Státy Unie se dohodly, že ve výzkumu kmenových buněk budou postupovat společně.

Státy Unie se dohodly, že ve výzkumu kmenových buněk budou postupovat společně. | foto: Profimedia.cz

EU se dohodla, jak zkoumat kmenové buňky

  • 15
Státy Evropské unie se včera dohodly na společném financování výzkumu kmenových buněk. Německo, které vedlo opozici proti původnímu návrhu, nakonec přistoupilo na kompromis umožňující rovněž schválení celého unijního rozpočtu na vědecký výzkum pro léta 2007 až 2013.

Podle kompromisu nelze finance EU využít k výzkumu živých embryonálních buněk, tedy de facto k ničení lidských embryí, a to ani kvůli získávání kmenových buněk. Naopak je možné z prostředků EU financovat „další kroky“ při výzkumu lidských kmenových buněk.

Kompromis vylučuje například financování lidského klonování a umělé vytváření embryí pro výzkum. Stejně tak výzkum nebude probíhat v zemích, kde je zakázán, protože místní právo má v tomto případě přednost před unijním.

Pro kompromis byl o kromě Německa a Itálie i další z původních odpůrců, Slovinsko. Naopak proti zůstaly Polsko, Litva, Slovensko, Rakousko a Malta. Pro byly i takové katolické země jako Španělsko či Irsko. ČR měla velký zájem na tom, aby dnes došlo ke shodě, a mohly se tak od začátku příštího roku rozjet výzkumné programy, řekla po jednání náměstkyně ministryně školství Alena Štěrbová.

Výzkum kmenových buněk je politicky i ideologicky citlivé téma. Minulý týden například americký prezident George Bush vetoval zákon uvolňující federální prostředky na takový výzkum. Kritici tvrdí, že výzkum je neetický, protože pracuje s lidskými embryi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video