EU zdůraznila nutnost ekonomických reforem

  8:50aktualizováno  8:50
Brusel - Rada ministrů financí zemí EU (ECOFIN) přijala na svém zasedání ve švédském Göteborgu dokument vymezující hlavní směry ekonomické politiky v EU pro příští rok. Stalo se tak poté, co byly rámcové směry ekonomických politik odsouhlaseny Evropskou radou. Nepříznivý vývoj světového hospodářství se promítl i do odhadů růstu evropských ekonomik.

V tomto světle dokument zdůrazňuje, že je zapotřebí pokračovat v ekonomických reformách a aplikovat makroekonomické politiky orientované na růst a stabilitu, aby bylo možné dosáhnout ambiciózních cílů, které si země EU stanovily na summitu v Lisabonu v roce 2000.

Rámcové směry ekonomických politik kladou důraz na zajištění efektivního fungování trhů zboží, služeb a kapitálu, na zvýšení flexibility evropského trhu práce, na podporu podnikatelského klimatu v EU a technologické vyspělosti společnosti. Značná pozornost je věnována i otázkám udržitelného rozvoje a životního prostředí. Členské státy by dále měly dodržovat rozpočtovou disciplínu a starat se o stav veřejných financí. Tato opatření by měla ve střednědobém horizontu přinést vhodné podmínky pro silný růst produktivity a efektivní využití ekonomických zdrojů. V dlouhodobém horizontu je to jediná cesta jak se vypořádat s dopady stárnoucí populace na evropskou ekonomiku.

Rámcové směry ekonomických politik (Broad Guidelines of Economic Policies) jsou hlavním nástrojem koordinace ekonomických politik v EU. Obsahují obecná doporučení, která se týkají všech členských států. Dále pak specifikují směrnice pro aplikaci ekonomických politik pro jednotlivé země, které se snaží vzít do úvahy jejich individuální situaci a různou míru nutnosti a rozsahu reforem. Právě za nedodržení těchto směrnic v oblasti fiskální politiky bylo nedávno pokáráno Irsko.

Letos poprvé byla při přípravě a příjímání dokumentu použita nová procedura, která poskytla možnost aktivně se zúčastnit celého procesu i Radě ministrů v jiných složeních a také Evropské radě. Směrnice by tak měly brát v úvahu i širší aspekty vývoje evropského hospodářství, měly by mít větší váhu a podporu ze strany evropských institucí i členských států.

Jen málokdo pochybuje o nutnosti ekonomických reforem. Nízká flexibilita evropského hospodářství bývá často uváděna jako jeden z důvodů zaostávaní za USA. Rámcové směry ekonomických politik tak znamenají pozitivní krok ve směru k odstranění překážek efektivního fungování evropského jednotného trhu. Poskytují nástroj, který nutí členské státy přijímat i nepopulární opatření a pomáhá překonávat administrativní strnulost jednotlivých vlád. Na druhou stranu ale konsensuální proces jejich přijímání vede k obroušení těch nejradikálnějších návrhů na značně redukovanou a všemi akceptovatelnou formu. Místo radikální léčebné kůry se tak Evropě dostává jen slabého odvaru.

Autor:


Pérák motorizoval Československo, za hranicemi na něj stály fronty

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....Najdete na iDNES.cz