EU zdůraznila nutnost ekonomických reforem

  8:50aktualizováno  8:50
Brusel - Rada ministrů financí zemí EU (ECOFIN) přijala na svém zasedání ve švédském Göteborgu dokument vymezující hlavní směry ekonomické politiky v EU pro příští rok. Stalo se tak poté, co byly rámcové směry ekonomických politik odsouhlaseny Evropskou radou. Nepříznivý vývoj světového hospodářství se promítl i do odhadů růstu evropských ekonomik.

V tomto světle dokument zdůrazňuje, že je zapotřebí pokračovat v ekonomických reformách a aplikovat makroekonomické politiky orientované na růst a stabilitu, aby bylo možné dosáhnout ambiciózních cílů, které si země EU stanovily na summitu v Lisabonu v roce 2000.

Rámcové směry ekonomických politik kladou důraz na zajištění efektivního fungování trhů zboží, služeb a kapitálu, na zvýšení flexibility evropského trhu práce, na podporu podnikatelského klimatu v EU a technologické vyspělosti společnosti. Značná pozornost je věnována i otázkám udržitelného rozvoje a životního prostředí. Členské státy by dále měly dodržovat rozpočtovou disciplínu a starat se o stav veřejných financí. Tato opatření by měla ve střednědobém horizontu přinést vhodné podmínky pro silný růst produktivity a efektivní využití ekonomických zdrojů. V dlouhodobém horizontu je to jediná cesta jak se vypořádat s dopady stárnoucí populace na evropskou ekonomiku.

Rámcové směry ekonomických politik (Broad Guidelines of Economic Policies) jsou hlavním nástrojem koordinace ekonomických politik v EU. Obsahují obecná doporučení, která se týkají všech členských států. Dále pak specifikují směrnice pro aplikaci ekonomických politik pro jednotlivé země, které se snaží vzít do úvahy jejich individuální situaci a různou míru nutnosti a rozsahu reforem. Právě za nedodržení těchto směrnic v oblasti fiskální politiky bylo nedávno pokáráno Irsko.

Letos poprvé byla při přípravě a příjímání dokumentu použita nová procedura, která poskytla možnost aktivně se zúčastnit celého procesu i Radě ministrů v jiných složeních a také Evropské radě. Směrnice by tak měly brát v úvahu i širší aspekty vývoje evropského hospodářství, měly by mít větší váhu a podporu ze strany evropských institucí i členských států.

Jen málokdo pochybuje o nutnosti ekonomických reforem. Nízká flexibilita evropského hospodářství bývá často uváděna jako jeden z důvodů zaostávaní za USA. Rámcové směry ekonomických politik tak znamenají pozitivní krok ve směru k odstranění překážek efektivního fungování evropského jednotného trhu. Poskytují nástroj, který nutí členské státy přijímat i nepopulární opatření a pomáhá překonávat administrativní strnulost jednotlivých vlád. Na druhou stranu ale konsensuální proces jejich přijímání vede k obroušení těch nejradikálnějších návrhů na značně redukovanou a všemi akceptovatelnou formu. Místo radikální léčebné kůry se tak Evropě dostává jen slabého odvaru.

Autor:

Tatra 87 ohromila svět. Dnes se vyvažuje zlatem

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Najdete na iDNES.cz