Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Euforie v TOP 09 končí, střídá ji běžný vnitrostranický boj

  2:30aktualizováno  2:30
Přestože je TOP 09 jako mladá strana jistě jednotnější než starší a rozhádané ODS i ČSSD, už i tady se začíná probouzet každodenní stranický život. Starostové, bývalí lidovci a stoupenci Karla Schwarzenberga - takzvaní pravdoláskaři - spolu soupeří ve volbách i v zásadních politických otázkách.

V TOP 09 se začínají rýsovat tři nesourodá křídla, která začínají bojovat. | foto: ČTK

Dvě drobné příhody z nitra TOP 09 ukazují, že v úspěšné straně pomalu končí euforické období. První je historka z Valašska, z pětitisícového městečka Vizovice, známého hlavně pálením slivovice. Tady se střetli pragmatici kolem Miroslava Kalouska se starosty Petra Gazdíka.

Žádné "TOP 09 s podporou Starostů", jak stojí na každém stranickém logu. Naopak, v komunálních volbách tu kandidovali proti sobě. A TOP 09, která získala méně hlasů, dokonce vyšachovala svou poslankyni a místní starostku (za starosty) Alenu Hanákovou do opozice.

Kalouska i Gazdíka osobní řevnivost kolegů ve Vizovicích hodně rozčilila. "Nepřeceňujte jeden případ, vždyť v drtivé většině obcí naopak úspěšně spolupracujeme," říká šestatřicetiletý bývalý učitel Petr Gazdík, sympaťák s andělskou tváří, jenž se rychle učí technologii politiky.

Reportáž o tom, co musíte podstoupit, abyste se stali členem TOP 09, si přečtěte v páteční MF DNES.

Druhý příběh je z Prahy a ukazuje pro změnu střety mezi bývalými lidovci (ty reprezentuje Kalousek) a příznivci předsedy strany Karla Schwarzenberga. Vztahy nejvíc vybouchly v Praze 6, kde ze strany dokonce vyloučili místního bosse a dlouholetého lidovce Josefa Miškovského.

Že je pražská stranická organizace poněkud jiná než ve zbytku republiky, je patrné právě z toho, že se jako jediná stranická buňka dokáže postavit dominantnímu Kalouskovi.

Co skousne pražská kavárna

Často je pohled na svět bývalých lidoveckých pragmatiků a pravdoláskařů z Prahy, kteří navazují na dřívější malé liberální strany, velmi odlišný. Pražští členové cítí, že politikovi se nemůže stát nic horšího než ztráta pověsti. Kalousek to za důvod k odvolání nepovažuje, pokud politik není policejně stíhán.

Pražským členům se nelíbilo dosazení Pavla Severy do funkce generálního sekretáře strany, a to kvůli jeho minulosti. Stejně tak nesouhlasili s tím, když sám Miroslav Kalousek na své ministerstvo financí ochotně přijal zdiskreditovaného exministra obrany Martina Bartáka.

Starostové s podporou TOP 09

TOP 09 jako by se vrátila nohama na zem. V květnových sněmovních volbách vyletěla jako kometa. A všichni už viděli, že v podzimních komunálních volbách se může stát lídrem pravice, porazit ODS. Jenže nakonec nedopadla nijak valně. "Byla to trochu studená sprcha," přiznává člen strany a ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Dohromady získali 3 800 mandátů, ovšem podrobnější pohled ukazuje zajímavý jev: Gazdíkovi starostové mají 2 100 zastupitelů, Kalouskovi příznivci 1 700 mandátů.

Starostové teď logicky chtějí, aby se to promítlo i do sestavování krajských kandidátek. Miroslav Kalousek tuší rizika takového řešení. Ještě několikery volby a celé uskupení může změnit název na Starostové s podporou TOP 09. Voliči totiž rádi kroužkují starosty – ti už ve sněmovních volbách přeskakovali "čistokrevné členy TOP 09".

"Jako jediní jsme přijali usnesení, že nesouhlasíme s dosazením Pavla Severy do funkce generálního sekretáře strany. Marně," říká poslanec a první místopředseda pražské TOP 09 Daniel Korte, filolog a bývalý člen ODA. Vadí jim Severova pošramocená image z armádního prostředí.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ministr vnitra exdetektiva Komárka mlčenlivosti kvůli Čapímu hnízdu nezbaví

Jiří Komárek

Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním...

Dřevotřísková drť v Cerekvi hoří už přes týden. Firma z městyse odejde

S požárem obrovské haldy dřevotřískové drti v Nové Cerekvi bojují hasiči už...

Společnost Silva CZ, v jejímž areálu už přes týden hoří dřevotřísková drť, z Nové Cerekve odejde. Obyvatelům to s...

Do někdejší litvínovské polikliniky přijdou po opravě znovu lékaři

Dvě zchátralé prvorepublikové budovy v litvínovské Tylově ulici už kdysi...

Trojice podnikatelů se pustila do obnovy dvou památkově chráněných a od revoluce opuštěných budov bývalé polikliniky v...

Najdete na iDNES.cz