Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

EU zakázala kočárky na eskalátorech, metro čeká stavba výtahů za miliardy

  14:23aktualizováno  14:23
Kočárky už nesmí na eskalátory, rozhodla Evropská unie. Norma sice existuje už rok, pro členské státy ale není závazná. Ministerstvo dopravy ji do českého právního řádu hned tak převést nehodlá. Čeká, až bude veřejná doprava bezbariérová a nabídne maminkám s kočárky alternativní cestu, to ale může trvat ještě roky.

Evropská norma ČSN EN 115-1 má od loňského ledna v České republice pouze formu doporučení. "Její závaznost nebyla stanovena žádným právním předpisem," upřesnil Jan Fiedler z ministerstva dopravy.

Podle něho jde ale pouze o dočasný stav. V okamžiku, kdy bude veřejná doprava - především metro - bezbariérová a maminky s kočárky dostanou možnost místo eskalátorů použít výtah či plošinu, stane se norma závaznou.

Na zákaz upozorní nálepka s přeškrtnutým kočárkem

Až k tomu dojde, objeví se na eskalátorech nálepka s přeškrtnutým kočárkem. V obchodních domech, na nádraží či v metru pak budete muset s kočárkem hledat alternativní cestu, kterou se dostanete ze stanice, do druhého patra či na perón.

výměna eskalátorů

Pražský Dopravní podnik také počítá s výměnou eskalátorů sovětské výroby. Nové eskalátory jsou bezpečnější, protože jedou pomaleji. Výměna by mohla být dokončena do šesti let a pražského dopravce by vyšla na pět miliard.

Nejnákladnější to zřejmě bude pro pražský Dopravní podnik. V současné době je v Praze z celkem 57 stanic metra 25 bez výtahu. Nové stanice se musí stavět bezbariérově. Problém je ale s těmi starými a to především na trase B, která je nejhlubší. Kdy budou bezbariérové kompletně všechny stanice, Dopravní podnik nedokáže říct.

Podle předběžného plánu, který má redakce iDNES.cz k dispozici (viz tabulka na konci článku), by do roku 2015 mělo být nově bezbariérových deset stanic. "Stojí to stovky milionů až miliardy zpřístupnit stanice metra bezbariérově a časový horizont se velmi špatně odhaduje. Je to běh na dlouhou trať," řekl iDNES.cz mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Jsou stanice, z nichž to jinak než po eskalátoru nepůjde

Hrozí však, že do některých stanic metra nebudou smět maminky s kočárky vůbec. "Dokonce je několik málo stanic, u kterých je vybudování bezbariérového přístupu téměř nemožné, například Staroměstská, a to nejen kvůli konstrukci, ale i kvůli složité situaci na povrchu," upřesnil Pečený.

Kdyby se bruselská norma převedla do české legislativy hned, na řadu míst byste s kočárkem vůbec nemohli a pokud ano, tak pouze na vlastní nebezpečí. Tomu se chce ministerstvo dopravy vyhnout, a proto je připravené čekat.

"Nyní platí, že když se vám něco na eskalátoru stane, tak je tam objektivní odpovědnost provozovatele. Z tohoto hlediska je pro vás vlastně současná situace výhodná, protože vám umožňuje s kočárkem na eskalátor jít a když se vám tam něco stane, tak jste nic neporušila," řekl iDNES.cz právník Robert Pelikán.

"Naopak kdyby už ta norma byla platná a vy byste z nějakého důvodu nepoužila alternativní cestu, ale eskalátor, a něco se vám stalo, neměla byste nárok na odškodné," dodal Pelikán.

Na nálepky s přeškrtnutým obrázkem ale můžete narazit už nyní, například v nových obchodních střediscích či na zrekonstruovaném Hlavním nádraží v Praze.

"My automaticky přijímáme nařízení a doporučení do našich interních předpisů, jakmile se objeví nová instrukce z Bruselu," uvedl mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla s tím, že na peróny se cestující s kočárkem dostane výtahem.

Bezbariérové přístupy do metra: NÁVRH harmonogramu do roku 2015 (Zdroj: Dopravní podnik)
Název stanice Předpokládaný rok realizace Předpokládané náklady (v mil. Kč)
Národní tř. 2009 - 2010 186
Háje 2010 55
Můstek 2011 180
I.P.Pavlova 2012 204
Anděl 2013 165
Palmovka 2013 35
Karlovo nám. 2014 170
Opatov 2014 10
Roztyly 2014 10
Náměstí Míru 2015 312
Celková částka 1 327Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...

ANO prosazuje miliardu pro velké zemědělce. Piráti a ODS se ptají proč

Zemědělcům komplikuje sklizeň obilí vrtkavé počasí.

S kritikou se setkal návrh hnutí ANO na přesun miliardy v rozpočtu ministerstva zemědělství na podporu velkých...

Porazí Zemana, zdůvodnili studenti, proč chtějí za prezidenta Drahoše

Studentské prezidentské volbě na pražském gymnáziu Na Zatlance (12.12.2017).

Studenti pražského gymnázia Na Zatlance by za prezidenta chtěli mít Jiřího Drahoše. Zvolili ho ve studentských...Najdete na iDNES.cz