Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Euro zatím nezdomácnělo

  0:01aktualizováno  0:01
(Od zpravodaje MF DNES) - Nová evropská měna dosud mezi obyvatele EU nepronikla. Čtyři měsíce před konečným zavedením eura do oběhu používá tuto měnu jen zlomek obyvatelstva eurozóny a nehrnou se do toho ani firmy či úřady. Existují samozřejmě výjimky. V Belgii vzali euro za své nejen firmy, ale i úřady. I bankovní Lucembursko se snaží. Zdejší firmy provádějí v eurech už tři čtvrtiny mezinárodních plateb.

Dvě pětiny nepočetného obyvatelstva země má své účty v nové měně. Ve druhém čtvrtletí uhradili Lucemburčané eurem pětinu svých plateb doma. V obou zemích začalo už dvacet procent firem používat euro i ve svém účetnictví a hojně se využívá i při placení DPH.

Belgie a Lucembursko jsou však výjimkou. Ve většině zemí unie hraje euro větší úlohu jen u firemních plateb do zahraničí a v turistice. Irské firmy letos pokryly eurem pětinu svých dluhů, zatímco Španělé a Lucemburčané více než sedm desetin.
Také výběry z euroúčtů udělali podle statistiky Visa International lidé v cizině, zejména ve Francii a Německu, ale také v Británii.

Mezistátní povahu eura potvrzují i vývozní prohlášení. V Belgii, Francii či Německu byla celní prohlášení pro čtvrtinu až polovinu zboží vyplněna v eurech. Zvláště omezené je používání nové měny v Nizozemí a v Rakousku, kde se euro neprosadilo ani v platbách do ciziny. V obou zemích se nová měna používá hlavně v zahraničním obchodě. Celní prohlášení pro čtvrtinu až pětinu hodnoty vývozu byla vyplněna v eurech.

Přitom při porovnání s třetím čtvrtletím roku 2000 se nová měna používá i v zahraničním obchodování firem o něco méně. Jediný větší pokrok zaznamenalo euro díky úřadům, zejména ve Francii a Belgii, kde se jím platí velká část DPH, a také v zemích, kde se používá k proclívání zboží.

Porovnání počtu a hodnoty plateb také ukazuje, že v eurech se uhrazují spíše větší částky a že ho používají hlavně větší firmy. Tento dojem potvrzuje i pohled na rozšíření dvojích cen uvnitř států: dvě třetiny malých firem eurozóny nyní uvádějí ceny svého zboží jak v národní měně, tak v eurech.

Toto číslo se však prudce zvýší, jakmile se počítají jen firmy s více než padesáti zaměstnanci, které více fakturují v eurech. Názorný je příklad Belgie. Zatímco mezi prodavači ryb a pekaři uvádí ceny v eurech jen každý čtvrtý či pátý prodejce, devět desetin belgických obchodních domů a čtyři pětiny zdejších garáží už zavedly dvojí ceny.

Nová měna proniká i do zemí, které se jí zuby nehty brání. Dánské firmy používají euro pro sedminu svých plateb v cizině, stejně jako britské, které v této měně uhrazují přes dvě pětiny hodnoty svých plateb. Britové také používají euroúčty pro platby v cizině.

Podle údajů Eurocard/Mastercard je jejich podíl sice značně nižší než už u Němců, ale daleko vyšší než u Španělů či Italů.

Autoři:


ROZSTŘEL: Chřipku vyléčíte za tři dny. Lékař radí jakHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...Najdete na iDNES.cz