Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Eurobolševici se udrželi u moci, komentuje Rus české volby

  12:34aktualizováno  12:34
Zastrašování řeckým příkladem a agresivní předvolební kampaň vedená s podporou evropských byrokratů sehrály svou roli. Česká postsovětská vládnoucí elita ukázala Rusům další příklad efektivního boje o moc. Jako skuteční eurobolševici se dokázali udržet u moci, napsal ruský publicista Ivan Preobraženskij na serveru Moskva-info.

Tisková konference ODS k volebním výsledkům. (29. května 2010) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Při vnějškovém zachování všech demokratických procedur se české pravici za podpory Evropské unie podařilo změnit vítězství sociálních demokratů v jejich porážku a udržet se u moci strašením hospodářskou krizí," uvedl ruský politický analytik.

Podle Preobraženského se sociální demokraté v parlamentu ocitli prakticky osamoceni. "Bylo by snad ještě možné o něco se pokusit, dokonce se odhodlat k radikálním krokům a zformovat menšinovou vládu s podporou komunistů. K tomu ale čeští sociální demokraté prostě nemají dost vůle," soudí.

Pravice si počínala agresivně, tvrdí komentář

Pravice, která pozorně sledovala posilování pozic sociálních demokratů a jejich lídra Jiřího Paroubka, si počínala krajně agresivně a všemi prostředky se snažila zabránit jeho příchodu k moci. Termíny hlasování se neustále odkládaly, píše se na ruském serveru.

Liberálové zároveň vytvářeli nové strany, přičemž ne bez podpory evropských byrokratů, kteří rovněž otevřeně vystupovali proti českým sociálním demokratům. Paroubka a jeho kolegy diskreditovali všemi dostupnými a dokonce ne zcela demokratickými způsoby.

Pak přišly evropské hospodářské problémy, pokračuje autor. "Česká pravice buď sama, nebo s intelektuální pomocí kolegů z EU pochopila, že nadešel optimální okamžik pro uspořádání voleb. Po celou předvolební kampaň se jim dařilo zastrašovat voliče. Nevolte sociální demokracii, dopadneme jako Řecko," píše autor.

Zastrašování řeckým příkladem

"Že je český rozpočet v podstatně lepším stavu, to je nezajímalo." Jeden z jejich vůdců, úřadující premiér Jan Fischer, se po nynějších volbách úspěšně přemístí z křesla předsedy vlády do kabinetu viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj, uvádí se v komentáři. Hlavní cílem pravice ale bylo spíš politické vítězství.

"Zastrašování řeckým příkladem a agresivní volební kampaň s podporou evropské byrokracie sehrály svou roli. Sociální demokraté už podruhé utrpěli porážku, přestože volby vyhráli. A česká postsovětská vládnoucí elita ukázala svým ruským kolegům další příklad efektivního boje o moc," konstatuje publicista.

"Za fakticky úplného dodržování zákonů, bez použití policejních prostředků nebo falzifikací se čeští pravičáci, přestože byli v menšině, jako skuteční 'eurobolševici' dokázali udržet v demokratických volbách u moci navzdory mínění většiny obyvatelstva vlastní země," uzavírá Preobraženskij.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Najdete na iDNES.cz