmyslu, si je podle tiskového odboru jisto, že při rozhodování postupuje správně. Hodnotí každou žádost zvlášť a při posuzování země odbytu vychází ze zpráv EU, Spojených národů, vlastních diplomatických zdrojů i dat nevládních organizací, řekl Jiří Beneš z tiskového odboru Černínského paláce.

Statistika

Žádosti o vývoz rizikového zboží v roce 2008

V roce 2008 podali čeští vývozci 12 žádostí o povolení exportu tohoto rizikového zboží, vydáno jich bylo 11 - do Gruzie, Chorvatska, Kamerunu, Mexika, Ománu, Pákistánu, San Marina, Švýcarska, USA a Venezuely.
MPO zamítlo pouze export pepřových sprejů a elektrických paralyzérů do Íránu, a to kvůli riziku použití tohoto zboží k mučení.

Česká diplomacie podle něj od AI ještě žádný dopis na toto téma nedostala, nepřišel ani na ministerstvo průmyslu. Jednání se ale prý úřady nebrání.

Jmenované země se podle něj pohybují v "šedé zóně", kdy se nedá říct, zda jde o stát zcela bezproblémový, nebo naopak.

Kromě kritiky i pochvala

Česku se ale od AI dostalo také pochvaly. "I přes konkrétní znepokojivé vývozy patří ČR mezi pouhých sedm členů EU, kteří naplňují povinnost zveřejňovat informace o jednotlivých povoleních vývozu tohoto zboží," uvádí zpráva.

Organizace ocenila také to, že úřady zakázaly vývoz do zjevně rizikových oblastí, když odmítly vydat povolení k exportu elektrických paralyzérů do Ázerbájdžánu a Íránu.

Zprávu budou řešit europoslanci

Dokument AI, vypracovaný s účastí Výzkumné nadace Omega (Omega Research Foundation), ukazuje, že tyto aktivity pokračují navzdory tomu, že v roce 2006 byla přijata kontrolní opatření v evropském měřítku. O dokumentu bude ve čtvrtek jednat podvýbor pro lidská práva při Evropském parlamentu, předpokládá se ale, že poslanci dokument pouze vezmou na vědomí.

AI žádá Evropskou komisi, aby odstranila mezery v zákonodárství, na které zpráva poukazuje. Vyzývá státy EU, aby korektně uplatňovaly pravidla, která Unie přijala v roce 2006 a která zakazují nebo regulují vývoz nástrojů, jež jsou používány k mučení.

"Zavedení evropských opatření pro kontrolu nad obchodem s 'mučicími nástroji', které následovalo po desetileté kampani vedené organizacemi na obranu lidských práv, představovalo historický právní pokrok. Avšak tři roky po vstupu těchto opatření v platnost je několik evropských států stále ještě neuplatnilo a nezjednalo jejich respektování," řekl podle AFP ředitel kanceláře Amnesty International pro Evropskou unii Nicolas Beger.

Podle Amnesty International je dále třeba upravit dosavadní evropskou legislativu, aby byla schopna držet krok s technologickým vývojem a uměla pružně reagovat na snahy o obcházení kontrolních mechanismů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Další z rubriky

SPD se vzpírá koalici s Merkelovou, Schulzovi vytýká přílišné ústupky

V Berlíně začaly sondovací rozhovory o nové vládě mezi konzervativní unií...

Jen co minulý týden v berlínském sídle socialistů (SPD) skončily sondovací rozhovory mezi nimi a konzervativní unií...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Trumpův exporadce Bannon nebude muset před velkou porotu, tvrdí CNN

Stephen Bannon, vrchní poradce prezidenta Donalda Trumpa

Někdejší hlavní stratég amerického prezidenta Donalda Trumpa Stephen Bannon uzavřel dohodu se zvláštním vyšetřovatelem...

Najdete na iDNES.cz