Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Europarlament = nejlepší penzijní ústav. Přispívá 2 400 eur měsíčně

  6:34aktualizováno  6:34
Dvaadvacet Čechů, kteří se v červnu dostanou do Evropského parlamentu, čeká v Bruselu bohatství. Ačkoli Evropou zmítá finanční krize, noví čeští europoslanci budou mít vyšší platy než jejich předchůdci a nárok na statisícové důchody.
Noví europoslanci budou mít trojnásobné platy a několikanásobně štědřejší nezdanitelné náhrady. Ilustrační foto.

Noví europoslanci budou mít trojnásobné platy a několikanásobně štědřejší nezdanitelné náhrady. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Doba je zlá – velké firmy dávají zaměstnancům na výběr, jestli si chtějí snížit plat, nebo raději hledat nové zaměstnání, a čeští poslanci už si pomalu zvykají na to, že volební období pokaždé netrvá čtyři roky. I v těchto nejistých časech však vznikají posty, za které se bude už brzy platit zlatem.

Češi jich mohou obsadit dvaadvacet a už za sedm týdnů se o ně ve volbách do Evropského parlamentu utká třiatřicet různých politických stran a hnutí.

Poslanci z Malé Strany budou svým kolegům už brzy závidět víc než jen bruselské závětří a jistotu zaměstnání. Ti, kteří projdou přes pětiprocentní hranici, budou mít nově oproti nim trojnásobné platy a několikanásobně štědřejší nezdanitelné náhrady.

"Platová reforma", kterou si před čtyřmi lety schválili sami europoslanci, mění nepříliš sledované volby do Evropského parlamentu v soutěž o hodnotné ceny.

Půl milionu na sekretářku

Život jednoho europoslance přijde od letošního léta daňové poplatníky opravdu hodně draho.

Bezmála dvousettisícový plat (v korunách) je jen začátek. Europoslanci přijde každý měsíc na účet ještě stotisícový "paušál", za který si může v Česku pronajmout kancelář nebo koupit nový oblek. Avšak také nemusí – jak tyto peníze utratí, nikdo nehlídá.  

Penze

Europoslanec: Nově náleží všem vysloužilým europoslancům, kteří dosáhnou věku 63 let, a penze ve výši 3,5 % platu evropského soudce měsíčně za každý odpracovaný rok v europarlamentu. Po 5 letech působení tak může europoslanec po odchodu do důchodu počítat s 94 tisíci korunami měsíčně penze, k tomu navíc s penzí za odpracované roky doma a případně penzí z připojištění.

Český poslanec: Nemá nárok na speciální "parlamentní" penzi. Po opuštění Sněmovny dostává "pouze" jednorázové odchodné závislé na počtu let, jež tam strávil. Pokud tam vydrží celé čtyřleté období, dostane pětinásobek platu.

Vydělávat se dá i na cestování. Když přijede europoslanec na zasedání do Bruselu nebo Štrasburku, má nárok na téměř osmitisícové denní "kapesné". Navíc si může vybrat, jakým způsobem se na zasedání dopraví. Může letět letadlem, pak mu stát uhradí druhou třídu, ale může také cestovat vlastním vozem – v takovém případě může Bruselu za "cesťák" do Štrasburku a zpět naúčtovat 25 tisíc korun. 

To vše je pakatel v porovnání s půlmilionovou sumou, kterou může poslanec každý měsíc utratit za svůj tým. A prodraží se i fakt, že budou europoslanci od letošního léta peníze daňových poplatníků utrácet i dlouho poté, co z parlamentu odejdou. Na přilepšenou budou dostávat k důchodu desítky tisíc korun v závislosti na tom, kolik let strávili vysedáváním v lavicích Evropského parlamentu.

Takové podmínky si nadiktovali sami poslanci. Před čtyřmi lety tento velkorysý návrh prošel Evropským parlamentem většinou. Hlasovali pro něj poslanci napříč bez rozdílu stran či národností. Někteří už dnes nechtějí mluvit o tom, jak se tehdy k platové reformě postavili.

"Jestli se chcete zeptat na něco věcného, tak se ptejte, celé volební období jste mi ale nezavolali, tak se na ty peníze zeptejte někoho jiného," zavěsil například telefon europoslanec za ČSSD Libor Rouček, který voliče žádá o přízeň i letos.

A pro zvýšení příjmů zvedl ruku i komunista Miloslav Ransdorf. Takové platové ohodnocení prý považuje za adekvátní. "Jsem přesvědčený, že pro Českou republiku odvádím výraznou a nepřehlédnutelnou práci," soudí komunista.

"Byl jsem naší zemi rozhodně platnější než mnozí členové vlády," myslí si Ransdorf. Voliči prý výši jeho platu pochopí: "Když mohou mít manažeři takové platy, tak proč ne poslanci?"

Půlnoční práce

Kolik času europoslanci své práci věnují, záleží jen na nich. Povinných setkání tolik není.

Jednou až dvakrát za měsíc se sejde parlament ve Štrasburku. Rokuje se od úterý do čtvrtka.

"Ta zasedání ale trvají mnohdy až do půlnoci," říká europoslankyně Jana Bobošíková. Pak zbývá ještě práce ve výborech, které sídlí v Bruselu. Každý poslanec je členem minimálně jednoho, do druhého se musí zapsat jako náhradník. Výbory se scházejí minimálně jednou měsíčně na dva dny. Stejně jako politické skupiny, kterých se většina účastní.

Zbylý čas si poslanec uspořádá po svém. Může jet domů a setkávat se s občany, nebo se může vypravit na cesty a získávat podklady pro svou práci v Evropském parlamentu.

Nezdaněná náhrada na dopravu

Europoslanec: Brusel hradí nejnižší leteckou třídu, pakliže cestuje autem, platí mu přibližně 20 Kč za km

Český poslanec: 22 800 až 34 200 Kč (podle vzdálenosti bydliště od Prahy), k tomu MHD i meziměstská doprava zdarma, včetně vnitrostátních letůHlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz