Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Euro zatím nezdomácnělo

  0:01aktualizováno  0:01
(Od zpravodaje MF DNES) - Nová evropská měna dosud mezi obyvatele EU nepronikla. Čtyři měsíce před konečným zavedením eura do oběhu používá tuto měnu jen zlomek obyvatelstva eurozóny a nehrnou se do toho ani firmy či úřady. Existují samozřejmě výjimky. V Belgii vzali euro za své nejen firmy, ale i úřady. I bankovní Lucembursko se snaží. Zdejší firmy provádějí v eurech už tři čtvrtiny mezinárodních plateb.

Dvě pětiny nepočetného obyvatelstva země má své účty v nové měně. Ve druhém čtvrtletí uhradili Lucemburčané eurem pětinu svých plateb doma. V obou zemích začalo už dvacet procent firem používat euro i ve svém účetnictví a hojně se využívá i při placení DPH.

Belgie a Lucembursko jsou však výjimkou. Ve většině zemí unie hraje euro větší úlohu jen u firemních plateb do zahraničí a v turistice. Irské firmy letos pokryly eurem pětinu svých dluhů, zatímco Španělé a Lucemburčané více než sedm desetin.
Také výběry z euroúčtů udělali podle statistiky Visa International lidé v cizině, zejména ve Francii a Německu, ale také v Británii.

Mezistátní povahu eura potvrzují i vývozní prohlášení. V Belgii, Francii či Německu byla celní prohlášení pro čtvrtinu až polovinu zboží vyplněna v eurech. Zvláště omezené je používání nové měny v Nizozemí a v Rakousku, kde se euro neprosadilo ani v platbách do ciziny. V obou zemích se nová měna používá hlavně v zahraničním obchodě. Celní prohlášení pro čtvrtinu až pětinu hodnoty vývozu byla vyplněna v eurech.

Přitom při porovnání s třetím čtvrtletím roku 2000 se nová měna používá i v zahraničním obchodování firem o něco méně. Jediný větší pokrok zaznamenalo euro díky úřadům, zejména ve Francii a Belgii, kde se jím platí velká část DPH, a také v zemích, kde se používá k proclívání zboží.

Porovnání počtu a hodnoty plateb také ukazuje, že v eurech se uhrazují spíše větší částky a že ho používají hlavně větší firmy. Tento dojem potvrzuje i pohled na rozšíření dvojích cen uvnitř států: dvě třetiny malých firem eurozóny nyní uvádějí ceny svého zboží jak v národní měně, tak v eurech.

Toto číslo se však prudce zvýší, jakmile se počítají jen firmy s více než padesáti zaměstnanci, které více fakturují v eurech. Názorný je příklad Belgie. Zatímco mezi prodavači ryb a pekaři uvádí ceny v eurech jen každý čtvrtý či pátý prodejce, devět desetin belgických obchodních domů a čtyři pětiny zdejších garáží už zavedly dvojí ceny.

Nová měna proniká i do zemí, které se jí zuby nehty brání. Dánské firmy používají euro pro sedminu svých plateb v cizině, stejně jako britské, které v této měně uhrazují přes dvě pětiny hodnoty svých plateb. Britové také používají euroúčty pro platby v cizině.

Podle údajů Eurocard/Mastercard je jejich podíl sice značně nižší než už u Němců, ale daleko vyšší než u Španělů či Italů.

Autoři:


ZPRÁVY: Zastavil v zákazu zastavení, skončil spoutaný na zemi

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz