Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

EU zaměstná vzdělané Čechy

  10:19aktualizováno  10:19
Po vstupu ČR do EU bude mít několik set Čechů šanci najít práci v úřadech Evropské komise. Dalším desítkám se otevře cesta do Evropského parlamentu, Rady ministrů EU a dalších evropských insitucí. Vítáni budou vzdělaní lidé vybavení vedle češtiny přinejmenším angličtinou a francouzštinou a pokud možno i zkušeností s EU.

Podle znalců v Evropské komisi se dává přednost lidem, kteří už mají něco za sebou, před čerstvými absolventy vysokých škol. Značnou roli při výběru bude hrát i orientace v evropských záležitostech a zkušenost z práce v nich. Na druhé straně bude komise dbát na to, aby do Bruselu neutekli všichni úředníci, kteří se problematikou EU zabývají, protože by doma chyběli.

Policisté do unie
Kvůli prohlubující se spolupráci v oblasti vnitra a justice se očekává zájem také o vzdělané právníky, advokáty, i policisty.

Komise chce do konce roku vypočítat, kolik lidí by mohla z které kandidátské země potřebovat. Nepřichází v úvahu, že by okamžitě vzala plný počet založený například na srovnání se stejně velkou dosavadní členskou zemí, zvlášť pokud by přistupovalo 10 nováčků najednou.

Předběžné odhady se točí kolem 2400 lidí během 10 let, ovšem pouze pro bruselské úřadovny komise. I tak by to bylo hluboko pod průměrem. Na ČR by připadlo přinejlepším 300 míst, zatímco srovnatelně lidnatí členové Portugalsko a Řecko mají v EK v pořadí 748 a 912 úředníků. "Žádné kvóty neexistují. Usilujeme jen o hrubou rovnováhu, aby si nikdo nepřipadal diskriminován," říká Mamer.

Přísná kritéria
Praha by se podle Mammera ani neměla předem rozčilovat, že nedostane okamžitě v aparátu unie dost míst - není totiž vůbec jisté, kolik Čechů projde sítem zkoušek a konkursů, které si komise přeje mimořádně přísné. Politická doporučení z hlavních měst nebudou stačit - ve všech případech rozhodnou zvláštní poroty na základě testů.

Douhodobá příprava odborníků
Podle velvyslance při EU Libora Sečky je proto třeba začít s přípravou co nejrychleji - navrhuje okamžitě sestavit databázi lidí, kteří mají zkušenost s prací s EU a byli by ochotni pracovat v jejím aparátu. Dohoda o jejich přípravě by podle něho měla jít napříč politickými stranami, protože zastoupení Čechů v institucích EU a jejich působení budou zejména v počáteční fázi jedním z důležitých faktorů hladkého a účinného začlenění republiky do unie.

Evropská komise v této fázi zejména požaduje, aby kandidáti usilovně pracovali na dokončení překladu celého balíku evropského práva, který musí být hotov před vstupem. Očekává, že už dnes cvičí tlumočníky a překladatele podle potřeb unie - jen komise v Bruselu zaměstná nejméně 40 českých tlumočníků. Pobízí také budoucí nové členy, aby se vybavili technicky - vlády musejí umět s úřady EU komunikovat online a mít pro to vycvičené odborníky.

EU zaměstnává ve svých úřadech a agenturách v Bruselu, Lucemburku, Štrasburku a desítce dalších měst unie na 30 tisíc lidí. Samo o sobě je to vysoké číslo, bledne však ve srovnání nejen s národními vládami, ale třeba i municipalitami, lze-li srovnávat nesrovnatelné - takový Berlín má 160 tisíc zaměstnanců.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Barevný běh, rozkvetlý park a kočičí soutěž krásy

Týden obrazem

Pod Eiffelovou věží si lidé užívali běžecký závod plný barevného prášku, v japonském národním parku rozkvetly tisíce...

Německo chce dát miliardy eur na armádu, má bohatý nákupní seznam

Tank Leopard německé armády

Německé ministerstvo obrany chce letos vydat miliardy eur na to, aby se vypořádalo s existujícími nedostatky ve...

Pobřežní stráž lovila z moře u Libye stovky migrantů, odvezla je zpět

(Ilustrační snímek)

Libyjská pobřežní stráž v neděli zachránila 263 migrantů při dvou operacích u libyjského pobřeží. Nejméně jedenáct lidí...

Najdete na iDNES.cz