EU v následujících letech rozšíření neplánuje. Ilustrační foto

EU v následujících letech rozšíření neplánuje. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

EU zkritizovala Turecko, sbližování zatím nepřerušila

  • 10
Evropská komise kritizovala Turecko za neakčnost v oblasti reforem a za přístup při řešení kyperské otázky. Přesto zatím nemá v úmyslu přerušit s muslimskou zemí jednání o jejím vstupu do Unie. V nejbližších letech prý ale s rozšiřováním nepočítá.

Evropská komise vyčítá turecké vládě zejména nedostatečné reformy a také neochotu otevřít své přístavy řecké části Kypru. To komise požaduje v souvislosti se závazkem Turecka rozšířit celní unii na všechny státy EU. - více zde

Pokud turecká strana tento závazek nesplní, bude to mít vliv na celkový vývoj vstupních rozhovorů a komise přijde na prosincovém summitu EU s "odpovídajícím doporučením" ohledně dalších jednání.

Turecký ministr zahraničí Abdullah Gul proto řekl, že všichni teď musejí "udělat krok kupředu", aby se vyřešila kyperská otázka, která zemi brání ve vstupu do evropského společenství, uvedla agentura Reuters.

Turecko má zajistit i svodobu projevu
Komise také vyzývá Ankaru, aby neodkladně změnila paragraf, který počítá s tresty za urážku "turectví", a aby posílila civilní kontrolu nad armádou.

Kromě svobody projevu se musí Turecko také polepšit, pokud jde o ochranu náboženských a národnostních menšin a práv žen. Také má zajistit úplná práva a svobody pro kurdské obyvatelstvo na jihovýchodě země.

Kromě toho Evropská komise prohlásila, že v nejbližších letech nepočítá s dalším rozšiřováním Evropské unie. Vyplynulo to z hodnotící zprávy, která posuzuje vstupní jednání s jednotlivými kandidátskými zeměmi. Komise také zdůraznila, že Unie musí před dalším rozšířením zreformovat své instituce.

Unie potřebuje vnitřní reformy
EU teď vede vstupní rozhovory jen s Tureckem a Chorvatskem. Zatímco v případě Turecka se všeobecně předpokládá, že se bude jednat přinejmenším o deset let, Chorvatsko si dělá naděje na relativně rychlý vstup.

Než bude ale další země připravena připojit se k Evropské unii, mělo by dojít k reformám v rámci unijních institucí, zdůraznila komise.

Reformu institucí poté, co se unie rozroste o Bulharsko a Rumunsko 1. ledna 2007, řešila evropská ústava, kterou zamítli loni v referendu Francouzi a Nizozemci. Předpokládá se, že jednání o změnách potrvají minimálně do konce roku 2008. - více zde


Nejblíž k EU mají Chorvaté


Nejblíže ze zemí západního Balkánu má do Evropské unie jednoznačně Chorvatsko. Vyplývá to z hodnotících zpráv Evropské komise.

Naději neztrácí ani Srbsko, musí však začít spolupracovat s haagským Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Pokud tak učiní, mělo by podle eurokomisaře pro rozšíření Olliho Rehna zbytek balkánských zemí bez problémů dohnat.

Chorvatsko podle Rehna za poslední rok "významně pokročilo". K dosažení požadavků EU ale musí pokračovat v reformách justice, v boji s korupcí a přijmout další ekonomické reformy.

Horší vyhlídky už mají další balkánské země - Makedonie, Albánie, Bosna a Hercegovina a Černá Hora.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video