Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Eurocentra o Unii příliš neporadí, čekají je změny

  5:58aktualizováno  5:58
Vláda dává na propagaci Evropské unie nemalé peníze. Nejnovější kampaň k Schengenu bude stát 25 milionů. Dalších jedenáct vynakládá na roční provoz regionálních Eurocenter. Ty mají občany informovat o všem, co o Unii potřebují vědět. Jak fungují? Zavolali jsme do čtyř z celkových třinácti.
Už čtyři roky jsme členy EU.

Už čtyři roky jsme členy EU. | foto: Profimedia.cz

S dotazy týkajícími se dopadu členství České republiky v EU na regiony si pracovnice většinou nevěděly rady. Pokud na dotaz zareagovaly, obvykle šlo jen o obecné informace, které jsou běžně dostupné i na internetu či v brožurách.

Pro redakční anketu jsme náhodně vybrali centra v Pardubicích, Českých Budějovicích, Karlových Varech a Plzni. Na konkrétní dotaz ovšem dokázali odpovědět jen v Karlových Varech.

Slíbená odpověď z Pardubic nepřišla
Na pardubické Eurocentrum jsem se obrátili s prosbou o kontakt na regionální agenturu, která by pomohla veřejně prospěšné společnosti s projektem k získání dotací z evropských fondů.

"Vyhledám vám informace o jednotlivých programech a také kontakty na instituce, která by vám mohly pomoci a pokusím se to zjistit co nejdřív, nejpozději do druhého dne," zaznamenala si dotaz pracovnice.

Informace přišly po více než 24 hodinách. Kromě zkopírovaných stránek o sociálních programech, které jsou běžně na internetu, neobsahovala zpráva žádné konkrétnější informace. Chybělo i telefonní číslo na agenturu, která je schopna projekt a žádost o dotaci sestavit.

Přijďte si pro brožuru, říkali v Budějovicích
V českobudějovickém Eurocentru jsme zjišťovali informace o studiu na vysoké škole v zahraničí. Spokojili bychom se přitom s odkazem na internetové stránky či názvy institucí, kam se obrátit.

"Po telefonu je to komplikované vysvětlovat. Přijeďte sem, popovídáme si, já vám dám brožurky," řekla pracovnice do telefonu.

Na internetových stránkách přitom Eurocentrum prohlašuje, že poskytuje informace související s evropskou problematikou přímo na místě, prostřednictvím telefonu nebo přes mail.

Karlovy Vary: jasná a stručná odpověď
Jednoznačně nejlépe dopadlo Eurocentrum v Karlových Varech. Na dotaz, kam bychom se měli obrátit, když hledáme práci v EU, jsme po telefonu dostali jasnou a obsažnou informaci, včetně jména konkrétní osoby na úřadu práce. 

V Plzni telefon vůbec nevzali
Do plzeňského Eurocentra jsme se ve středu vůbec nedovolali. Podle odkazu na internetových stránkách přitom měli úřední hodiny. Ani na jednom z čísel však nikdo přes dvě hodiny telefon nezvedl.

Eurocentra čekají změny
Pavla Bartoňová, zodpovědná za práci infocenter, se nad nelichotivými výsledky ankety příliš nepodivila. Ve funkci na Úřadu vlády je necelé dva týdny a chystá se fungování změnit.

"Lidé by tu skutečně měli najít informace týkající se vztahu regionu a EU. To se zatím bohužel děje jen velice zřídka," přiznala Bartoňová.

Sama už některé nedostatky zjistila. "Pravidelně proškolováni byli jen vedoucí center. Jejich asistenti byli závislí na tom, zda je vedoucí o novinkách informuje. Dále chci, aby se Eurocentra v daleko větší míře orientovala na příslušný region a jeho specifika," sdělila Bartoňová své plány.

Eurocentra se zapojí už do podzimní vládní informační kampaně o Schengenu. "Během prázdnin projdou pracovníci školeními, aby byli schopni podat nejen základní informace, ale dokázali se orientovat i v regionálních problémech s tím souvisejících," dodala.

O Unii informuje Eurofon, Euroskop i Eurokurýr
Kromě Eurocenter vláda už dříve zavedla bezplatnou telefonní linku Eurofon, zřídila internetový portál Euroskop a vydává informační bulletin Eurokurýr. Právě tyto čtyři kanály tvoří hlavní informační zdroj o EU v Česku.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz